Zakup nowego motocykla w Polsce. Co musisz wiedzieć

Zakup nowego motocykla nie jest już fanaberią. Przystępne ceny i możliwość skorzystania z finansowania sprawia, że liczba motocyklistów z nowymi jednośladami wzrasta. O czym trzeba pamiętać kupując nowy motocykl?

Ostatnio poruszaliśmy temat zakupu nowego motocykla vs używanego. Argumentów za nowym motocyklem jest sporo, a numerem 1 jest oczywiście gwarancja producenta. Dwa lata (lub dłużej) spokoju ducha jest wiele warte, zwłaszcza że zakup nowego motocykla nie musi wiązać się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nowe motocykle mniejszych kategorii (np. 125 ccm) można kupić już poniżej 10 000 zł, a za kilkanaście tysięcy złotych dostaniemy nowy sprzęt w kategorii A2. 

Przy wyższym budżecie topowy naked bike klasy średniej Triumph Street Triple kosztuje poniżej 40 000 zł. To niby dużo, ale z drugiej strony przy finansowaniu to kilkaset złotych miesięcznie. Warto dodać, że idąc w ślady innych europejskich producentów do oferty Triumpha ma trafić mniejszy i tańszy model kategorii sub500.

Wracając do tematu: mamy określony budżet i postanowiliśmy kupić nowy motocykl. O czym warto pamiętać? 

W pierwszej kolejności: wybierz markę i model 

W tym miejscu polecamy skorzystać z naszego prostego poradnika pomagającego wybrać pierwszy motocykl: Jak wybrać pierwszy motocykl. 5 pytań i 5 odpowiedzi. Przed zakupem naszego wymarzonego sprzętu koniecznie trzeba się nim przejechać. Może to nie być łatwe, ponieważ nie każdy dealer posiada we flocie motocykli testowych pełną ofertę. Jeśli danego modelu nie ma to można szukać właścicieli danych modeli na forach tematycznych. Z reguły nie mają problemu dzielić się opiniami, a nawet udostępnić motocykl do przejażdżki. 

Zakup nowego motocykla. Znajdź dealera

Kolejny ważny punkt to znalezienie dealera. Dealer przeprowadzi nas przez proces zakupu pojazdu, ale też w przyszłości będzie go najprawdopodobniej serwisował. Z tego powodu musi być to punkt zaufany, z dobrą renomą. Warto też pamiętać, że jechanie na drugi koniec Polski by zaoszczędzić kilkaset złotych na pojeździe niekoniecznie musi się opłacać. Lepiej znaleźć dobrego dealera jak najbliżej miejsca swojego zamieszkania. Gdyby coś poszło nie tak łatwiej będzie nam załatwić sprawę. 

Jak kupić nowy motocykl? Formy finansowania

Coraz więcej form finansowania dostępnych jest dla motocyklistów. Obok zwykłego kredytu znajdziemy także możliwość leasingu oraz leasingu konsumenckiego. Warto zastanowić się jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą leasingować pojazd do firmy – nie istnieją żadne przeciwskazania żeby jednoślad był naszym środkiem transportu. Oznacza to także, że kupując odzież motocyklową możemy ująć jest w kosztach prowadzenia działalności.

Jedna uwaga: w przypadku leasingu pojawia się obowiązek wykupu polisy AC, której – w zależności od zniżek i motocykla – składka potrafi być bardzo wysoka. 

Jak zarejestrować nowy motocykl?

Tutaj sprawa jest dużo łatwiejsza niżeli w przypadku używanego pojazdu. Do rejestracji nowego motocykla (z salonu) będziemy potrzebowali fakturę VAT potwierdzającą zakup, dowód wpłaty (jeśli stosowna informacja nie znajduje się na fakturze) oraz potwierdzenia opłat urzędowych. Do tego kartkę pojazdu oraz… dowód osobisty. Motocykle zwolnione są z konieczności płacenia akcyzy, w przypadku nowego pojazdu nie płacimy także podatku PCC.

  • faktura VAT
  • dowód wpłaty
  • karta pojazdu
  • dowód osobisty
  • świadectwo zgodności (wydaje dealer)

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. cd nastąpi? Brakuje informacji m.in. o OC zawartym w dniu rejestracji, o docieraniu silnika by zachować gwarancję itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button