Aktualnie czytasz:
Kolejne zmiany w przepisach: Nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego
0

Kolejne zmiany w przepisach: Nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego

autor: Przemysław Borkowski24 marca 2020

Trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki którym po skończeniu się miejsca na podbijanie przeglądów w dowodzie, nie trzeba będzie wymieniać dokumentu. Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Omawiane zmiany mają na celu wprowadzenie uproszczeń procedur oraz ułatwień dla kierujących pojazdami. Jednym z takich ułatwień ma być brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy w przypadku zapełnienia wszystkich pól przewidzianych na stemple potwierdzające dokonanie przeglądu technicznego pojazdu. Ma to oczywiście sens, bo przecież zapełniony dokument nie traci w ten sposób ważności. Po wejściu  życie zapowiadanych zmian, zamiast konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego wystarczy posiadanie odpowiedniej adnotacji wydanej przez diagnostę. Proste? Tak proste, że aż dziw bierze, że dopiero teraz ktoś wpadł na to ułatwienie.

To jednak nie koniec, bo zaświadczenia o ważnym przeglądzie nie trzeba będzie wozić se sobą. Wszystkie informacje o obecnym stanie pojazdu gromadzone są w systemie CEPiK, do których wgląd ma każdy policjant podczas kontroli drogowej. Oczywiście, jeśli ktoś będzie sobie tego życzył, nadal będzie można złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego - tak jak do tej pory. Jednak takie działanie ma w myśl nowych przepisów być dobrowolne.

Pozostaje obecnie jedynie pytanie o termin wprowadzenia zapowiadanych zmian. Ten znany będzie dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego i ogłoszeniu ustawy. Prace nad projektem trwają już od dość dawna, ale projekt został zarzucony po zakończeniu kadencji poprzedniego Sejmu. Teraz zmiany znów wracają na tapet, a my czekamy na jego rychłą finalizację.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Jaka jest Twoja reakcja?
33%
0%
67%