Aktualnie czytasz:
Kolejne zmiany w przepisach: Nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego
0

Kolejne zmiany w przepisach: Nie trzeba będzie wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego

autor: Przemysław Borkowski24 marca 2020

Trwają prace nad zmianą przepisów, dzięki którym po skończeniu się miejsca na podbijanie przeglądów w dowodzie, nie trzeba będzie wymieniać dokumentu. Kiedy nowelizacja wejdzie w życie?

Omawiane zmiany mają na celu wprowadzenie uproszczeń procedur oraz ułatwień dla kierujących pojazdami. Jednym z takich ułatwień ma być brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy w przypadku zapełnienia wszystkich pól przewidzianych na stemple potwierdzające dokonanie przeglądu technicznego pojazdu. Ma to oczywiście sens, bo przecież zapełniony dokument nie traci w ten sposób ważności. Po wejściu  życie zapowiadanych zmian, zamiast konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego wystarczy posiadanie odpowiedniej adnotacji wydanej przez diagnostę. Proste? Tak proste, że aż dziw bierze, że dopiero teraz ktoś wpadł na to ułatwienie.

To jednak nie koniec, bo zaświadczenia o ważnym przeglądzie nie trzeba będzie wozić se sobą. Wszystkie informacje o obecnym stanie pojazdu gromadzone są w systemie CEPiK, do których wgląd ma każdy policjant podczas kontroli drogowej. Oczywiście, jeśli ktoś będzie sobie tego życzył, nadal będzie można złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego – tak jak do tej pory. Jednak takie działanie ma w myśl nowych przepisów być dobrowolne.

Pozostaje obecnie jedynie pytanie o termin wprowadzenia zapowiadanych zmian. Ten znany będzie dopiero po zakończeniu procesu legislacyjnego i ogłoszeniu ustawy. Prace nad projektem trwają już od dość dawna, ale projekt został zarzucony po zakończeniu kadencji poprzedniego Sejmu. Teraz zmiany znów wracają na tapet, a my czekamy na jego rychłą finalizację.

 
Czytaj
REKLAMA

ZONTES: Odkryj nowości w segmencie 310

Futurystyczny design i najlepsze wyposażenie w klasie. System bezkluczykowy, wyświetlacz TFT, full LED. Do tego imponujące osiągi i jakość wyrażana każdym detalem.Poznaj nową markę ZONTES. Wkrótce w salonach.

 
Czytaj
REKLAMA

-10% na wszystko. Dostawa w 24h bez wychodzenia z domu

Ponad 30 000 części w Sklep Jednoślad.pl z rabatem 10% przy użyciu kodu K8GI6-Q1DVC-4OJH3. Darmowa dostawa od 290 złotych i ekspresowa realizacja z bezpłatnym zwrotem.

Jaka jest Twoja reakcja?
33%
0%
67%