Modiwei 800 RR – Ducati to ty?!

Jeszcze kilka tak skopiowanych motocykli przez chińskie koncerny i będzie prawdziwa afera

W skrócie
  • Chińczycy kopiują kolejny motocykl z Włoch - tym razem na tapet wzięli Ducati Panigale 1299
  • Modiwei 800 RR posiada silnik z Hondy, który generuje moc 117 KM
  • Włoski wygląd, japoński silnik i mnóstwo chińskich podzespołów - czy tak można zwojować rynek na Starym Kontynencie?

Jeszcze kilka dni temu przyglądając się kolejnym premierom chińskich motocykli wzorowanych na topowych modelach mialem wrażenie, że to chwilo trend, który skutecznie zostanie zatrzymany przez skierowanie sprawy do sądu. Na kolejną kopię nie musieliśmy długo czekać i wszystko wskazuje na to, że producenci ze wschodu nie mają żadnych skrupułów. 

Chińczycy od zawsze w przypadku motoryzacji lubowali się w kopiowaniu, inspirowaniu czy wzorowaniu się na najlepszych modelach topowych producentów z Japonii czy Europy, aby na ich podstawie stworzyć wizualnie coś bardzo podobnego, jednakże ze wschodnim silnikiem i elektroniką. Oczywiście na tamtejszym rynku za sprawą fantastycznego designu i bardzo niskiej ceny już w momencie premiery nie brakowało chętnych na zakup, dlatego producenci nadal korzystają z tej receptury, która okazała się strzałem w dziesiątkę.

Wydawać by się jednak mogło, że szybko ten proceder zostanie ukrócony przez producentów motocykli, którzy zostali skopiowani, jednakże historia już nie raz pokazała, że wygranie sprawy w sądzie nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Modelem, który jest najchętniej kopiowany przez chińczyków jest Vespa. Grupa Piaggio przez wiele lat prowadziła batalię przed europejskimi trybunałami z grupą Zhejiang Zhonzheng, która finalnie przegrała. No cóż.

Najważniejsze informacje:

  1. Kolejny producent motocykli z Chin pokusił się o wizualne skopiowanie znanego modelu.
  2. Modiwei to prawdziwa kopia Ducati Panigale 1299, jednakże oba motocykle znacznie różnią się jednostką napędową.
  3. 800 RR posiada silnik z Hondy CB650R, który rozwiercony został do 777 cm3 i generuje moc 117 KM.
  4. W przeliczeniu Modiwei 800 RR kosztuje 21 500 złotych.

Całkiem niedawno swoją premierę miał kolejny motocykl i przekonany jestem, że wielu myślało, że jest to nowość zaprezentowana w kolejnym odcinku Ducati World Premiere, gdzie producent z Borgo Panigale prezentuje swoje nowości na nadchodzący sezon. Czy bardzo by mnie to zdziwiło? Nie, bo rzeczywiście jednoślad, który zobaczycie poniżej jest łudząco podobny, a nawet powiedziałbym, że identyczny jak Ducati Supersport.

No coż, po raz kolejny producenci z Chin sięgnęli już po gotowy design topowych modeli, aby ubrać go we wschodni silnik i elektronikę. Tak też powstał Modiwei 800 RR, który napędzany jest rzędową czwórką z Hondy CB650R, jednakże rozwierconą do pojemności 777 cm3. Generuje już całkiem przyjemną moc maksymalną na poziomie 117 KM oraz 83 Nm. Dodatkowo na pokładzie znalazło się regulowane zawieszenie, oświetlenie LED, ekran TFT, mocne hamulce z ABS, a nawet grzane manetki.

Najważniejsza jednak w przypadku motocykli z Chin jest cena, która niejako przekłada się na znacznie gorszą technologię, słabszą elektronikę i mniej zaawansowane silniki. To jednak niezwykle skuteczna broń, która sprawia, że jednoślady ze wschodu mogą konkurować z japońskimi i europejskimi odpowiednikami, gdyż ten przepięknie wyglądający sport z kiczowatymi naklejkami kosztuje w przeliczeniu 21 500 złotych. To naprawdę pokaźny argument, który niejako jest w stanie namieszać na rynku motocykli, co pokazało już takie marki jak Voge czy CFMoto.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button