Prawo jazdy kategorii A2 – jakim motocyklem możesz jeździć? Kiedy można je zrobić i ile kosztuje? [KOMPENDIUM WIEDZY]

To musisz wiedzieć przed rozpoczęciem kursu na kategorię A2!

W skrócie
  • Od stycznia 2013 roku obowiązują w Polsce nowe kategorie prawa jazdy
  • Kategoria motocyklowa A2 uprawnia nie tylko do kierowania motocyklami, ale również trójkołowcami i pojazdami określonymi dla kategorii AM
  • Ograniczenia prawne, czyli jaką moc musi mieć twój motocykl, aby legalnie poruszać się nim na kategorię A2
  • Koszty, wymagania, wiek i plusy - to wszystko musisz wiedzieć o kategorii A2

Pierwszy etap, który niejako pozwala nam przejść przez bramy świata motocyklowego i tym samym skorzystać z jego największych dobroci jest możliwy dopiero po zdaniu egzaminu państwowego na kategorię A2. Do kierowania jakimi pojazdami upoważnia nas zatem ta kategoria i w jakim wieku możemy ją zrobić? Czas odpowiedzieć na wszystkie najczęściej pojawiające się pytania.

W dobie systematycznie zmieniających się przepisów, kolejnych nowelizacji i zmian nie jest łatwo nad nimi nadążyć. Rządzący są przekonani, że wszystkie wprowadzane przez nich pomysły mają na celu znacznie poprawić dostępność i zdawalność, ale zazwyczaj nikt wraz ze zmianami nie pokusi się nigdy o spore kompendium wiedzy, dzięki którym przyszli adepci dwóch kółek zdecydowanie łatwiej i szybciej mogliby odnaleźć się w gąszczu zagmatwanych przepisów.

Wielu z was z pewnością nigdy nie doświadczyło tego problemu, gdyż wszystkie możliwe uprawnienia zdobyliście w wojsku lub dorastaliście w czasach, gdy kategoria motocyklowa była tylko jedna i otrzymanie jej wiązało się z możliwością poruszania się jednośladem o każdej mocy lub pojemności. Z każdym kolejnym rokiem trwała walka o poprawę bezpieczeństwa na drogach, a absurdalnie szybkie jednoślady były pierwszym punktem na liście wprowadzenia koniecznych zmian. Te weszły w życie w styczniu 2013 roku i pomimo tego, że obecnie każdy adept rozumie już sens nowelizacji, to początki były bardzo trudne.

Najważniejsze informacje:

  1. Prawo jazdy w Polsce upoważnia nas do kierowania pojazdami mechanicznymi. Pierwsze dokumenty zostały wydane w 1918 roku wraz z odzyskaniem niepodległości.
  2. Obecnie warunki uzyskania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami określa ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  3. Jakie warunki należy spełnić, aby rozpocząć kurs na kategorię A2?
  4. Posiadacze kategorii A2 mogą nie tylko poruszać się motocyklami z mocą silnika wynoszącą maksymalnie 35 kW (47,6 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, ale także trójkołowcem o mocy maksymalnie 15 kW oraz pojazdami określonymi dla kategorii AM.

Pierwsze komentarze, które pojawiły się wraz z wprowadzeniem nowych przepisów w styczniu 2013 roku potwierdzały, że Polacy nie chcą zmian. Dotychczasowa formuła, a także podział na kategorie był ich zdaniem poprawny, a chęć wprowadzenia nowych uprawnień miał być jedynie sposobem na wyciągnięcie sporej kasy od przyszłych adeptów jazdy, ponieważ konieczne było ponowne przeprowadzenie badań lekarskich, zapłacenie za kurs, wniesienie opłaty za dokument fizyczny oraz za egzamin państwowy. Cel, który przyświecał jednak tym zmianom był zupełnie inny i niejako był on również powiązany z producentami jednośladów, którzy swoje gamy zapełniali kolejnymi modelami o zupełnie zróżnicowanej mocy dopasowanej do przepisów.

Kategoria A2 – jakimi pojazdami można kierować?

Kategoria A2 wchodzi w skład polskiego prawa jazdy i odnosi się bezpośrednio do motocykli. Nie oznacza to jednak, że posiadając ją możemy kierować jedynie jednośladami, chociaż trzeba przyznać, że taki jest jej główny zamysł. W myśl obowiązujących przepisów pozwala jej posiadaczowi na kierowanie:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,6 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy pierwszym podpunkcie, gdyż wymaga on krótkiego wyjaśnienia. Ostatnie zdanie oznacza, że motocykle, których moc została zdławiona o więcej niż połowę, nie spełniają wymagań kategorii A2. Wobec tego nie możemy kierować jednośladami o mocy sprzed wprowadzenia modyfikacji powyżej 70 kW, czyli około 95 KM.

