Kupujemy motocykl z zagranicy 2024: ile kosztuje rejestracja, jakie dokumenty i formalności?

Ile kosztuje zarejestrowanie motocykla z zagranicy? O czym należy pamiętać?

W skrócie
 • Czy warto kupić na własną rękę motocykl z zagranicy. Ile to kosztuje i na co należy zwrócić uwagę?
 • ile kosztuje rejestracja motocykla sprowadzonego z zagrniacy? Jakie dokumenty przygotować i jakie formalności załatwić?
 • Więcej porad i niesamowitych tekstów motocyklowych znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Zakup i rejestracja motocykla ściągniętego z zagranicy nie należy do najprostszych – szczególnie jeśli nie masz na tym polu doświadczenia. Formalności potrafią pozbawić właściciela motocykla całej radości ze swojego zakupu. Jednak spokojnie, w naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego jak kupić motocykl używany z zagranicy i nie dać się zwariować.

Wiosenne zakupy motocyklowe to wspaniała sprawa. Sezon dopiero się rozpoczyna, ty już jesteś zorganizowany i gotowy do zrobienia zakupu rzeczy, która będzie Ci przez cały sezon sprawiać całą masę radości. Niestety na prostej drodze do rozpoczęcia sezonu stoi cała masa papierkowej roboty – niestety bez niej nie będziesz mógł zarejestrować motocykla i jeździć nim po drogach publicznych.

Czy warto kupić i prowadzić motocykl z zagranicy?

Odpowiedź jak zwykle nie jest jednoznaczna. Zakup jednośladu w Niemczech, Francji, Belgii czy Szwajcarii wydaje się sensowny tylko wtedy, gdy jego cena nie przewyższa cen motocykli dostępnych w Polsce. To wydaje się oczywiste. Mniej oczywiste jest to, że bez znajomości rynku czy znajomości miejsc, gdzie faktycznie można kupić motocykle w dobrej cenie zakup motocykla może okazać się nieopłacalny.

Zupełnie inną kwestią jest stan techniczny jednośladu. Bo o ile tanie kupowanie ma sens ze względu na opłacalność zakupu, to musimy pamiętać, że najczęściej (chociaż nie jest to żadna zasada) sens kupowania używki z zagranicy zaczyna się wtedy kiedy motocykl jest uszkodzony w wyniku upadku. To niejako tłumaczy w pewien sposób dlaczego tak dużo motocykli trafiających do Polski posiada niezbyt chwalebną historię. Z drugiej strony popsuta owiewka nie eliminuje przecież motocykla z dalszej eksploatacji. Tutaj wszystko zaczyna się i kończy na zdrowym rozsądku.

Przeczytaj również:

Historia motocykla z zagranicy: Sprawdzisz ją za darmo! Jak kupić używany motocykl na wiosnę?

Jeśli nie masz odpowiednich znajomości i wiedzy, to zakup motocykla z zagranicy może w praktyce okazać się kosztowniejszy i trudniejszy. Wycieczka za granicę kosztuje swoje. Dodatkowo musisz pamiętać, że przywiezienie nowego nabytku wymaga od Ciebie posiadania przyczepy lub busa. Finalnie chęć do wycieczki za naszą zachodnią granicę może zostać całkowicie zmazana przez biurokrację która będzie na Ciebie czekać w Polsce.

Średni koszt przywiezienia motocykla z Niemiec wynosi około 500 zł

Ile kosztuje rejestracja motocykla z zagranicy w 2024?

Koszty samej rejestracji nie należą do najwyższych i wynoszą 197 zł. Niestety rejestracja motocykla może okazać się wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ zanim do tego dojdzie będziesz musiał/a dokonać jeszcze kilku innych czynności.

Na koszt rejestracji motocykla składa się:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

 1. 40 zł: wydanie standardowej, motocyklowej tablicy rejestracyjnej.
 2. 68,50 zł: tyle zapłacimy za wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z kompletem znaczków oraz opłatą ewidencyjną.
 3. 75 zł: tyle kosztuje wydanie karty pojazdu.
 4. 13,50 zł: pozwolenie czasowe.

Oczywiście należy pamiętać, że koszty rejestracji będą wyższe jeśli zdecydujesz się na indywidualną tablicę rejestracyjną. W takim przypadku finalna kwota wzrośnie o 500 zł!

Rejestracja motocykla z zagranicy 2024. Jakie formalności?

Aby zarejestrować motocykl sprowadzony z zagranicy w roku 2022 musimy pamiętać o załatwieniu pewnych formalności. Jeśli zastanawiasz się jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy, to już nie musisz. Oto pełna lista formalności:

 1. Potwierdzenie wyrejestrowania motocykla z kraju, w którym go kupiłeś.
 2. Umowa kupna-sprzedaży motocykla
 3. Dowód rejestracyjny motocykla
 4. Wniosek o rejestrację motocykla w polskich urzędzie
 5. Dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego (przeglądu).
 6. Potwierdzenie przelewu lub obowiązkowych przy rejestracji opłat.
 7. Ważna polisa OC
 8. Dotychczasowe tablice rejestracyjne. Jeśli motocykl przyjechał do Polski bez nich, to wystarczy oświadczenie
 9. Tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego.

Pamiętaj, że wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji motocykla sporządzone w języku obcym muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego (wyjątkiem może być dowód rejestracyjny pochodzący z kraju UE). Do finalnego kosztu rejestracji i dopuszczenia motocykla do ruchu należy doliczyć kwotę 63 zł, która wynika z obowiązku wykonania przeglądu technicznego (bez zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów nie zarejestrujesz motocykla).

Całościowy koszt rejestracji będzie również powiększony przez kwotę obowiązkowego ubezpieczenia OC – jego wartość zależy od wielu czynników: pojemności motocykla, mocy, jego wieku, wieku kierowcy, jego historii itd. itd.

Być może będziesz musiał wykonać przegląd motocykla sprowadzonego z zagranicy – bez zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów nie zarejestrujesz pojazdu. Opłata za wykonanie przeglądu wynosi 63 zł (w podanej kwocie uwzględniona jest opłata ewidencyjna).

Finalnie wydaje się, że rejestracja motocykla sprowadzonego zza granicy nie jest najprostszą sprawą, ale spokojnie. Tak jest tylko na pierwszy rzut oka. Po przejściu całej procedury być może zorientujesz się, że wcale nie było to takie trudne jak się początkowo wydawało. Uczulę Cię tylko na jedną rzecz, wynikającą z mojego doświadczenia: komplikacja procesu rejestracji często wynika z samopoczucia osoby siedzącej w okienku. Kilkukrotnie padłem ofiarą złego humoru urzędnika i wtedy potrzebowałem dodatkowego dnia wolnego od pracy żeby to wszystko ogarnąć. Z drugiej strony miałem przyjemność stać się beneficjentem dobrego humoru urzędnika i załatwić sprawę rejestracyjną, która początkowo wydawała się nie do załatwienia.

W urzędzie wszystko kończy się i zaczyna od uśmiechu. Wtedy jest łatwiej.

Obejrzyj nasz najnowszy film:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button