Czy ratownik TOPR może wlepić mandat motocykliście?

A to ciekawe...

W skrócie
  • Czy ratownik TOPR może nałożyć mandat karny?
  • Ekspert Łukasz Wiercioch odpowiada na tytułowe pytanie
  • Pomysły był, ale na szczęście nie doszedł do skutku - priorytetem pracy ratowników TOPR jest niesienie pomocy

W dobie tak wysokich i dotkliwych mandatów wielu zmotoryzowanych w niemalże wszystkich funkcjonariuszach publicznych pracujących w służbie mundurowej stara się dopatrywać uprawnień, które pozwalają na karanie mandatami. Czy taką możliwość mają również ratownicy TOPR i będą w stanie ukarać grzywną chociażby motocyklistów jeżdżących po terenach leśnych?

Wprowadzenie zmian w taryfikatorze miało przede wszystkim sprawić, że kierownicy nieco zwolnią, a widmo wysokich mandatów skutecznie sprawi, że zmotoryzowani zaczną stosować się do obowiązujacych przepisów. Finalnie ten bat w postaci nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, zaczyna powoli przynosić pożądane efekty. Postępowanie mandatowe jest postępowaniem szczególnym w sprawie o wykroczenie, ale kto tak naprawdę może ukarać nas mandatem?

Oczywiście mogą to zrobić policjanci, którzy mandatem karnym mogą ukarać nie tylko kierowcę za wykroczenia popełnione na drodze, ale również za wszystkie inne pozostałe. Ponadto uprawnione są również do tego inne organy, gdy wynika to z przepisów. Mowa chociażby o inspektorach pracy, strażnikach miejskich, funkcjonariuszach Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei i Inspekcji Transportu Drogowego lub strażnikach leśnych. A co z ratownikami TOPR?

Najważniejsze informacje:

  1. Czy za jazdę motocyklem w górach możemy zostać ukarani mandatem przez ratownika TOPR?
  2. Postępowanie mandatowe, a uprawnienia ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
  3. Gościem trzeciego odcinka #TAKTRZAŻYĆ był Łukasz Wiercioch – wieloletni ratownik TOPR, pirotechnik jaskiniowy oraz instruktor przetrwania w górach, który opowiedział na pytanie czy ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Górskiego może wystawić mandat.

Przeczytaj również:

Jak sobie radzić z chorobą wysokościową podczas wypraw motocyklowych i jakie są jej objawy?

Wszystkie informacje dotyczące postępowania mandatowego znajdują się w Dzienniku Ustaw 2022.1124 w wersji obowiązującej od 7 października 2023 roku, gdzie ustawodawca w sposób bardzo staranny wyjaśnił dokładnie kwestie postępowania mandatowego. Nie będziemy się dzisiaj skupiali na rozszyfrowaniu prawniczego tekstu, a na odpowiedzeniu na tytułowe pytanie – czy ratownik TOPR również uprawniony jest do ukarania obywatela mandatem karnym?

Kilka lat temu pojawił się pomysł, aby ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego również na moc prawa otrzymali uprawnienia, które pozwalałyby na wystawianie mandatów karnych. Z jednej strony pomysł ten mógł wydawać się całkiem trafiony, bo przecież co rusz słyszymy o wręcz debilnym i bezmyślnym zachowaniu turystów, którzy kompletnie lekceważą obowiązujące przepisy i narażają zarówno siebie, jak i innych na ogromne niebezpieczeństwo. Z drugiej jednak strony jednostka ta uchodzi za wręcz elitarną, perfekcyjnie wyszkoloną, która bez względu na warunki i porę dnia niesie pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują. Nie rozliczają przy tym genezy wezwania ratowników, a skupiają się jedynie na swojej pracy. Politycy chcieli nieco rozszerzyć kompetencje ratowników TOPR o uprawnienia pozwalające na skorzystanie z postępowania mandatowego, ale środowisko natychmiast zawrzało.

Jednostka TOPR ma nieść pomoc i na tym przede wszystkim chcą skupić się wszyscy, którzy wstąpili w jej szeregi. Praca w tak trudnych warunkach i wymagająca tak ogromnego skupienia jest niezwykle ciężka, a dokładając dodatkowo użeranie się z niedzielnymi turystami i nakładaniem mandatów karnych kompletnie gryzłoby się z założeniami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomysł został zatem oddalony i obecnie nikt nie próbuje nawet do niego wracać. Wobec tego ratownicy TOPR nie są uprawnieni do wystawiania mandatów karnych – od tego są zupełnie inne organy. Nie zmienia to jednak faktu, że najczęściej widząc jakiekolwiek przewinienia to oni sami wzywają policję czy straż miejską, ponieważ jest to jedyny sposób, aby w pełnym porządku utrzymać chronione tereny i niejako wpłynąć na zachowania turystów.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Ekspert Łukasz Wiercioch radzi

Gościem trzeciego odcinka programu #TAKTRZAŻYĆ był Łukasz Wiercioch – czynny ratownik TOPR, pirotechnik jaskiniowy i instruktor przetrwania w górach, który szkoli żołnierzy GROM, AGAT oraz FOR-MOZA. Podczas rozmowy padło również pytanie o możliwość wystawiania mandatów przez ratowników TOPR. Zapraszamy do poniższego filmu, aby posłuchać stanowiska, porad i zaleceń naszego eksperta z przeogromnym doświadczeniem. Po kliknięciu w poniższą miniaturę zostaniecie przekierowani do odpowiedniego momentu rozmowy, w której Łukasz porusza temat postępowania mandatowego.

Pamiętajcie jednak, że jeżdżąc motocyklami w górach i lasach nie pozostajecie bezkarni, bo nadal niezwykle starannie wszystkie pojazdy przy użyciu najnowszej technologii zarówno z ziemi, jak i z powietrza, kontrolują chociażby Strażnicy Leśni, którzy coraz częściej chwalą się kolejnymi zatrzymaniami osób, które pojazdami mechanicznymi poruszały się po terenie wyłączonym z ruchu. Dla wszystkich lubujących się w jeździe szlakami off-roadowymi przypominam jeden niezwykle ważny przepis – art. 29 Ustawy o lasach „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”. Koniec i kropka.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button