Mandat za brak prawa jazdy przy sobie 2020 

W tym roku w życie ma wejść możliwość zostawienia prawa jazdy w domu. Nadal jednak za brak prawa jazdy przy sobie otrzymamy mandat. 

Minister Marek Zagórski na początku stycznia 2020 zapowiedział, że do połowy roku w życie wejdzie tzw. e-prawo jazdy. To kolejne rozwiązanie mające na celu ułatwienie życie kierowcom. W zeszłym roku dzięki aplikacji Pojazd w domu możemy zostawić dowodów rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. W tym roku na liście pojawić ma się także prawo jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie nadal wynosi 50 zł. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy ważne uprawnienia, a tylko nie mamy blankietu przy sobie to nie grożą nam inne konsekwencje. W przypadku nieposiadania uprawnień obok wysokich mandatów istnieje także możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego.

Brak prawa jazdy przy sobie 2020. Kiedy e-prawo jazdy? 

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze – mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

Możliwość pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu póki co ograniczona jest prawem, ale – jak zapewnia ministerstwo – funkcjonalność jest już gotowa. Nasze uprawnienia pojawią się w systemie CEPiK, będzie można je także dodać do aplikacji mObywatel. Tak samo jak ma to miejsce obecnie z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym (potrzebny jest tylko Profil Zaufany).

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button