Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2020 w telefonie. Pozostało tylko zmienić przepisy
0

Prawo jazdy 2020 w telefonie. Pozostało tylko zmienić przepisy

autor: Przemysław Borkowski17 stycznia 2020

Według zapowiedzi ministra cyfryzacji prawo jazdy będzie można zostawić w domu już w pierwszej połowie tego roku. Prawo jazdy 2020 będzie częścią cyfrowej aplikacji mObywatel. 

„Potrzebna jest tylko zmiana w ustawie” - komentuje minister cyfryzacji Marek Zagórski odpowiedzialny za wdrażanie udogodnień dla kierowców. Od zeszłego roku kierowcy mogą zostawiać w domu dowód rejestracyjny swojego pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Wszystkie informacje dotyczące pojazdu znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jej rozbudowa o kolejne funkcjonalności trwa od kilku lat. 

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze - mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

E-prawo jazdy 2020. Ma być wygodniej

Możliwość pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu póki co ograniczona jest prawem, ale - jak zapewnia ministerstwo - funkcjonalność jest już gotowa. Nasze uprawnienia pojawią się w systemie CEPiK, będzie można je także dodać do aplikacji mObywatel. Tak samo jak ma to miejsce obecnie z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym do zrobienia tego potrzebny jest Profil Zaufany.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

E-prawo jazdy to część większych zmian realizowanych przez ministerstwo cyfryzacji. Tylko w kilka dnia wydano ponad 63 mln nowych na ten rok e-recept (od 7 stycznia do dziś, jak podaje PAP). Docelowo komunikacja na płaszczyźnie obywatel-państwo ma być coraz bardziej cyfrowa.

Czy dostanę mandat za brak prawa jazdy?

Nadal tak. Żeby było inaczej specjalną ustawą trzeba uregulować możliwość skorzystania z e-prawa jazdy. Nie powinno to jednak zająć przesadnie długo, jak wyżej wspominano e-prawo jazdy powinno być gotowe w pierwszej połowie 2020. 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%