Prawo jazdy na motor 2021 Cena: kurs, egzamin, badania lekarskie

Ile w 2021 kosztują uprawnienia do jazdy motocyklem?

W skrócie
  • Ile w 2021 roku kosztuje prawo jazdy na motocykl, skuter, motorower?
  • Ceny nie są niskie, ale wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze drożej
  • Jeśli zastanawiasz się na prawem jazdy na motocykl, to lepiej nie zwlekaj

Fajnie,  że motocyklami 125 można jeździć posiadając wyłącznie samochodowe prawo jazdy. Nie ma co do tego wątpliwości. Ale jeśli chcesz wsiąść na bardziej ambitny sprzęt, lub nie jesteś jeszcze w wystarczającym wieku, to bez kursu na motocyklowe prawo jazdy się nie obejdzie. Ile w 2021 roku kosztuje kurs na prawo jazdy, egzamin oraz badania lekarskie?

Stawki opłat za egzaminy na prawo jazdy są z góry ustalone. Definiuje je ustawa Prawo o ruchu drogowym. W tym roku ceny jeszcze nie uległy zmianie, ale jak już informowaliśmy, szykowane są nowelizacje, które mają znacząco podnieść cyfry w cennikach. Nie wykluczone więc, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Obecne opłaty za egzaminy na prawo jazdy:

KATEGORIA EGAZMIN TEORETYCZNY EGZAMIN PRAKTYCZNY T+P
AM 30 zł 140 zł 170 zł
A1, A2, A 30 zł 180 zł 210 zł

Opłaty za egzamin pobierane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 974). Za nieprzystąpienie do egzaminu w wyznaczonym terminie nie przysługuje częściowy zwrot opłaty. W przypadku osobistej rezerwacji terminu egzaminu, opłatę egzaminacyjną można uiszczać w placówkach pocztowych lub w bankach. W przypadku rezerwacji terminu egzaminu za pomocą systemu Info-Car, opłatę należy wnosić za pomocą tego systemu.

Prawo jazdy kategorii B, czyli na samochód: możesz z nim zdecydowanie więcej i to nie tylko na motocyklach 125

To jednak nie wszystkie opłaty związane z samym otrzymaniem dokumentu prawa jazdy na motocykl. Do cen samych egzaminów należy doliczyć sporo innych opłat.

Koszty uzyskania prawa jazdy kategorii A1, A2, A (AM):

  • zdjęcie – 20-30 zł
  • badanie lekarskie – 200 zł
  • kurs nauki jazdy – 1000 -2000 zł (600-900 zł)
  • jazdy doszkalające – od 50 zł za godzinę
  • egzamin teoretyczny – 30 zł
  • egzamin praktyczny – 180 zł (140 zł)
  • dokument prawa jazdy – 100 zł

Podsumowując, kurs na prawo jazdy na motocykl (motorower) plus koszty egzaminu i wydania dokumentu, to niemały koszt. Może się on wahać w granicach od ok 1500 zł do nawet 2500 zł. W przypadku prawa jazdy na motorower, czyli kategorii AM, koszty zdobycia uprawnień to mniej więcej 1100-1400 zł. Inną kwestią jest koszt samego kursu na prawo jazdy, bo dobra szkoła jazdy z odpowiednią renomą będzie musiała zostać okupiona wyższymi stawkami. Tu działają już prawa wolnego rynku.

Jeśli zastanawiasz się czy decydować się na kurs motocyklowego prawa jazdy, to podpowiadamy, że nie warto zwlekać. Przygotowywane podwyżki kosztów egzaminów, których ceny mają wzrosnąć podobno nawet kilkukrotnie to nie jedyny aspekt. Rosnąca inflacja i coraz wyższe koszty działalności spowodują także ze 100% pewnością podniesienie kosztów samych kursów. Róbcie więc prawko póki jest drogo, bo będzie jeszcze drożej!

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button