Wyznaczanie trasy motocyklowej przy użyciu aplikacji mobilnej. Top 5 aplikacji GPS

Jeździsz dużo motocyklem, ale brakuje Ci dedykowanego rozwiązania, które pozwoli np. nagrać trasę i stworzyć plik GPX? Wyznaczanie trasy to prosta sprawa, a do tego można skorzystać z kilku darmowych i płatnych aplikacji. Prezentujemy szybką listę Top 5 aplikacji, które pozwalają na wyznaczanie trasy, rejestrowanie, a niektóre – na dzielenie się trasą ze znajomymi! 

Jak mówi przysłowie – przezorny zawsze ubezpieczony. Osobiście lubię znać trasę, którą planuję pokonać w weekend, stąd wyznaczanie trasy pod motocykl jest dla mnie dość ważne. To zresztą całkiem przyjemny proceder, pod warunkiem, że posiada się dobre narzędzia.

Osobiście korzystam z telefonu komórkowego w wodoszczelnej obudowie i mocowania Ram Mount przypiętego do kierownicy. A z jakiej aplikacji skorzystać, żeby trasę zaplanować!

ZOBACZ TAKŻE: Wyznaczanie trasy przy użyciu aplikacji mobilnej. Proste rozwiązanie

1. Mapy Google

Tak, dokładnie. Mapy Google to wbrew pozorom rozbudowane narzędzie. Desktopowa wersja map, obsługiwana przez przeglądarkę, pozwala na sporo w kwestii wyznaczania trasy. Wystarczy wejść w zakładkę „Moje Miejsca” -> „Mapy” -> „Utwórz nową mapę”. Z tego poziomu można przygotować trasę, którą chcemy przemierzyć i pobrać plik GPX – format obsługiwany przez dosłownie wszystkie urządzenia nawigacyjne.

Plik możemy załadować do swojego urządzenia lub – jeśli chcemy w detalu edytować trasę (Google pozwala na edycję tylko po drogach publicznych), skopiować do innego programu. Ja do tego celu używam prostej i nieco łopatologicznej aplikacji GPSies.

Oczywiście, samą trasę możecie zapisać po prostu w Mapach Google’a i, logując się do tego samego konta, włączyć na przejazd. Ot tyle filozofii.

2. GPSies

Ta dość stara i prosta aplikacja pozwala na zarejestrowanie trasy podczas jazdy, ale przede wszystkim pozwala na edycję plików GPX punkt po punkcie. Nie jest to zadanie łatwe i dość czasochłonne, ale aplikacja pozwala na edycję trasy, która np. przebiega poza drogami publicznymi. Bardzo przydatne rozwiązanie dla wszystkich motocyklistów, którzy jeżdżą także poza drogami publicznymi.

GPSies funkcjonuje także na urządzeniach mobilnych. Osobiście używam aplikacji docelowo jako narzędzia do rejestrowania swoich trach.

3. REVER App

A tutaj aplikacja „bez kombinacji” i chyba najlepsze rozwiązanie dla wszystkich motocyklistów. REVER pozwala na wyznaczanie trasy, rejestrowanie trasy oraz dzielenie się nią ze znajomymi. Wszystko w dość przyjemnej i łatwej formie, a do tego w podstawowej wersji za darmo. Wystarczy się zarejestrować.

Płatna wersja pozwala na eksportowanie plików GPX i działa także offline, jak porządne urządzenie nawigacyjne. Koszt niestety jest spory, bo to 60 dolarów / rok.

4. TomTom MyDrive i RoadTrips

Jeśli posiadacie urządzenie TomTom, takie jak dedykowana motocyklistom seria Rider, to wyznaczanie trasy powinno być bardzo łatwe. TomTom posiada dwie aplikacje, które pozwalają na przygotowanie ciekawych tras przez wyjazdem. Jedną z nich jest TomTom MyDrive i działa na podobnej zasadzie, co Mapy Google. Wybieramy miejsce początkowe, docelowe, POI i typ trasy. Jeśli nasze urządzenie TomTom połączone jest z internetem i posiadamy konto TomTom to trasa zostanie automatycznie zapisana także na urządzeniu.

TomTom RoadTrips to wielka baza najciekawszych tras, które także można edytować. Fajne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą przełożyć nogę przez motocykl i pojechać na winkle, bez dłuższego zastanawiania się czy wyjazd się uda.

Oczywiście, żeby cieszyć się w pełni funkcjonalnością aplikacji należy mieć urządzenie TomTom.

5. Biker Buddy

A to już temat nieco około wyznaczania trasy, ale także ważny. Nowa aplikacja Biker Buddy chce być jak TripAdvisor dla motocyklistów. Najciekawsze miejsca przyjazne motocyklistom, system oceniania, komentarzy i dzielenia się miejscówkami. Koncepcja ciekawa, zobaczymy jak się przyjmie.

Macie jakieś swoje ulubione aplikacje, które używanie na motocyklu? Dajcie znać w komentarzach!

Inne publikacje na ten temat:

3 opinii

  1. Calimoto. całkiem fajna apka z możliwością ustawiania map kompem albo przez smatrfona stricte motocyklowa sponsorowana przez H. Gericke

    1. Calimoto ma ciekawą funkcje automatycznego wyznaczania trasy. Wybieramy dystans jaki chcemy przejechać i miejsce startu (możemy też określić kierunek np: północ) a aplikacja sama generuje ciekawą trasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button