Prawo jazdy kategorii A – to wszystko musisz wiedzieć! [KOMPENDIUM WIEDZY]

Wszystkie najważniejsze informacje w jednym artykule

W skrócie
  • Wszystko o kategorii prawa jazdy A - to musisz wiedzieć niż zapiszesz się na kurs
  • Koszty, wymagania, wiek i motocykle
  • Kiedy i kto może ubiegać się o kategorię A?

Przepisy zmieniają się bardzo często, a nadciągającą zima to idealny moment, aby w sposób prosty i przyjemny wyjaśnić wam zasady oraz wymagania dla poszczególnych kategorii motocyklowego prawa jazdy. Nadszedł czas na tych najbardziej doświadczonych, którzy chcą, aby w ich dokumencie zaraz obok tabelki, w której znajduje się literka A, pojawiła się również data, która potwierdza zdanie egzaminu państwowego.

Wyjaśnianie najnowszych nowelizacji jest niezwykle ważnym, ale również trudnym zadaniem, które zdecydowanie powinno leżeć po stronie władzy oraz osób, które są odpowiedzialne za ich wprowadzenie. Niestety tłumaczenie językiem bardzo oficjalnym, wręcz prawniczym, jest bardzo często największym błędem, który sprawia, że zmotoryzowani szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania w Internecie. Niezwykle cieszymy się, że na łamach naszego portalu możemy dla was przygotować najróżniejsze artykuły, w których mamy nadzieję, że znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Długie zimowe wieczory sprawiają, że zmuszeni jesteśmy do rozłąki z naszym motocyklem, ale nie oznacza to, że kilka najbliższych miesięcy powinniśmy traktować jako martwy sezon. Nic bardziej mylnego – to idealny moment, aby chociażby dokładnie przeserwisować nasz motocykl, zaplanować kolejną wyprawę lub podnieść nasze kwalifikacje i zdać egzamin na kategorię A. To właśnie ona będzie tematem dzisiejszego artykułu, w którym miejmy nadzieję, że w sposób przejrzysty i łatwy do opanowania przedstawię wam wszystkie niezbędne informacje.

Najważniejsze informacje:

  1. Królewska kategoria A – to pełne prawo jazdy na motocykl, które umożliwia jazdę jednośladem o każdej wielkości i mocy silnika.
  2. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc rozpocząć kurs na kategorię A?
  3. Prawo jazdy kategorii A uprawnia do prowadzenia każdego rodzaju motocyklu oraz pojazdów z kategorii AM.

Kategoria A

To najwyższa kategoria w motocyklowej hierarchii, która upoważnia nas do jazdy jednośladem bez względu na pojemność oraz moc silnika. W świetle obowiązujacych przepisów jest to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Mówiąc prościej – posiadając kategorię A możemy poruszać się dosłownie każdym motocyklem o najróżniejszej mocy, różnym typie silnika i jego pojemności. Prowadzenie jednośladów nie jest jednak jedyną korzyścią, którą niesie za sobą posiadanie tego rodzaju prawa jazdy.

Ustawodawca przewiduje również, że w ramach tej kategorii możemy również kierować pojazdy zaliczane do prawa jazdy AM, czyli motorowerem i czterokołowcem lekkim. Pierwszy z nich według definicji, którą możemy znaleźć w Prawie o ruchu drogowym jest motorowerem z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub z silnikiem elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, a jego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Czterokołowiec lekki to popularny quad, którego prędkość również musi być ograniczona do 45 km/h, a dodatkowo masa własna nie może przekraczać 350 kg. Warto również wiedzieć, że kategoria A upoważnia nas do jazdy zestawem składającym się z motocykla i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy własnej jednośladu i 100 kg.

Warto przeczytać – kompendium wiedzy o kategorii A2:

Prawo jazdy kategorii A2 – jakim motocyklem możesz jeździć? Kiedy można je zrobić i ile kosztuje? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Kto i w jakim wieku może rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii A?

