Wyprawa do wydziale komunikacji to nadal wyzwanie. Masa dokumentów, ogromne kolejki i brak najmniejszego podpisu gwarantujący powrót do domu. Jak się przygotować do rejestracji motocykla w 2019 roku?
Przede wszystkim należy mieć ze sobą komplet dokumentów i potwierdzenia dokonania niezbędnych opłat. Te ostatnie najczęściej dokonamy na miejscu, w trakcie gdy urzędnik będzie przygotowywał nasz dowód rejestracyjny i nowe tablice rejestracyjne. Ciekawostką może być fakt, że „co urząd to obyczaj” i czasami mogą pojawić się rozbieżności – np. pobranie wniosku o rejestracje pojazdu z internetu nie będzie się zgadzać z wnioskiem, który preferuje dany wydział komunikacji.
Poniższe rady tyczą się rejestracji używanego motocykla, który był wcześniej zarejestrowany w Polsce.
Rejestracja motocykla – jakie dokumenty?
Dobrym zwyczajem byłoby zrobienie sobie listy z poniższymi, niezbędnymi dokumentami. Wniosek powinien znajdywać się na stronie wydziału komunikacji i na pewno będzie dostępny w samym wydziale komunikacji. W teorii możemy wypełnić go na miejscu. W przypadku dowodu własności (np. umowy kupna-sprzedaży) niezmiernie ważne jest, żeby taka umowa / faktura była poprawnie sporządzona. Muszą znaleźć się w niej dane sprzedające, kupującego oraz opis pojazdu (marka, model, rocznik, VIN, obecny numer rejestracyjny, przebieg) i podpisy.
Do tego potrzebujemy dowód rejestracyjny. W nim znajdziemy informację nt. karty pojazdu. Jeśli została wydana – należy mieć ją przy rejestrowaniu! W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy także informacje nt. przeglądu technicznego. Jeśli badanie jest aktualnie nie musimy wykonywać dodatkowe (ale w przypadku sprowadzenia pojazdu zza granicy – już tak). Należy pamiętać także o karcie pojazdu.
- wniosek o rejestrację pojazdu
- dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny, prawomocne orzeczenie sądu itp.)
- dowód rejestracyjny
- aktualne badanie techniczne
- tablice rejestracyjne
- kartę pojazdu
- druk PCC-3
- dowód osobisty!
Umowa kupna-sprzedaży przy rejestracji motocykla
Jak wyżej: najważniejsze, żeby dokument był dobrze sporządzon i nie dawał później w trakcie przerejestrowywania pojazdu powodów urzędnikowi do odrzucenia wniosku. Umowa powinna zostać więc sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach (jeden dla kupującego, jeden dla sprzedającego) i zawierać takie kluczowe dane, jak:
- dane osobowe sprzedającego, w tym adres zamieszkania, numer pesel, numer i serię dowodu
- dane osobowe kupującego, w tym adres zamieszkania, numer pesel, numer i serię dowodu
- informacje, co stanowi przedmiot sprzedaży-zakupu tzn. informacje dotyczące marki, modelu, poj. skokowej, koloru, rok produkcji motocykla, a także numer jego ramy VIN oraz numer rejestracyjny
- oświadczenie strony sprzedającej, że przenosi na kupującego prawa własnościowe
Rejestracja motocykla: Karta pojazdu
Jest niczym innym, jak dokumentem (obowiązkowym dla pojazdów rejestrowanych po 1.07.1999) dokumentującym historię pojazdu. Jeśli sprzedający nie posiada tego dokumentu, to radzimy powrócić do poszukiwań i skierować wzrok w stronę innego egzemplarza. Brak karty może oznaczać, że pojazd pochodzi z kradzieży.
Dowód rejestracyjny 2019
Nie tylko potwierdza aktualne badania techniczne pojazdu, ale także zawiera dane aktualnego właściciela pojazdu oraz informacje dotyczące samego pojazdu.
Czy potrzebuję wypełnić druk PCC-3?
Jest to deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i dotyczy opłaty podatkowej od kupna pojazdu o wartości ponad 1000 zł. Opłata wynosi 2% kwoty, za jaką został kupiony pojazd – w naszym przypadku motocykl. Na złożenie wniosku mamy 14 dni. Warto ten temat załatwić jak najszybciej, bo przekroczenie terminu będzie skutkowało karą w wysokości 100 zł. Z czasem owa kara będzie się powiększała.
Tablice rejestracyjne kupionego motocykla
Może nie stanowią one dokumentu do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, ale ich posiadanie jest wymagane w Wydziale Komunikacji podczas przerejestrowywania pojazdu.
SPRAWDŹ: Koszt rejestracji motocykla kupionego w Polsce
[trending]