Pojedziesz bez prawka, ale uważaj! Na kierowców czekają pułapki prawne

Jak już informowaliśmy Was kilka tygodni temu, już 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się zakładka mPrawoJazdy, która zastąpi klasyczny dokument uprawniający nas do poruszania się po drogach publicznych – dzięki temu będziemy mogli poruszać się po polskich drogach bez dokumentu w kieszeni. 

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nowe rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, a z aplikacji mObywatel korzysta już blisko półtora miliona obywateli. Resort wspomina również, że dzięki cyfryzacji, możemy korzystać z aplikacji mTożsamość – to rozwiązanie pozwala na rezygnację z klasycznego dokumentu.

“Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie”

– napisano na stronie ministerstwa.

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie

– przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 Wprowadzenie zmian w prawie jest częścią pakietu deregulacyjnego, który ma sprawić, że życie obywateli stanie się łatwiejsze. Musimy jednak pamiętać, że jazda motocyklem, samochodem czy każdym innym pojazdem po 5 grudnia bez dokumentów może mieć nadal przykre konsekwencje. Jeśli jednak chcemy skorzystać z uproszczenia, które przygotował dla nas rząd powinniśmy zainstalować w telefonie aplikację mObywatel – dzięki temu dokument zawsze będzie pod ręką.

Jakie problemy? O co tu chodzi?

Czy zatem zmiany w prawie, które przygotował dla nas rząd są nic nie warte? Nie do końca. Poruszanie się po drogach publicznych bez dokumentu prawa jazdy nie będzie narażało nas na przykre konsekwencje w razie kontroli policji – funkcjonariusz będzie w stanie uzyskać niezbędne informacje za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Gdzie zatem jest problem?

Musimy pamiętać, że dokument prawa jazdy przyda się nam nie tylko w trakcie kontroli policji. Wystarczy, że weźmiemy udział w kolizji drogowej – w takim przypadku posiadanie dokumentu prawa jazdy, polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego jest niezwykle ważne. Warto dodać, że co roku w naszym kraju dochodzi do blisko pół miliona kolizji drogowych. To sporo.

Największy problem zaczyna się w sytuacji, w której stajemy się sprawcami kolizji drogowej i nie posiadamy przy sobie żadnych dokumentów – komplikuje to możliwość polubownego załatwienia sprawy. Myślimy tutaj oczywiście o wypełnieniu oświadczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisaliśmy umowę. Brak dokumentów może zakończyć się wezwaniem patrolu policji, w związku z tym otrzymamy mandat za spowodowanie kolizji i stracimy sporo czasu na przyjazd funkcjonariuszy, o punktach karnych nie wspominając.

Właśnie dlatego warto będzie wyposażyć swój telefon w aplikację – dzięki temu bez problemu i żadnych trudności udostępnimy poszkodowanemu niezbędne informacje i nie poniesiemy dodatkowych kosztów.

Aby założyć i uruchomić aplikację mObywatel potrzebujemy profilu zaufanego. Jego założenie jest proste i dostępne z poziomu elektronicznego konta bankowego. Wystarczy kilka minut, a życie stanie się prostsze i przyjemniejsze

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button