Jazda na suwak. Kogo puścić pierwszego?

Dziś (6 grudnia) do życia wchodzi prawo regulujące tzw. jazdę na suwak i korytarz życia. Oczywiście powoduje to zamieszanie wśród kierowców. Kogo pierwszego należy wpuścić?

Jazda na suwak, ale także korytarz życia, do tej pory były zachowaniami kierowców, które nie były prawnie regulowane. Znaki dotyczące jazdy na suwak wprawdzie już od dłuższego czasu można znaleźć w większych miastach, zachowanie jednak było nie do wyegzekwowania przez policję. Do dziś, ponieważ niezastosowanie się do obowiązkowej jazdy na suwak można otrzymać mandat do 500 zł. 

Jazda na suwak: Kto ma pierwszeństwo?

Jak stosować się do jazdy na suwak, gdy łączą się trzy pasy? Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury jest prosta: najpierw wpuszczamy kierowcę z prawej strony, później kierowcę z lewej strony. Co do zasady kierowca jadący pasem dołączającym się ma pierwszeństwo, co widać na załączonej poniżej grafice: 

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Korytarz życia 2020

Dzięki korytarzom życia odpowiednie służby będą mogły szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Także przepisy o jeździe na suwak są ważne dla bezpieczeństwa polskich kierowców. Pozwolą na łatwiejsze rozładowywanie zatorów i unikanie konfliktów w takich sytuacjach – komentuje minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tutaj sytuacja jest nieco łatwiejsza. Z racji obowiązywania ruchu prawostronnego w Polsce, jadący do zgłoszenia pojazd uprzywilejowany będzie omijał korek po lewej stronie. Stąd stojący na lewym pasie kierowcy mają odjeżdżać w lewo, a cała reszta - bez względu na ilość pasów - w prawo. Czyli: zawsze robimy miejsce pojazdowi uprzywilejowanemu maksymalnie po lewej stronie.

Źródło: prawodrogowe.pl

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button