Prawo jazdy 2020 w telefonie. Pozostało tylko zmienić przepisy

Według zapowiedzi ministra cyfryzacji prawo jazdy będzie można zostawić w domu już w pierwszej połowie tego roku. Prawo jazdy 2020 będzie częścią cyfrowej aplikacji mObywatel. 

„Potrzebna jest tylko zmiana w ustawie” – komentuje minister cyfryzacji Marek Zagórski odpowiedzialny za wdrażanie udogodnień dla kierowców. Od zeszłego roku kierowcy mogą zostawiać w domu dowód rejestracyjny swojego pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Wszystkie informacje dotyczące pojazdu znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jej rozbudowa o kolejne funkcjonalności trwa od kilku lat. 

Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było ryzyka mandatu dla kierowców za brak prawa jazdy w papierze – mówił minister Zagórski na łamach polskieradio24.pl.

E-prawo jazdy 2020. Ma być wygodniej

Możliwość pozostawienia blankietu prawa jazdy w domu póki co ograniczona jest prawem, ale – jak zapewnia ministerstwo – funkcjonalność jest już gotowa. Nasze uprawnienia pojawią się w systemie CEPiK, będzie można je także dodać do aplikacji mObywatel. Tak samo jak ma to miejsce obecnie z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym do zrobienia tego potrzebny jest Profil Zaufany.

E-prawo jazdy to część większych zmian realizowanych przez ministerstwo cyfryzacji. Tylko w kilka dnia wydano ponad 63 mln nowych na ten rok e-recept (od 7 stycznia do dziś, jak podaje PAP). Docelowo komunikacja na płaszczyźnie obywatel-państwo ma być coraz bardziej cyfrowa.

Czy dostanę mandat za brak prawa jazdy?

Nadal tak. Żeby było inaczej specjalną ustawą trzeba uregulować możliwość skorzystania z e-prawa jazdy. Nie powinno to jednak zająć przesadnie długo, jak wyżej wspominano e-prawo jazdy powinno być gotowe w pierwszej połowie 2020. 

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button