Aktualnie czytasz:
Nie będzie immunitetu dla piratów drogowych?
1

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz chce by umożliwić karanie mandatami i punktami karnymi niektórych osób objętych immunitetem za wykroczenia drogowe od razu po zdarzeniu.

Projekt nowelizacji, który zaproponowała Kopacz ma umożliwić karanie niektórych osób objętych immunitetem za wykroczenia drogowe od razu po zdarzeniu; chodzi o posłów, senatorów, prokuratorów, szefa IPN, rzecznika praw dziecka oraz generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Jej zdaniem przynajmniej zakończy się horror, który codziennie trwa w Kancelarii Sejmu – pisma prokuratora o ewentualne uchylenie immunitetu kolejnym posłom, którzy dopuścili się wykroczenia drogowego.

Przepis utarłby także nosa niektórym posłom, którzy śmieją się z prawa i zamiast płacić mandaty, machają policjantom przed nosem legitymacją poselską i jadą dalej łamiąc przepisy.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Do najczęstszych przewinień deputowanych należą:

– jazda z nadmierną prędkością

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

parkowanie w miejscach niedozwolonych

– łamanie zakazu wjazdu i zakazu ruchu

– jazda w stanie po spożyciu alkoholu

Projektowana zmiana zakłada, że przyjęcie mandatu karnego albo uiszczenie grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji przez prokuratora, posła, senatora, RPD, GIODO lub szefa IPN automatycznie stanowiłoby oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności w tej formie.

Oznacza to, że osoby te mogłyby zapłacić mandat drogowy w momencie zatrzymania przez służby drogowe. Obecnie jest tak, że zgodę na to musi najpierw wyrazić: Sejm – w przypadku posła, RPD, GIODO i szefa IPN, Senat – w przypadku senatora, sąd dyscyplinarny – w przypadku prokuratora (również prokuratora generalnego).

Gdyby osoby te odmówiły przyjęcia mandatu, uprawnione organy będą mogły – tak jak dotychczas – za pośrednictwem prokuratora generalnego, wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie ich do odpowiedzialności.

Ciekawe tylko, czy posłowie zgodzą się na to, żeby być traktowani tak samo jak normalni obywatele?

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%
  • Zdjęcie profilowe SingSing74
    21 czerwca 2013 at 13:41

    Pomysł przedni. Niestety jak to zwykle bywa jest tylko pustym hasłem, mającym hamować spadające poparcie. Wiadomo, że darmozjady z Wiejskiej nie ukręcą na siebie bata. Musieli by płacić za mandaty, a przecież biedaczkom już brakuje na fajki i garnitury.