125 ccm
Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2018: Nie stracisz prawa jazdy za punkty karne, ale pójdziesz na obowiązkowy kurs
1

Od 4. czerwca 2018 roku w pełnym wymiarze zacznie działać system CEPiK 2.0. Oznacza to wiele zmian, z czego jedną jest fakt, że po „zdobyciu” 24. punktów karnych nie stracimy prawa jazdy. Zamiast tego czeka nas specjalny kurs doszkalający. 

O CEPiK-u 2.0, który w pełnej formie rusza w połowie przyszłego roku, pisaliśmy wielokrotnie. CEPiK to przeciętnie dobre wiadomości dla młodych kierowców, którzy będą zmuszeni wziąć udział w specjalnych kursach doszkalających w trakcie tzw. „okresu próbnego”. To jednak także dobre wiadomości – dla kierowców, którzy zbierając punktów liczyli na końcu na lodówkę bądź czajnik.

ZOBACZ TAKŻE: Prawo jazdy 2018: Okres próbny, zielony listek i dodatkowe kursy obowiązkowe dla młodych kierowców

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 8 799 PLN.

Jeśli kierowca uzbiera komplet 24. punktów karnych po 4. czerwca 2018 roku nie straci automatycznie prawa jazdy. Zamiast tego zostanie skierowany na obowiązkowy kurs doszkalający, który musi odbyć w trakcie miesiąca od „zdobycia” kompletu punktów. Dedykowane szkolenie ma trwać 28 godzin i kosztować około 500 zł.

Jest haczyk, a nawet dwa. Po pierwsze, jeśli w ciągu 5. lat po szkoleniu reedukacyjnym znów zgarniemy komplet punktów – automatycznie tracimy prawo jazdy. Po drugie, zlikwidowane zostają kursy „kasujące” punkty karne, obowiązujące teraz.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

Zupełnie inna sprawą jest fakt, że funkcjonariusze policji będą mogli podczas jednego zatrzymania przyznać kierowcy maksymalnie 10 punktów karnych, nie jak do tej pory bez limitu – sumując punkty za wszystkie wykroczenie.

Co o tym myślicie? 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
14%
Interesujące
29%
heh...
14%
Że co?
14%
Grrrr!
0%
Smutne
7%