Prawo jazdy na motocykl: Nowa kategoria A3 za dwa lata, kategoria A od 28 lat

Nowa kategoria pozwoli na jazdę motocyklami do 100 KM i dowolnej pojemności, pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii A2 wcześniej. Oznacza to także, że wiek na „pełnoprawą” kategorię A podniesiony zostanie do 28 lat. 

To tylko projekt nowelizacji ustawy, ale biorąc pod uwagę naciski ze strony WORD-ów jest spore prawdopodobieństwo, że za dwa lata motocykliści będą musieli przejść jeszcze jeden szczebel drabiny do zdobycia prawa jazdy kategorii A. 

Nowy prawem jazdy ma być kategoria A3, którą należałoby zdawać przed uzyskaniem „pełnoprawnej” kategorii. W tej chwili motocykle homologowane na A2 ograniczone są pod względem mocy do 35 kW. A3 pozwalałoby jeździć nieco mocniejszymi motocyklami o mocy do 70 kW, czyli mniej więcej 95 KM, ale pod warunkiem posiadania wcześniej prawa jazdy A2 lub ukończenia 24 lat. 

Prawo jazdy A3 wypełniałoby lukę pomiędzy A2, kiedy młodzi motocykliści jeżdżą stosunkowo słabymi motocyklami, a pełnym prawem jazdy, kiedy moc nie jest ograniczona i może sięgać nawet 200 KM. A3 problem ten miałoby rozwiązać. Oznaczałoby to jednak, że wiek na prawo jazdy A podniesiony byłby do 28 lat. 

REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Widzimy ciągły wzrost wypadków mimo ograniczeń. Już niedługo system CEPiK pozwoli na uruchomienie tzw. okresu próbnego. To jednak za mało jeśli chodzi o motocyklistów. Potrzebna jest nowa kategoria, żeby stworzyć jasny system zdobywania uprawnień. Chcemy w ten sposób ograniczyć liczbę wypadków i poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach - informował podczas konferencji prasowej minister Adam Potocki (PiS). 

Prawo jazdy na motocykl - kategorie

Drabinka zdobywania uprawnień wyglądałaby w następujący sposób:

  • AM - 14 lat, do 50 ccm
  • A1 - 16 lat, do 125 ccm
  • A2 - 18 lat, do 35 kW
  • A3 - 24 lata, do 75 kW
  • A - 28 lat, dowolna moc i pojemność

Motocyklista który chciałby przejść przez cały proces zdawałby pięć niezależnych egzaminów i przechodził przez pięć niezależnych kursów. Szacuje się, że w takim procesie wyda około 10 000 zł. 

Bardzo cieszymy się na myśl o nowej kategorii. W planach jest także ograniczenie możliwości prowadzenia kursów przez prywatne firmy. Wszystko powinno być realizowane w ramach WORD-u, co pozytywnie wpłynie na budżet, to znaczy, na bezpieczeństwo na drogach - dodaje chcący pozostać anonimowy dyrektor WORD w Wodzisławiu Śląskim. 

Motocyklowe prawo jazdy 2019. Kiedy nowa kategoria?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją ustawy pozwalająca na wprowadzenie zmian. Prace już trwają, głosowanie zaplanowane jest na późne godziny noce z czwartku na piątek 7 kwietnia. W harmonogramie wprowadzania legislacji wpisano już ustawowe opóźnienia i problemy. Powstanie także specjalny Fundusz Uzupełniania Kwalifikacji Kierowców (FUKK), do którego będzie odprowadzane 1/10 z opłat pobieranych przez WORD (tzw. Dziesięcina). Pieniądze z FUKK będą przeznaczane głównie na podnoszenie umiejętności kierowców BOR. 

Datą podawaną na tą chwilę jest czerwiec 2028 rok. 

PS. Prima Arilis! Choć w Polsce i UE wszystko jest możliwe!

[trending]

 

Inne publikacje na ten temat:

26 opinii

  1. W wieku 18 lat jeździłem na 211KM R1 i jakoś żyję, nigdy nie miałem wypadku. Teraz mam 27, od 2 lat nie posiadam motocykla, bo jak mam mieć zatrzymane uprawnienia za byle jakie wykroczenie, to wolę jeździć przepisowo samochodem w komfortowych warunkach.

  2. Kolejny skok na kasę. Potem się dziwią że ludzie nie mają żadnej kategorii na moto. A po za tym jak będzie wariat to i na 35 kw sie zabije..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button