Nowa zmiana dla kierowców obowiązuje od dziś! Ważne informacje dla świeżo upieczonych motocyklistów

Tej zmiany chcieli zmotoryzowani, ale przez najbliższe dni nie będzie ona obowiązywała wszystkich

W skrócie
  • Tymczasowe prawo jazdy dostępne od 7 sierpnia w aplikacji mObywatel
  • Początkowo nowa funkcja nie będzie dostępna dla wszystkich świeżo upieczonych kierowców
  • - Ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu. - skomentował Minister Cyfryzacji.

Już od dzisiaj, tj. 07 sierpnia 2023 roku, zacznie obowiązywać i prawnie działać cyfrowe prawo jazdy. To aktualizacja niezwykle wyczekana i nagłaśniana od dłuższego czasu przez kierowców. Przez najbliższe tygodnie nie będzie ona jednak obowiązywać wszystkich zmotoryzowanych, gdyż zmiany będą wprowadzane stopniowo.

Po kilku latach nagłaśniania problemu w końcu udało się i w Polsce obowiązywać będzie tymczasowe prawo jazdy. Pierwsze sugestie o konieczności wprowadzenia zmian pojawiły się wraz z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel. Warto przypomnieć, że 5 grudnia 2020 roku w Polsce zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających uprawnienia do prowadzenia pojazdów czy zawarcie obowiązkowej polisy OC. Dzięki terminalom w radiowozach policjanci mogą na bieżąco weryfikować informacje o konkretnym kierowcy. Sama aplikacja miała sprawić, że zmotoryzowani niemalże w każdym momencie na swoim telefonie będą posiadać najważniejsze dokumenty.

Kierowcy wspólnie jednak walczyli o rozszerzenie działania aplikacji i dodanie funkcji tymczasowego prawa jazdy. Pierwotnie zakładano, że takie zmiany zostaną wprowadzone pod koniec lipca, jednakże udało się to zrobić dopiero dziś. Wielokrotnie wspominano jednak, że data ta może się wydłużyć nawet do końca września. Janusz Cieszyński, Minister Cyfryzacji, skomentował, że początkowo funkcja ta będzie dostępna jedynie dla małej grupy świeżo upieczonych kierowców i najpóźniej 21 sierpnia będzie już dla wszystkich. Zastanawiający jednak jest fakt na jakiej zasadzie wybrani zostaną zmotoryzowani, którzy będą mogli za pomocą aplikacji mObywatel skorzystać z tymczasowego prawa jazdy.

Czym jest tymczasowe prawo jazdy?

Tymczasowe prawo jazdy to dokument, który obowiązuje po zdanym egzaminie, gdy egzaminator wprowadzi pozytywny wynik do systemu, a nowy kierowca musi oczekiwać na wydanie oficjalnego dokumentu. Aktywny będzie jedynie przez 30 i jest to wystarczający okres, by z wyrobieniem fizycznego dokumentu uporały się wydział komunikacji i Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. W tym czasie, legitymując się cyfrowym certyfikatem, kierowca będzie mógł legalnie prowadzić pojazdy. Zmiany te mają sprawić, że świeżo upieczeni kierowcy już po zdanym egzaminie praktycznym będą mogli wsiąść za kierownicę. Tymczasowe prawo jazdy dotyczyć będzie kategorii: B1, B, AM, A1, A2, A, B+E oraz T.

– Ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu. To funkcja, która na pewno obywatelom się przyda. – skomentował Janusz Cieszyński.

Niezmiernie cieszy fakt, że w końcu prośby zmotoryzowanych zostały wysłuchane i nowa funkcja została dodana. Doskonale wiemy jednak, że wymagała ona nieco pracy programisty i tak naprawdę mogła ona być już wprowadzona dawno temu. Czy tak szybki rozwój cyfryzacji oraz wygodna spowodowana brakiem konieczności posiadania dokumentów sprawi, że już niebawem w życie zostanie wprowadzona aplikacja, która będzie obowiązywała na terenie całej Europy? Od dłuższego czasu pojawiały się informacje, że prace nad nią trwają, jednakże zdecydowanie trudniejszym krokiem jest stworzenie jednego, wspólnego prawa, a także taryfikatora, który obowiązywałby wszystkich kierowców na Starym Kontynencie. Taki jest przecież jej główny zamysł. Jesteście za czy przeciw?

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Prawo jazdy w telefonie: Jak zainstalować prawko na motocykl w aplikacji mObywatel?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button