Na drodze przybywa motocykli i przybywa również motocyklistów – dane dotyczące wydanych dokumentów prawa jazdy w 2023 roku

Jest więcej motorków, ale rośnie też liczba świeżo upieczonych kierowców z kategoriami motocyklowymi!

W skrócie
  • W 2023 roku uprawnienia do kierowania pojazdami zyskało aż 330 281 osób - a w tym 170 187 mężczyzn i 160 094 kobiet
  • Z każdym rokiem na polskich drogach przybywa nowych motocyklistów

Dopiero co wczoraj na łamach portalu mogliście poczytać o stale rosnącej liczbie świeżo pojawiających się jednośladów na naszych drogach, a dziś garść bardzo optymistycznych statystyk, które bezpośrednio odnoszą się do osób, które w ubiegłym roku zdały egzamin na prawo jazdy. Rodzina motocyklistów stale powiększa się i z każdym rokiem przybywa świadomych kierowców z nowym dokumentem prawa jazdy.

Ciekawymi statystykami podzieliło się Ministerstwo Cyfryzacji, według których w 2023 roku ponad 330 tysięcy osób zdało egzamin państwowy i odebrało swoje nowe prawo jazdy. To liczba nieco niższa niż rok wcześniej, ale w tym wszystkim to właśnie fani jednośladów jako jedyni mogą upatrywać powtarzającego się sukcesu i notorycznego wzrostu. Na liczbę tą składa się 170 187 mężczyzn i 160 094 kobiety, natomiast w roku 2022 liczba ta wyniosła 340 040 praw jazdy, a z podziałem na płeć jest to odpowiednio 194 000 do 170 846. Spadek r/r wynosi zatem ponad 10 000, ale przede wszystkim największa różnica zauważalna jest w przypadku liczby mężczyzn, którzy niechętnie po wkroczeniu w dorosłość chcą zostać kierowcą.

Statystyki dotyczące ogólnej liczby wydanych PJ są gorsze z roku na rok i warto sobie wyobrazić, że chociażby w 2016 roku wydano o 120 000 blankietów więcej niż w 2022 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że z każdym rokiem na naszych drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów, a to jest fantastyczna wiadomość.

Najważniejsze informacje:

  1. Motocykle rosną w siłę! Na drogach z każdym rokiem przybywa świeżo upieczonych adeptów jednośladów.
  2. W 2023 roku motocyklowe prawo jazdy otrzymały 10 802 kobiety oraz 99 448 mężczyzn.
  3. Drastycznie spadła liczba mężczyzn, którzy w 2023 roku zdali egzamin państwowy na prawo jazdy. Było ich łącznie aż o ponad 24 000 mniej niż w roku poprzedzającym.
  4. Łącznie w 2023 roku wydano ponad 330 000 dokumentów prawa jazdy.

Przeczytaj również:

Tendencja wzrostowa utrzymuje się – dane dotyczące liczby zarejestrowanych jednośladów w styczniu 2024 roku

Na szczęście żadne trendy nie są w stanie znacznie odbić się na rynku jednośladów, który pomimo zauważalnego spadku podczas pandemicznego roku 2020, nadal utrzymuje tendencję wzrostową i spory wpływ ma na to nie tylko zmiana przepisów z 2014 roku, dzięki której kierowcy posiadający co najmniej 3 lata kategorię B mogą jeździć również jednośladami o pojemności maksymalnie 125 cm3, ale również chęć powrotu do pasji po wielu latach przerwy i obawy przed zaostrzonym taryfikatorem. Oznacza to, że motocykliści stają się grupą coraz bardziej świadomą zagrożeń i konsekwencji, dlatego systematycznie zaczyna zanikać już proceder jazdy bez uprawnień, na rzecz wyrobienia prawa jazdy i cieszenia się każdym przejechanym kilometrem.

Powyższe statystyki jednoznacznie pokazują, że subkultura motocyklowa w Polsce prężnie się rozwija i nie jest to już jedynie pojazd traktowany jedynie w kategorii dojazdów do pracy, ale wybieramy go również ze względu na naszą pasję oraz całą otoczkę, która towarzyszy jeździe na dwóch kołach. Niezmiernie cieszy również fakt, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się także mniejsze kategorie motocyklowego prawa jazdy, ale także to, że systematycznie rośnie liczba kobiet, które w liczbie ogółu stanowią około 10%. Stale utrzymująca się tendencja wzrostowa dotyczącą liczby zarejestrowanych jednośladów w Polsce w połączeniu z powyższymi statystykami mogą świadczyć o tym, że motocykle zdecydowanie rosną w siłę.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dziś motoryzacja dla obecnej młodzieży przestaje być chyba elementem ważnym, a sam dokument prawa jazdy wydaje się być niepotrzebny. Spory wpływ mają na to wprowadzane obostrzenia, ale również spory rozwój sieci komunikacyjnych w dużych miastach, które nie wymuszają na młodych uczniach i studentach posiadania uprawnień do kierowania samochodami osobowymi. Martwić może jednak nieco fakt, że młodzi mężczyźni niejako tracą zainteresowanie motoryzacją i tym samym odwlekają w czasie zapisanie się na kurs lub kompletnie z niego rezygnują W 2023 roku prawo jazdy wyrobiło ponad 24 000 panów mniej niż w roku poprzedzającym.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button