Prawo jazdy 2021. Coraz mniej osób chętnych na zdobycie uprawnień?

Coraz mniej osób decyduje się na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy i przede wszystkim coraz mniej osób zdobywa uprawnienia. Dlaczego tak się dzieje?

Liczby nie kłamią. Z danych udostępnionych w sieci przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jasno wynika, że ilość osób zdających egzaminy na prawo jazdy dramatycznie spadła. Czy oznacza to, że przeprowadzane egzaminy są trudniejsze niż w poprzednich latach? PWPW poinformowała, że w roku 2020, kurs na prawo jazdy ukończyło zaledwie 361 689 osób, a to oznacza, że chętnych do zdobycia uprawnień było o 20% mniej niż w roku 2019.

Prawo jazdy 2021: jakie zmiany czekają na kierowców? Za co będzie odbierane? Nachodzą nowe przepisy

Jak wszyscy się domyślacie spadek liczby osób, chcących zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami wynika z trwającej pandemii koronawirusa. Pamiętajmy, że w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, egzaminy zostały wstrzymane. Kursanci z jednej strony byli zmuszani do przesuwania swoich egzaminów na późniejszy termin, a dodatkowo w razie zakończenia egzaminu z wynikiem negatywnym, musieli długo czekać na wyznaczenie terminu poprawkowego . To bezpośrednio wpłynęło na liczbę osób kończących kurs wynikiem pozytywnym.

Jednak problem coraz mniejszej ilości osób zdających prawo jazdy jest globalny i nie wynika tylko z panującej pandemii koronawirusa.

Malejąca liczba osób chętnych do zdawania egzaminów na prawo jazdy zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie czy Polsce wynika z tego, że coraz więcej osób mieszka w dużych miastach. Mamy koncentrację w rejonach mocno zurbanizowanych, gdzie jest dostępna zarówno komunikacja zbiorowa, jak i nowoczesne formy komunikacji, np. hulajnogi elektryczne, współdzielone samochody, rowery z wypożyczalni. To powoduje, że można się przemieszczać szybko, niekoniecznie posiadając samochód na własność.

– powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Krzysztof Kowalczyk, doradca prezesa Polskiego Związku Motorowego ds. elektromobilności.

W sieci możemy się również spotkać z opiniami, że spadek (wywołany pandemią) osób chętnych do wyrobienia prawa jazdy może utrzymywać przez dłuższy czas. Pamiętajmy, że część ośrodków nadal nie pracuje i nie można w nich, na chwilę obecną, umówić się na egzamin.

Przeczytaj również:

Zmiany prawo jazdy 2021: Oto nowe przepisy (lista zmian)

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button