Aktualnie czytasz:
Sąd orzekł: Egzaminowany musi wiedzieć jak sprawdzi olej w samochodzie
4

Sąd orzekł: Egzaminowany musi wiedzieć jak sprawdzi olej w samochodzie

autor: Przemysław Borkowski9 lipca 2018

Sprawa pomiędzy egzaminatorem a Marszałkiem Województwa otarła się o sąd. Ten orzekł, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy kategorii B musi wiedzieć jak sprawdzić stan oleju w samochodzie. 

Egzaminator ze Śląska dopiął swego po tym, jak Marszałek Województwa Śląskiego anulował jego decyzję o przerwaniu egzaminu. Cała sprawa rozeszła się o to, kiedy osoba ubiegająca się o uprawienia rzeczywiście „wie” jak sprawdzić olej w pojeździe.

„[…] zgodnie z tabelą nr 4 załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami „osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe” – czytamy na RP.pl

Podczas felernego egzaminu młody kierowca wskazał dwukrotnie bagnet, ale nie wiedział jak się nim posługiwać. Stąd egzaminator oblał przyszłego kierowcę. Ten zaskarżył decyzję do Marszałka. Egzaminator podtrzymywał jednak, że samo wskazanie bagnetu nie jest równoznaczne z umiejętnością sprawdzenia stanu oleju w samochodzie. 

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Finalnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że to wiedza elementarna i podczas egzaminu może być sprawdzona w sposób dowolny i na każdym etapie.

Sąd dodał, że umiejętność musi być jednoznacznie potwierdzona podczas egzaminu i tego wymagają przepisy.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Pytanie tyko, po co komu wiedzieć jak sprawdzić stan oleju w samochodzie i jaki realny wpływ ma to na bezpieczeństwo na drogach?

Źródło: Rzeczpospolita

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
40%
40%
 • Mateusz
  9 lipca 2018 at 15:20

  Poprawna odpowiedź powinna brzmieć – zgodnie z instrukcją obsługi. Bez sensu to jest.

 • Trapp
  10 lipca 2018 at 07:26

  Dramat, może jeszcze będzie trzeba znać niemiecki bo na 90 procent będzie się jeździło sprawdzonym passata?

 • jerz
  10 lipca 2018 at 13:16

  Zwłaszcza gdy zaciera się silnik przy prędkości 140 km/h – nie, to zdecydowanie nie ma wpływu na bezpieczeństwo

 • Adrian
  11 lipca 2018 at 12:05

  Ja sie zgadzam z egzaminatorem. No błagam przecież olej to chyba najwazniejszy z płynów jakie powinny byc regularnie sprawdzane i wymieniane. A potem gosciu nie wie dlaczego samochód nie odpala… i pewnie by to zglosil ze go nie nauczono i ze za naprawe ma zaplacic instruktor. Żałosne….