Na rynku obecnie każdy producent posiada w swojej gamie co najmniej kilka modeli, które dedykowane są właśnie kierowcom z uprawnieniami A2, wobec tego wybór jest ogromny – od motocykli sportowych, przez choppery, ADV, aż po miejskie nakedy. Każdy znajdzie coś dla siebie i śmiem twierdzić, że obecnie jest to najlepiej i najszybciej rozwijający się segment cieszący się ogromnym zainteresowaniem.

Dodatkowo mając prawo jazdy kategorii A2 może kierować pojazdami, które wchodzą w skład kategorii AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich według definicji, którą możemy znaleźć w Prawie o ruchu drogowym jest motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub z silnikiem elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowiec lekki to popularny quad, którego prędkość również musi być ograniczona do 45 km/h, a dodatkowo masa własna nie może przekraczać 350 kg.

Niezawodne i tanie motocykle 250-650, na kategorię A2 dla początkujących. Ranking TOP5 najlepszych motocykli na początek

Wymagania dla kategorii A2

Wiele osób jest przekonanych, że to właśnie kategoria A2 jest najmniej potrzebna i jest maszynką do robienia pieniędzy. Bzdura. To pierwszy etap, w którym wkraczamy w prawdziwy świat dużych motocykli, a co się z tym wiążę sporej masy własnej, większych silników, lepszych hamulców, genialnego przyśpieszenia i pierwszej elektroniki. Okres spędzony na maszynach ograniczonych do kategorii A2 jest idealnym poligonem doświadczalnym, aby nabrać nieco wprawy i umiejętności, aby następnie sprawnym krokiem wkroczyć w pełną kategorię A.

Do egzaminu może przystąpić każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, jednakże warto wiedzieć, że na kurs nauki jazdy można zapisać się już 3 miesiące przed urodzinami. Do jego rozpoczęcia wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, założenie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To elektroniczny dokument zawierający wasze dane osobowe i unikalny numer. Dzięki niemu nie musimy osobiście zgłaszać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego momentu zakończenia kursu, gdyż wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Należy jeszcze pamiętać o przeprowadzeniu badań lekarskich, w których lekarz potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do jazdy motocyklem.

Jednakże jakie korzyści niesie za sobą jeszcze kategoria A2 poza tymi, o których zostało wspomniane wyżej. Przede wszystkim znacznie skraca czas niezbędny do uzyskania królewskiej kategorii A – jeśli posiadacie uprawnienia A1 otrzymane w wieku 16 lat to będziecie zmuszeni czekać aż do 24 roku życia. Jeżeli jednak w między czasie pokusicie się o zdanie egzaminu państwowego na A2 to otrzymacie możliwość zrobienia motocyklowego prawa jazdy A już po 2 latach od rozpoczęcia jego posiadania, czyli najwcześniej w wieku 20 lat. Cały ten proces nie tylko pozwoli wam pojeździć fajnymi motocyklami, wjeździć się i nabrać doświadczenia, ale również zaoszczędzi 4 sezony.

Warto również wiedzieć, że posiadacze kategorii A2 w przypadku kontynuowania swojej przygody i chęci zdobycia uprawnień A otrzymają także sporą ulgę, gdyż nie będą już obligatoryjnie zmuszeni do zdania egzaminu teoretycznego, a ustawodawca przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego będzie wymagał wyjeżdżenia pod okiem instruktora jedynie 10 godzin. Dzięki temu uda się sporo zaoszczędzić na samym kursie, ale również na egzaminie.

Ile kosztuje zrobienia prawa jazdy kategorii A2?

Tanio już było i ceny wszystkich usług systematycznie windują w górę. Podobnie jest w przypadku kursów na prawo jazdy i aktualne ceny w dniu pisania artykułu dla kategorii A2 w niewielkim Bolesławcu to koszt 2200 złotych, natomiast w Krakowie cena wynosi 2500 złotych. Dodatkowo doliczyć musimy również koszt badania lekarskiego, który jest określony przez ustawodawcę i wynosi 200 złotych, a także koszt związany z egzaminem państwowym – 50 złotych za egzamin teoretyczny oraz 200 złotych za egzamin praktyczny. Ostatni koszt to 100 złotych, który niezbędny jest do utrzymania fizycznego dokumentu w Wydziale Komunikacji.

Finalnie zrobienie kategorii A2 będzie wiązało się z kosztem około 3000 złotych, ale wspomnę jeszcze raz, że późniejsza kwota kursu na uprawnienia A będzie zdecydowanie niższa. Czy warto? Oczywiście! Segment motocykli na kategorię A2 jest tak ciekawy i zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jeszcze do niedawna kierowcy za jazdę bez uprawnień groził mandat karny w wysokości 500 złotych. W styczniu 2022 roku przepisy jednak znacznie się zaostrzyły i zgodnie z nowelizacją mandat karny wzrósł trzykrotnie do 1500 złotych. Jeśli jednak sporo nabroimy, a sprawa trafi do sądu, to może ona nałożyć na nas karę finansową w wysokości maksymalnie 30 000 złotych. Sami już teraz widzicie, że nie warto.

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button