E-usługi dla kierowców. Prosto, wygodnie i przyjemnie

O zmianach w prawie, dzięki którym już niebawem będziemy mogli zapomnieć o wożeniu ze sobą klasycznego dokumentu prawa jazdy informowaliśmy Was już jakiś czas temu. Ministerstwo Cyfryzacji już dziś zachęca do pobrania i korzystania z aplikacji, chociaż nowe prawo zostanie powołane do życia dopiero 5 grudnia br. To jednak nie koniec ułatwień. Nowe e-usługi są już dostępne dla wszystkich kierowców!

Tydzień temu Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski podpisał dokument, dzięki któremu już 5 grudnia tego roku zniknie obowiązek wożenia ze sobą klasycznego dokumentu prawa jazdy. Oznacza to, że już niebawem będziemy mogli wybrać się w podróż motocyklem bez wymaganego zestawu dokumentów. W domu zostanie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia obowiązkowej polisy OC. Ich miejsce zastąpi aplikacja, w której w razie kontroli, znajdą się wszystkie niezbędne informacje.

Ministerstwo już dzisiaj zachęca do zainstalowania aplikacji mObywatel, dzięki której będziecie mogli szybko, bez żadnych kosztów i komplikacji podejrzeć wszystkie niezbędne informacje, w tym ilość przypisanych punktów karnych, dzięki czemu każdy z nas będzie mieć kontrole nad tą kwestią.

– To nie wszystko –  swoje mPrawo Jazdy znajdziemy w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile zarobiliśmy za drogowe przewinienia – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

To nie koniec udogodnień. Jeśli należysz do osób zapominalskich i nie zawsze pamiętasz o wykonaniu badania technicznego lub o przedłużeniu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, to ta aplikacja będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ automatycznie przypomni Ci o dacie zakończenia umowy na ubezpieczenie OC oraz o końcu ważności przeglądu technicznego motocykla lub skutera. Co ważne aplikacja zrobi to już 30 dni przed finalną datą. W aplikacji znajdziecie również  informacje dotyczące nazwy ubezpieczenia, serii i numeru polisy, okresu ubezpieczenia oraz warunków, na które przystaliśmy podpisując umowę.

Dodatkowo w zakładce mPojazd znajdziemy wszystkie dane, które do tej pory mogliśmy znaleźć tylko w dowodzie rejestracyjnym i w karcie pojazdu.

 

Historia pojazdu. Kwestia kluczowa

 

E-usługi to nie tylko usprawnienia mające za zadanie umilić życie kierowcom w razie kontroli policyjnej, ale również takie, które sprawią, że zakup jednośladu będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy. Jedną z takich e-usług jest możliwość sprawdzenia historii pojazdu, który właśnie chcemy zakupić. System ten już działa w najlepsze, a dowodem tego jest fakt, że polscy kierowcy sprawdzili pojazdy już ponad 124 611 159 razy. Te liczby robią wrażenie, a sama usługa szybko stała się najpopularniejszą usługą wprowadzoną do życia w tym roku.

– Dzięki niej – za darmo i szybko – możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji (…) Co ważne, możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą.

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Chcesz sprawdzić historię motocykla? Nic prostszego! Do skontrolowania jego historii będziesz potrzebować numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji i profil zaufany, ten z kolei założysz bez ponoszenia kosztów i przez internet! Dzięki tej usłudze będziesz mógł poznać historię pojazdów pochodzących z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Wpisać wymagane informacje, potwierdzić je swoim profilem zaufanym (jeśli jest zarejestrowane za granicą) i gotowe! Jeśli interesują Cię informacje na temat motocykla zarejestrowanego za granicą kraju, znajdziesz je w zakładce “Dane zagraniczne”.

Bardzo przyjazną e-usługą jest również możliwość zgłoszenie zakupu lub sprzedaży pojazdu drogą elektroniczną. Nie musisz już jeździć do urzędu i tracić czasu na stanie w kolejkach. Wystarczy profil zaufany, kilka chwil i po sprawie!

Nie wiemy jak Wam, ale nam te zmiany bardzo się podobają!

 

 

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button