Prawo jazdy kategorii A1 – jakim motocyklem możesz jeździć? Kiedy można je zrobić i ile kosztuje? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Kategoria motocyklowa dla młodych gniewnych

W skrócie
  • Prawo jazdy dla młodych adeptów dwóch kółek!
  • Kategoria A1 - dla kogo, od jakiego wieku i jakimi motocyklami można jeździć?
  • Kompendium wiedzy o kategorii A1

Sezon motocyklowy rozpoczął się już na dobre, a na drogach zaroiło się od najróżniejszych jednośladów. Wśród nich są również te, które należą do szkółek uczących przyszłych adeptów, a to oznacza, że fanów dwóch kółek systematycznie będzie przybywać. Kategoria A1 – czy wiesz jakim motocyklem możesz jeździć i w jakim wieku możesz stać się jej posiadaczem?

Najważniejsza zmiana w kwestii prawa jazdy weszła w życie w stycznia 2013 roku. Wówczas na dobre pożegnaliśmy kartę motorowerową, którą zastąpiła kategoria AM. Dodatkowo pojawiła się również kategoria A1 oraz A2, które stopniowo miały przygotowywać adepta do ubiegania się o królewskie prawo jazdy A. Nadążyć za owymi zmianami jest wyjątkowo ciężko, ale chcąc propagować jednoślady również wśród osób, które zastanawiają się nad zapisaniem nad kurs, przygotowywaliśmy dla was systematycznie teksty przez całą zimę, w których na najdrobniejsze szczegóły rozbijaliśmy każdą z kategorii.

Rządzący są przekonani, że wszystkie wprowadzane przez nich pomysły mają na celu znacznie poprawić dostępność i zdawalność, ale zazwyczaj nikt wraz ze zmianami nie pokusi się nigdy o spore kompendium wiedzy, dzięki którym przyszli adepci dwóch kółek zdecydowanie łatwiej i szybciej mogliby odnaleźć się w gąszczu zagmatwanych przepisów. Brakuje konkretnych informacji dotyczących wymagań wiekowych, kwot, sposobu przeprowadzania egzaminu oraz jasnych wyjaśnień, jakie motocykle zaliczane są do danej kategorii prawa jazdy. Dziś na tapet trafia kategoria A1.

Najważniejsze informacje:

  1. Prawo jazdy w Polsce upoważnia nas do kierowania pojazdami mechanicznymi. Pierwsze dokumenty zostały wydane w 1918 roku wraz z odzyskaniem niepodległości.
  2. Obecnie warunki uzyskania dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami określa ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
  3. Kategoria A1 uprawnia do jazdy motocyklami o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg.

Przeczytaj również:

Prawo jazdy kategorii A – to wszystko musisz wiedzieć! [KOMPENDIUM WIEDZY]

Nowelizacja przepisów z 2013 roku znacznie zwiększyła liczbę motocyklowych kategorii prawa jazdy i tym samym dała możliwość rozpoczęcia przygody z motoryzacją znacznie szybciej, aniżeli dopiero w wieku 18 lat. Młodsi adepci swoje pierwsze prawko mogą otrzymać w wieku 14 lat, a korzyści wynikające z posiadania tego dokumentu są dokładnie takie same jak w przypadku karty motorowerowej. Następny etap, który nazywa się A1 jest już sporym krokiem w przód.

Jakimi pojazdami można kierować posiadając kategorię A1?

Kategoria A1 jest oczywiście typowo motocyklowa, jednakże ustawodawca określił jeszcze grupę innych pojazdów, którymi można się poruszać. Przede wszystkim najważniejsze są motocykle z pojemnością silnika nieprzekraczającą 125 cm3, maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, ale jeździć można również trójkołowcem o mocy nieprzekraczającej 15 kW. Dodatkowo mając prawo jazdy kategorii A1 może kierować pojazdami, które wchodzą w skład kategorii AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich według definicji, którą możemy znaleźć w Prawie o ruchu drogowym jest motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub z silnikiem elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowiec lekki to popularny quad, którego prędkość również musi być ograniczona do 45 km/h, a dodatkowo masa własna nie może przekraczać 350 kg.

Kategoria A1 prawa jazdy uprawnia do kierowania:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagania dotyczące kategorii A1

Do egzaminu może przystąpić każda osoba, która ukończyła 16 rok życia, jednakże warto wiedzieć, że na kurs nauki jazdy można zapisać się już 3 miesiące przed urodzinami. Do jego rozpoczęcia wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, założenie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. To elektroniczny dokument zawierający wasze dane osobowe i unikalny numer. Dzięki niemu nie musimy osobiście zgłaszać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego momentu zakończenia kursu, gdyż wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Należy jeszcze pamiętać o przeprowadzeniu badań lekarskich, w których lekarz potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do jazdy motocyklem.

Ile kosztuje zrobienia prawa jazdy kategorii A1?

W momencie pisania tego artykułu koszt kursu kategorii A1 w niewielkim Bolesławcu to 2300 złotych, natomiast w Krakowie cena wynosi nawet 2600 złotych. Oczywiście każdy przyszły adept musi również liczyć się z obowiązkowym badaniem lekarskim, który kosztuje 200 złotych, a także kosztami, które związane są z egzaminem państwowym. 50 złotych należy zapłacić za egzamin teoretyczny i 200 złotych za egzamin praktyczny. Na samym końcu jeszcze niezbędne jest uiszczenie opłaty w wysokości 100 złotych, aby otrzymać fizyczny dokument w Wydziale Komunikacji.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jeszcze do niedawna kierowcy za jazdę bez uprawnień groził mandat karny w wysokości 500 złotych. W styczniu 2022 roku przepisy jednak znacznie się zaostrzyły i zgodnie z nowelizacją mandat karny wzrósł trzykrotnie do 1500 złotych. Jeśli jednak sporo nabroimy, a sprawa trafi do sądu, to może ona nałożyć na nas karę finansową w wysokości maksymalnie 30 000 złotych. Sami już teraz widzicie, że nie warto.

Prawo jazdy kategorii A2 – jakim motocyklem możesz jeździć? Kiedy można je zrobić i ile kosztuje? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button