Aktualnie czytasz:
Nawet WORD-y zauważają, że prawo jazdy kategorii AM jest za drogie
0

W zeszłym tygodniu we Włocławsku odbyła się konferencja dotykająca tematyki prawa jazdy kategorii AM pt. „Nowe możliwości szkolenia i egzaminowania w zakresie kategorii AM prawa jazdy”. Jak podaje prawodrogowe.pl, na konferencji zauważono niepokojący trend - rośnie liczba kupowanych motorowerów, nie rośnie liczba wydanych praw jazdy kategorii AM.

Oczywiście, ciężko merytorycznie komentować konferencję na której się fizycznie nie było, więc możemy odnieść się tylko do przytoczonych przez w/w portal wniosków. Podczas zorganizowanej we Włocławku konferencji pojawili się prelegenci z Fundacji Zapobiegania Wypadkom Drogowym, która koncentruje się na działaniach ukierunkowanych na młodzież, WORD-u we Włocławku, grupy IMAGE (e-learning) oraz policji.

Pozwolę sobie przytoczyć jeden akapit z artykułu:

Uczestnicy – przedstawiciele WORD-ów – potwierdzili, że zdobywanie przez młodzież prawa jazdy kat AM ma szerszy charakter pedagogiczny niż tylko kursowe kilkugodzinne przeszkolenie i przygotowanie do egzaminu. A sytuacja jest niepokojąca, bo wzrostowi liczby zarejestrowanych motorowerów nie towarzyszy adekwatny wzrost liczby wydawanych praw jazdy kat. AM. Jedną z przyczyn są relatywnie wysokie ceny kursów i opłat egzaminacyjnych. Tajemnicą poliszynela jest zjawisko używania motorowerów bez uprawnień. Potwierdza to także policja.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Szerzej o temacie sensowności i wyrabiania prawa jazdy kategorii AM pisaliśmy w naszej publikacji Czy w ogóle warto inwestować w prawo jazdy kategorii AM? (od razu dodam, że nie zachęcamy do jazdy bez uprawnień! Artykuł odnosi się do sensowności zrezygnowania z karty motorowerowej na rzecz prawa jazdy AM). Pointą było, że przy cenie samej kategorii przekraczającej 1000 zł, czasem może warto zaczekać na A1. A tak być nie powinno…

Trudno nie zgodzić się z tym, że szkolenie, od najmłodszych lat, z zakresu odpowiednich nawyków na drodze i bezpieczeństwa jest bardzo ważne. Tylko dlaczego 14-latek ma płacić za to (jego rodzice dokładniej) ponad 1000 zł, jeśli dwa lata później będzie musiał powtórzyć proces i… kolejny raz za kolejne dwa lata.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Odnosząc się jeszcze do „wzrostowi liczby zarejestrowanych motorowerów” - czy podczas konferencji wzięto nieprzyzwoite wzrosty sprzedaży motorowerów z końca zeszłego roku spowodowane zminą regulacji dot. norm emisji spalin? Bo jeśli tak, to będą one totalnie niemiarodajne w odniesieniu do liczby wydawanych praw jazdy.

Na sam koniec: świetnie, że nawet WORD-y widzą, że prawo jazdy kategorii AM jest za drogi. Tylko co z tego?

Źródło: prawodrogowe.pl

Jaka jest Twoja reakcja?
10%
12%
29%