Czy policjant może skierować kierowcę na ponowny egzamin na prawo jazdy?

Mandat i punkty karne to nie wszystko co może Cię spotkać podczas kontroli drogowej

W skrócie
  • Czy wiesz jakie uprawnienia ma policjant? Wlepianie mandatów i punktów karnych to nie wszystko
  • Wystarczy jedno większe przewinienie, by policjant skierował Cię na powtórny egzamin na prawo jazdy. Ma do tego prawo

Czy policjant może skierować kierowcę na ponowny egzamin na prawo jazdy? Takie pytanie ostatnio nam zadano i okazało się, że odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista.

Zdawać by się mogło, że egzaminy na prawo jazdy i związane z nimi działania to zupełnie inna broszka niż pilnowanie porządku na ulicach i wlepianie mandatów. Nie każdy zatem wie, a idę nawet o zakład, że większość z kierowców nie posiada świadomości, że policjant nie tylko może wystawić nam mandat, przyznać punkty karne, odebrać nam uprawnienia, ale może też skierować nas na ponowny egzamin na prawo jazdy. Jak to możliwe?

Jeśli przekroczyłeś 24 punkty karne to po pojawieniu się tej informacji na twoim koncie w Centralnej Ewidencji Kierowców, komendant policji skieruje wniosek do starosty o wysłanie cię na powtórny egzamin na prawo jazdy. Nie jest to jedyny przypadek, w którym funkcjonariusze mogą wysłać prowadzącego na egzamin sprawdzający w WORD. Uprawnienie to zostało wpisane wprost do ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ponowny egzamin na prawo jazdy po kontroli drogowej?

Policjant, w związku z wykonywaniem czynności, jest uprawniony do występowania do starosty z wnioskiem o skierowanie kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na egzamin sprawdzający kwalifikacje, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji tej osoby - art. 129 ust.2 pkt 13a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

Kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż rok, może maksymalnie zgromadzić 24 punkty, jeśli krócej - 20 punktów karnych. Wysłanie na ponowny egzamin na prawo jazdy może być wynikiem (choć nie tylko) kontroli drogowej - która jest spowodowana przez rażące wykroczenie popełnione przez kierowcę. Co ciekawe, funkcjonariusze mogą wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy nie tylko po wielokrotnym, ale i jednokrotnym naruszeniu przepisów. Wystarczy więc, że raz porządnie "przepałujesz" i już może czekać cię sporo niemiłych konsekwencji nie tylko w postaci mandatu i punktów karnych.

Przeczytaj też:

Policjanci uwzięli się na motocyklistów bez prawa jazdy? Koniec z beztroską

Ponowny egzamin na prawo jazdy to nie tylko dodatkowe nerwy i stracony czas ale też i spore wydatki. Cena części praktycznej wynosi obecnie 140 zł, a teoretycznej – 30 zł. Każde ponowne podejście do egzaminu będzie wiązało się z kolejną opłatą. Potem czekają jeszcze kolejne wydatki związane z wydaniem dokumentu prawa jazdy, a czas oczekiwania na uprawnienia to minimum 9 dni od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie. Terminy samych egzaminów też mogą okazać się odległe w czasie, bo restrykcje sanitarne wpłynęły na przepustowość ośrodków.

Przeczytaj też:

Fotoradary 2021: dużo wyższe mandaty i nowe zasady. Uważaj!

Odrobinę pocieszające jest to, że że policjanci raczej sporadycznie korzystają z uprawnienia polegającego na wysłaniu kierowcy na ponowny egzamin a dużo częściej w razie rażącego naruszania przepisów drogowych działają po staremu, czyli wlepiają mandaty, a w skrajnych przypadkach, odbierają prowadzącym uprawnienia i kierują wniosek o ukaranie do sądu.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. Należy doprecyzować, że policjant nie wysyła kierującego do WORD tylko kieruje wniosek do starosty w tej sprawie. Ten może się przychylić do tego lub nie. Tak czy inaczej od decyzji starosty również można złożyć odwołanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button