Recydywa w Kodeksie drogowym – to wszystko musisz o niej wiedzieć [PRZEPISY, PRAWO, MANDATY]

Zima to idealny czas na wyjaśnianie zagmatwanych przepisów

W skrócie
 • Recydywa drogowa - na czym polega i jakie wykroczenia obejmuje?
 • Kierowco bądź na bieżąco z przepisami i nowelizacjami! Nieznajomość prawa szkodzi
 • Wyższe kwoty mandatów i pojawienie się recydywy w Kodeksie drogowym mają być batem na piratów drogowych

Długie zimowe wieczory to najlepszy czas, aby zatracić się w długich lekturach na naszym portalu. Czas rozpocząć cykl wyjaśniania zagmatwanych przepisów, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, przysparzając tym samym zmotoryzowanym sporo problemów. Czy wiecie na czym polega i jak działa recydywa w Kodeksie drogowym?

Najnowsze zmiany w przepisach, które weszły w życie w ubiegłym roku przyniosły nam nie tylko nowe stawki w taryfikatorze oraz udzielenia pierwszeństwa pieszym, ale także chwilowo zabrały kursy reedukacyjne pozwalające na jednorazowe usunięcie 6 punktów karnych. Nowością było natomiast pojawienie się zupełnie nowego terminu, który dotychczas nie funkcjonował w Kodeksie drogowym. Mowa o recydywie, która ma być batem na piratów drogowych, którzy notorycznie dopuszczają się tych samych wykroczeń.

Rządzący każdego dnia próbują wprowadzić kolejne zmiany, które sprawią, że na polskich drogach będzie bezpieczniej. Oczywiście nie da się tego zrobić prośbami, dlatego konieczne są radykalne nowelizacje przepisów, które będą stały na straży obowiązujących zasad. Kolejne tragiczne wypadki pokazują, że niestety są one koniecznie, a zmiany stawek mandatów czy zmiana liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia jest niejako konieczna, aby zauważalne były jakiekolwiek zmiany. Wobec tego co rusz pojawia się coś nowego i trzeba przyznać, że nie są to zmiany, które zmotoryzowanym przypadną do gustu. Konieczne jest skuteczne działanie, a te możliwe jest poprzez dotkliwe kary finansowe czy utratę prawa jazdy.

Najważniejsze informacje:

 1. Nowelizacja przepisów z 17 września 2022 roku zawierała zupełnie nowy przepis, który dotychczas nie obejmował wyższych kar za ponowne złamanie tego samego wykroczenia.
 2. Recydywa – najnowszy bat na piratów drogowych.
 3. Za jakie wykroczenia zostaniemy ukarani karą finansową w podwójnej wysokości?

17 września 2022 roku pojawiła się kolejna bardzo obszerna nowelizacja przepisów, w skład której weszło pojawienie się zupełnie nowej definicji i tym samym uderzenie w strefę, której dotychczas Kodeks drogowy nie obejmował. Mowa o recydywie, a zasadę jej działania wyjaśnia artykuł 38 paragraf 2:

 

 

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 

 

 

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1 art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

Samo słowo recydywa pochodzi z łacińskiego recidivus – powrotny, powtórny oraz recidare – popadać w coś na nowo, powracać do wcześniejszych nawyków. Według definicji, którą możemy znaleźć w encyklopedii PWN jest to powrót do przestępstwa, prawo ponowne popełnienie czynu zabronionego pod groźbą kary przez osobę uprzednio ukaraną. Od września zeszłego roku owe pojęcie zaczęło także funkcjonować w Kodeksie drogowym i odnosi się bezpośrednio do kierowców.

Recydywa na drodze

Skoro definicja została już dosadnie wytłumaczona to doskonale teraz już wiecie, że recydywa na drodze odnosi się do kierowców, którzy w stosunkowo krótkim okresie czasu dopuścili się ponownego złamania tego samego prawa. Można to zatem rozumieć jak brak zrozumienia nałożonej kary i nie wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków. Wobec tego konieczne jest poniesienie znacznie bardziej surowych konsekwencji, które wynikają niejako z samego znacznie słowa recydywa.

Wyższe kary dla recydywistów

Zgodnie z nowymi przepisami zaczęły obowiązywać zupełnie nowe kary dla recydywistów i w taryfikatorze znalazła się zupełnie nowa rubryka dla takich kierowców, którzy zostaną złapani ponownie na tym samym wykroczeniu. Rządzący chcą, aby jeszcze wyższa kara finansowa była jeszcze bardziej odczuwalna i była tym samym dobrym momentem do refleksji i przemyśleń. Wobec tego recydywa na drogach oznacza podwójną karę finansową i minimalne stawki rozpoczynają się przy pierwszym przewinieniu od 800 złotych.

Te wykroczenia obejmuje recydywa drogowa

Pierwsze wykroczenie jest najczęściej popełniane, ale również w największym stopniu wpływa na liczbę wypadków na drogach. Nikogo zatem nie powinien zdziwić fakt, że recydywa obejmuje przede wszystkim przekroczenie prędkości.

Przekroczenie prędkości

 • 31–40 km/h – 800 zł, a następnie 1 600 zł,
 • 41–50 km/h – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • 51–60 km/h –1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • 61–70 km/h – 2 000 zł, a następnie 4 000 zł,
 • od 71 km/h wzwyż – 2 500 zł, a następnie 5 000 zł.

Kolejne wykroczenie, które również objęte jest podwójną karą finansową związane jest bezpośrednio z nowelizacją przepisów, w której pojawiło się pierwszeństwo pieszych na przejściu oraz w momencie zbliżania się do niego.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

 • znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi poprzecznej, na którą wjeżdżamy – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, gdzie piesi i pojazdy poruszają się po tej samej powierzchni – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • podczas włączania się do ruchu – 1 500 zł, a następnie 3000 zł,
 • przy cofaniu – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • w strefie zamieszkania – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł.

Kolejne przepisy również mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach, ale także są bardzo często łamane przez kierowców, którzy notorycznie dopuszczają się wyprzedzania w miejscach, w których jest to zabronione.

Wyprzedzanie

 • na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • na skrzyżowaniu (z wyjątkiem ronda) – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed śluzą– 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł,
 • przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi – 1 000 zł, a następnie2 000 zł,
 • określonego znakiem drogowym – 1 000 zł, a następnie2 000 zł,
 • z niewłaściwej strony – 1 000 zł, a następnie 2 000 zł.

Nadal nie są to jednak wszystkie grupy wykroczeń, które objęte są recydywą. Ustawodawca podwójną karę przewiduje również za złamanie innych przepisów, czyli:

 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego (np. pieszego czy rowerzysty) – 1500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, ze specjalnym znakiem lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych – 1 500 zł, a następnie 3 000 zł,
 • wjazd na torowisko z zaporami w trakcie ich opuszczania, kiedy są opuszczone lub podczas ich podnoszenia – 2 000 zł, a następnie 4 000 zł,
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2 000 zł, a następnie 4 000 zł,
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – 2 500 zł, a następnie 5 000 zł.

Recydywą zostały objęte zatem najczęściej popełniane wykroczenia, ale również te, które mają istotny wpływ na liczbę wypadków i bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pomysł ten niejako jest efektem zachowań samych kierowców, którzy notorycznie łamali te same przepisy, a następnie ze swojego konta kasowali sześć oczek uczestnicząc w kursie reedukacyjnym. Wprowadzone zmiany mają sprawić, że sam proces resocjalizacji zmotoryzowanych będzie bardziej efektywny, zmniejszając tym samym liczbę wypadków na drogach.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button