Na te zmiany właściciele motorowerów czekali od dawna. Będzie taniej i prościej [Zmiany w prawie 2022]

Zmiany w prawie: motorowery dostaną żółte tablice rejestracyjne. Nareszcie długo oczekiwana zmiana wchodzi w życie

W skrócie
  • Rząd opublikował projekt zmian w prawie, dzięki którym możliwe będzie rejestrowanie motorowerów na żółte tablice motorowerowe.
  • Do tej pory nie istniała taka możliwość, co było problematyczne dla właścicieli jednośladów o pojemności do 50 cm3.

Rząd pracuje nad projektem zmian dotyczących nowych wzorów tablic rejestracyjnych, dowodów oraz samego procesu rejestracyjnego. Ministerstwo infrastruktury zapowiada, że dzięki tym zmianom życie właścicieli starych, ale przede wszystkim zabytkowych motorowerów będzie prostsze. O jakich zmianach mowa?

Ministerstwo infrastruktury od dwóch lat prowadzi proces wdrażania zmian w prawie, których celem jest ułatwienie życia właścicielom pojazdów jeżdżących po polskich drogach, ale przede wszystkim kierowcom, od których np. nie wymaga się już wożenia ze sobą dokumentów – wystarczy aplikacja mObywatel, a z niej funkcjonariusz policji dowie się wszystkiego. Ze zmian skorzystały tysiące osób. Teraz rząd zapowiada wprowadzenie kolejnych elementów deregulacji prawa. Lżej mają mieć właściciele motorowerów.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt całkowicie nowego zestawu rozporządzeń prawnych, które zmienią kilka spraw. Chodzi o rejestracje pojazdów i sposób ich oznaczania, ale i nie tylko. Zmienią się również wymogi dotyczące tablic rejestracyjnych oraz wzory dokumentów potrzebnych do zarejestrowania pojazdu. Ze zmian ucieszą się przede wszystkim właściciele motorowerów.

Deregulacja przepisów. Te zmiany ucieszą właścicieli zabytkowych motorowerów!

Projekt zmian ministerstwa infrastruktury wprowadza możliwość rejestracji motorowerów na żółte tablice rejestracyjne! Do tej pory takiej możliwości prawnej nie było, co mogło być oceniane jako totalny absurd prawny – luka prawna funkcjonowała od wielu lat i znacząco utrudniała właścicielom zabytkowych motorowerów funkcjonowanie na tej płaszczyźnie – chodzi o przeglądy techniczne itd. To jednak nie wszystko. Zmiany w prawie zakładają również zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz rezygnację z obowiązku posiadania naklejki kontrolnej.

Do tej pory nie było możliwości rejestracji motoroweru na żółtą tablicę motorowerową. Wynikało to zapewne z prostej przyczyny. Motorowery to pojazdy jednośladowe o pojemności do 50 cm3. Takowe sprzęty zaczęto produkować na ogromną skalę dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej nie było potrzeby posiadania uprawnień oraz rejestracji motocykli do 100 cm3 – można powiedzieć, że popularne setki pełniły w tamtych czasach funkcję motoroweru. Dopiero po wojnie zaostrzono przepisy prawne, a sytuacja w Polsce ograniczyła się do produkcji zaledwie kilku modeli motorowerów, produkowanych w ogromnym wolumenie produkcyjnym, co wpływało znacząco na wartość kolekcjonerską. Dzisiaj ceny Komarów, Żaków, Rysiów czy Ogarów znacząco poszły do góry, chociaż nadal nie są jakoś przesadnie wysokie. Tak czy inaczej powoli ich wartość historyczna zaczyna być zauważalna. Cieszy zatem decyzja rządu o możliwości wpisywania tych pojazdów na listę pojazdów zabytkowych. Do tej pory nie było to możliwe.

Zmiany zostaną powołane do życia z dniem 1 marca 2023 roku. W projekcie czytamy:

W uzasadnieniu zmian prawnych czytamy:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

“Mając na uwadze postulaty wpływające w ostatnim czasie do Ministerstwa Infrastruktury w zakresie związanym z przepisami dotyczącymi rejestracji i oznaczania pojazdów, zaproponowano:

  1. rozszerzenie pojemności rejestracyjnej dla tablic rejestracyjnych zmniejszonych, w związku ze zgłaszanym przez niektóre organy rejestrujące wyczerpywaniem się pojemności rejestracyjnej dla tych tablic;
  2. wprowadzenie zmniejszonych tablic rejestracyjnych zabytkowych oraz zabytkowych tablic motorowerowych, co było przedmiotem wniosków ze strony środowisk posiadaczy pojazdów zabytkowych”.

Do tej pory część właścicieli motorowerów radziło sobie z rejestracją motoroweru dwutorowo. Jedni rejestrowali motorower na zwykłe tablice rejestracyjne, co wiązało się z obowiązkiem dokonywania przeglądu oraz opłaty ubezpieczenia OC w zgodzie z literą prawa dla normalnych motorowerów. Inni naginali obowiązujące prawo poprzez stosowanie zabytkowych tablic motocyklowych. Taka tablica posiada jednak zupełnie inne wymiary i jest dużo większa.

Wymiana tablic rejestracyjnych na nowy wzór będzie możliwa jeśli:

  1. Motorower został zarejestrowany z wykorzystaniem motocyklowej tablicy rejestracyjnej w kolorze żółtym (w takim przypadku właściciel zachowa dotychczasowy numer rejestracyjny).
  2. Jeśli motorower był zarejestrowany jako normalny jednoślad. W takim przypadku nadany zostanie nowy numer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button