Jak już informowaliśmy Was kilka tygodni temu, już 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się zakładka mPrawoJazdy, która zastąpi klasyczny dokument uprawniający nas do poruszania się po drogach publicznych – dzięki temu będziemy mogli poruszać się po polskich drogach bez dokumentu w kieszeni.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że nowe rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, a z aplikacji mObywatel korzysta już blisko półtora miliona obywateli. Resort wspomina również, że dzięki cyfryzacji, możemy korzystać z aplikacji mTożsamość – to rozwiązanie pozwala na rezygnację z klasycznego dokumentu.
„Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie”
– napisano na stronie ministerstwa.
– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie
– przypomina Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jakie problemy? O co tu chodzi?
Musimy pamiętać, że dokument prawa jazdy przyda się nam nie tylko w trakcie kontroli policji. Wystarczy, że weźmiemy udział w kolizji drogowej – w takim przypadku posiadanie dokumentu prawa jazdy, polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego jest niezwykle ważne. Warto dodać, że co roku w naszym kraju dochodzi do blisko pół miliona kolizji drogowych. To sporo.
Największy problem zaczyna się w sytuacji, w której stajemy się sprawcami kolizji drogowej i nie posiadamy przy sobie żadnych dokumentów – komplikuje to możliwość polubownego załatwienia sprawy. Myślimy tutaj oczywiście o wypełnieniu oświadczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym podpisaliśmy umowę. Brak dokumentów może zakończyć się wezwaniem patrolu policji, w związku z tym otrzymamy mandat za spowodowanie kolizji i stracimy sporo czasu na przyjazd funkcjonariuszy, o punktach karnych nie wspominając.
Właśnie dlatego warto będzie wyposażyć swój telefon w aplikację – dzięki temu bez problemu i żadnych trudności udostępnimy poszkodowanemu niezbędne informacje i nie poniesiemy dodatkowych kosztów.
Aby założyć i uruchomić aplikację mObywatel potrzebujemy profilu zaufanego. Jego założenie jest proste i dostępne z poziomu elektronicznego konta bankowego. Wystarczy kilka minut, a życie stanie się prostsze i przyjemniejsze