5 wykroczeń za które stracisz prawo jazdy. Pewnie nawet nie wiesz, że je popełniasz…

Nowe mandaty nowe kary i 5 nowych sposobów na utratę prawka

W skrócie
  • Prawo drogowe 2021: nowe przepisy i nowe kary
  • aż 5 wykroczeń, za które od 1 grudnia odbiorą Ci prawo jazdy

1 grudnia zmieniają się nie tylko kwoty mandatów i grzywien oraz ilość przyznawanych punktów, ale dojdą także nowe rodzaje kar dla najbardziej niebezpiecznych kierowców. Jedną z nich jest zakaz prowadzenia pojazdów, który będzie stosowany w aż 5 przypadkach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zmieniającym ustawę prawo o ruchu drogowym kierowcy łamiący przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych, będą mogli zostać ukarani zakazem prowadzenia pojazdów.

5 nowych powodów utraty prawa jazdy

Ustawodawca wymienia 5 wykroczeń za które mandat wyniesie minimum 1500 zł lub 3000 zł w przypadku gdy nie miną 2 lata od popełnienia czynu po podobnej randze. To jednak nie koniec zmian. W sytuacjach wyjątkowych pojawi się możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Ustawodawca jednak podkreśla, że będzie to stosowane “w szczególności, jeśli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego”. Dotyczy to takich sytuacji jak:

  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej lub z widoczną niepełnosprawnością
  • Wyprzedzanie pojazdu przed przejściem dla pieszych lub na przejściu dla pieszych
  • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych
  • Naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych

Zakaz prowadzenia pojazdów musi być orzeczony sądownie a kierowanie pojazdem po takim orzeczeniu jest przestępstwem, za które grozi pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat oraz 15-letni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów.

Tak radykalne podejście do tematu jest wynikiem wydarzeń z  ostatnich lat kiedy to przez bezmyślność, brawurę czy głupotę innych ginęli ludzie.

W 2020 r. doszło do 5235 wypadków z udziałem pieszych. To aż 22,2 proc. spośród wszystkich zdarzeń w tym czasie. W ich wyniku zmarło 631 osób. Oznacza to, że co czwarta śmiertelna ofiara wypadku w Polsce to pieszy. Co ważne, aż 71 proc. wypadków z pieszymi powodują kierowcy.

Przeczytaj też:

Jeden z najwyższych mandatów w Polsce. Za co go dostaniemy? Niestety motocykliści są na niego szczególnie narażeni

Pierwsze zmiany zostały wprowadzone już 1 czerwca bieżącego roku i są to zmiany przepisów w obrębie przejść dla pieszych oraz wyposażenie policji w drony by monitorować ruch w ich okolicy. Wyniki tych obserwacji były zadziwiające. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że łamie przepisy. Najczęściej ignorują zakaz wyprzedzania na przejściach. Często nie jest to wynik brawury a ignorancji, braku wiedzy i wyobraźni.

Pamiętajmy więc: jeśli zbliżamy się do przejścia dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, nie mamy prawa wyprzedzić poruszającego się obok nas pojazdu , jeśli pojazd obok zwalnia przed przejściem, my też musimy to zrobić, jeśli postanowił się zatrzymać, by przepuścić pieszych, my też musimy się zatrzymać  Wyprzedzić, nawet jeśli jest to powolne wysunięcie się przed sąsiedni pojazd w wyniku różnicy prędkości możemy dopiero za przejściem dla pieszych – o ile pozwalają na to znaki.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button