To z pewnością jedno z najczęściej zadawanych pytań, które pojawia się każdego dnia na najróżniejszych forach internetowych. Nie jest to nic dziwnego, gdyż ustawodawca przewidział dwa progi wiekowe bez względu na płeć, których przekroczenie pozwoli nam podejść do egzaminu państwowego:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

  • Pierwsza droga jest zdecydowanie dłuższa i odnosi się bezpośrednio do osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę z jednośladami. Wówczas taki kierowca musi ukończyć 24 rok życia.
  • Aby jednak motocykliści byli bardziej bezpieczni i świadomi, od 2013 roku obowiązuje nowa formuła, która podzieliła prawo jazdy na jednoślad na kategorie. Dla osób, które zdecydowały się rozpocząć swoją przygodę od kategorii A2, która upoważnia do jazdy motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,6 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla, motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW i pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, limit wiekowy jest niższy – posiadacz tej kategorii przez co najmniej 2 lata może przystąpić do egzaminu na pełną kategorię A. Oznacza to, że posiadając A2 w wieku 18 lat możemy legalnie podejść do egzaminu już w wieku 20 lat, oszczędzając nie tylko czas, ale również pieniądze.

Jest jeszcze jeden wyjątek, który dotyczy żołnierzy kierujących pojazdami sił zbrojnych, funkcjonariuszy kierujących pojazdami Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Straży Granicznej. W każdym z tych przypadku minimalny wiek wynosi 18 lat.

Jakie warunki i dokumenty należy dostarczyć, aby rozpocząć kurs?

Do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy konieczne jest przede wszystkim spełnienia wymagań dotyczących wieku. Następnie, jeszcze przed wizytą w Starostwie Powiatowym należy założyć profil PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. To elektroniczny dokument zawierający wasze dane osobowe i unikalny numer. Dzięki niemu nie musimy osobiście zgłaszać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego momentu zakończenia kursu, gdyż wszystko odbywa się drogą elektroniczną. Pamiętajcie, że do utworzenia profilu, wymagana jest też fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Konieczne jest również przeprowadzenie badań lekarskich, których koszt ustalony został odgórnie i wynosi 200 złotych. Lekarz musi dokładnie nas zbadać, aby sprawdzić czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do jazdy motocyklem. Ostatni krok to wybranie dobrej szkoły i zapisanie się na kurs.

Jak wygląda kurs oraz egzamin?

Wybierając się na kurs w wieku 24 latach konieczne jest ukończenie zajęć teoretycznych w szkole nauki jazdy, które trwają 30 godzin oraz zdanie teoretycznego egzaminu wewnętrznego. Następnie pod okiem instruktora wyjeździmy 20 godzin zarówno na placu manewrowym, jak i po drogach publicznych, gdzie będziemy uczyć się samej jazdy, poprawnych zachowań oraz nawyków, a także charakterystyki jazdy motocyklem.

W przypadku posiadacza kategorii A2 prawa jazdy sprawa nie tylko jest nieco tańsza, ale również prostsza, gdyż ustawodawca wymaga od nas jedynie wyjeżdżenia 10 godzin i przyszły adept zwolniony jest zarówno z zajęć teoretycznych, jak i państwowego egzaminu teoretycznego. Wystarczy zatem wyjeździć godziny na nieco mocniejszej oraz większej maszynie, a następnie zdanie praktycznego egzaminu państwowego.

Ile kosztuje kurs oraz egzamin na kategorię A?

W momencie pisania dla was tego artykuły koszt kursu na kategorię A przy posiadaniu A2 wynosi około 1400 złotych, natomiast dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami i odbywać będą pełny kurs kwota ta wynosi około 3000 złotych. Dodatkowo musimy oczywiście doliczyć koszt badań lekarskich w kwocie 200 złotych, a także koszt egzaminu teoretycznego, który wynosi 50 złotych oraz 200 złotych za egzamin praktyczny. Ostatni koszt to 100 złotych, który niezbędny jest do utrzymania fizycznego dokumentu w Wydziale Komunikacji.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jeszcze do niedawna kierowcy za jazdę bez uprawnień groził mandat karny w wysokości 500 złotych. W styczniu 2022 roku przepisy jednak znacznie się zaostrzyły i zgodnie z nowelizacją mandat karny wzrósł trzykrotnie do 1500 złotych. Jeśli jednak sporo nabroimy, a sprawa trafi do sądu, to może ona nałożyć na nas karę finansową w wysokości maksymalnie 30 000 złotych. Sami już teraz widzicie, że nie warto.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. cyt:”W przypadku posiadacza kategorii A2 prawa jazdy sprawa nie tylko jest nieco tańsza, ale również prostsza,” – w przypadku posiadania kat.A1 jest tak samo jeśli chodzi o wymagane godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button