Aktualnie czytasz:
Mandat za brak prawa jazdy przy sobie 2020 
0

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie 2020 

autor: Przemysław Borkowski17 stycznia 2020

W tym roku w życie ma wejść możliwość zostawienia prawa jazdy w domu. Nadal jednak za brak prawa jazdy przy sobie otrzymamy mandat. 

Minister Marek Zagórski na początku stycznia 2020 zapowiedział, że do połowy roku w życie wejdzie tzw. e-prawo jazdy. To kolejne rozwiązanie mające na celu ułatwienie życie kierowcom. W zeszłym roku dzięki aplikacji Pojazd w domu możemy zostawić dowodów rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. W tym roku na liście pojawić ma się także prawo jazdy.

Mandat za brak prawa jazdy przy sobie nadal wynosi 50 zł. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy ważne uprawnienia, a tylko nie mamy blankietu przy sobie to nie grożą nam inne konsekwencje. W przypadku nieposiadania uprawnień obok wysokich mandatów istnieje także możliwość wystąpienia regresu ubezpieczeniowego.

Brak prawa jazdy przy sobie 2020. Kiedy e-prawo jazdy? 

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze – mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Możliwość pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu póki co ograniczona jest prawem, ale – jak zapewnia ministerstwo – funkcjonalność jest już gotowa. Nasze uprawnienia pojawią się w systemie CEPiK, będzie można je także dodać do aplikacji mObywatel. Tak samo jak ma to miejsce obecnie z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym (potrzebny jest tylko Profil Zaufany).

 

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%