Mandat za brak prawa jazdy przy sobie 2020 

W tym roku w życie ma wejść możliwość zostawienia prawa jazdy w domu. Nadal jednak za brak prawa jazdy przy sobie otrzymamy mandat. 

Minister Marek Zagórski na początku stycznia 2020 zapowiedział, że do połowy roku w życie wejdzie tzw. e-prawo jazdy. To kolejne rozwiązanie mające na celu ułatwienie życie kierowcom. W zeszłym roku dzięki aplikacji Pojazd w domu możemy zostawić dowodów rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. W tym roku na liście pojawić ma się także prawo jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie nadal wynosi 50 zł. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy ważne uprawnienia, a tylko nie mamy blankietu przy sobie to nie grożą nam inne konsekwencje. W przypadku nieposiadania uprawnień obok wysokich mandatów istnieje także możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego.

Brak prawa jazdy przy sobie 2020. Kiedy e-prawo jazdy? 

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze - mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Możliwość pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu póki co ograniczona jest prawem, ale - jak zapewnia ministerstwo - funkcjonalność jest już gotowa. Nasze uprawnienia pojawią się w systemie CEPiK, będzie można je także dodać do aplikacji mObywatel. Tak samo jak ma to miejsce obecnie z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym (potrzebny jest tylko Profil Zaufany).

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button