Czy warto robić prawo jazdy na motocykl?

Temat kursów na motocyklowe prawo jazdy obrósł już w wiele legend. Być może zastanawiasz się, czy zdobycie uprawnień ma jakikolwiek sens? Dziś zrywamy z mitami i podpowiadamy dlaczego warto to zrobić. 

Jazda bez wymaganych uprawnień to pójście na łatwiznę. Podjęcie takiego ryzyka wiąże się jednak z wieloma przykrymi konsekwencjami. Chcesz zostać pełnoprawnym, odpowiedzialnym kierowcą motocykla? Masz kilka opcji do wyboru, które przybliżą Cię do realizacji tego marzenia. 

Motocyklowe kategorie prawa jazdy 2020

Kategorii uprawnień motocyklowych jest kilka. Najpierw warto się w tym temacie dobrze zorientować:

  • Kategoria A1 – musisz skończyć 16 lat, żeby podejść do egzaminu. Takie prawo jazdy pozwala dosiąść motocykl o pojemności do 125 cm3 i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg oraz motocykl trójkołowy o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
  • Kategoria A2 – wymaga pełnoletniości, aby ją otrzymać. Uprawnia do prowadzenia jednośladów o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej, który nie przekracza 0,2 kW/kg, a także trójkołowców o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
  • Kategoria A – możesz się o nią ubiegać po 2 latach posiadania prawa jazdy A2 lub po ukończeniu 24 r.ż. Ta kategoria jest najbardziej pożądana, bo uprawnia do prowadzania wszystkich motocykli bez żadnych ograniczeń mocy. 

Teraz już wiesz, jakie masz opcje i możesz zdecydować, która ma rację bytu w Twoim przypadku. 

Prawo jazdy na motocykl: Dlaczego warto zdobyć uprawnienia?

Musisz pamiętać, że aby stać się pełnoprawnym motocyklistą, potrzebne są umiejętności, a nie tylko dobre chęci. W trakcie odpowiednio przeprowadzonego kursu możesz się naprawdę wiele nauczyć. Nie chodzi tu tylko o znajomość przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim o zdolności praktyczne. 

Motocykle odpowiadające kategorii A2 zyskują coraz większą popularność. Wyróżniają się optymalną ceną, ergonomicznością i dobrymi osiągami. Pozwalają popracować nad techniką, bo są lekkie i łatwe w prowadzeniu. Prawo jazdy kategorii A jest kuszącą opcją, kiedy 125 cm3 to dla Ciebie za mało. Daje Ci możliwość wyboru motocykli bez żadnych ograniczeń mocy silnika. 

Motocykle na prawo jazdy B: Realna alternatywa

Nie musisz posiadać motocyklowego prawa jazdy, aby rozpocząć swoją przygodę z jazdą na dwóch kółkach. Od 2014 roku posiadacze uprawnień do jazdy samochodem mogą poruszać się jednośladami, ale po spełnieniu kilku warunków:

  • Kategoria B – dozwala jazdę motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Kolejnym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej od 3 lat (na terytorium RP).

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli posiadasz prawo jazdy dostatecznie długo, a nie chcesz robić kolejnego kursu, kategoria B może się okazać wystarczająca. Na rynku jest wiele ciekawych motocykli, które spełniają wymagania zapisane w ustawie. Praktyka pokazuje, że modele o mniejszych pojemnościach (do 125 cm3) doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Warto więc rozważyć taką alternatywę. 

Pomyśl o konsekwencjach

Jeżeli nadal kusi Cię myśl o jeździe bez uprawnień, zastanów się nad możliwymi skutkami. Oczywista kwestia to mandat:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo
  • Jeżeli prowadzisz pojazd bez jakichkolwiek uprawnień, zapłacisz 500 zł mandatu;
  • Jeżeli kierujesz pojazdem podlegającym pod inną kategorię niż Twoja, zapłacisz mandat o wysokości 300 zł.

Warto dodać, że motocykl zostanie zabrany lawetą na policyjny parking – oczywiście na Twój koszt. 

Pamiętaj, że podczas jakiegokolwiek zdarzenia drogowego będziesz na straconej pozycji. Straty finansowe mogą się okazać ogromne i nie chodzi jedynie o zniszczone mienie, ale i o uszczerbek na zdrowiu. Sprawa jest prosta: nie posiadasz uprawnień = nie podlegasz polisom OC/AC/NWW. 

W tym momencie dochodzimy do regresu ubezpieczeniowego. Możesz być pewien, że ubezpieczyciel dołoży wszelkich starań, żeby odzyskać wypłacone odszkodowania. Kwoty, których będzie się od Ciebie domagać, mogą być niebotycznie wysokie. W bardziej skomplikowanych sytuacjach sprawa może się skończyć w sądzie.

Pointa: warto zrobić prawo jazdy na motocykl! 

[trending]

 

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button