Historia motocykla z zagranicy: Sprawdzisz ją za darmo! Jak kupić używany motocykl na wiosnę?

Pewna historia motocykla, który chcesz kupić. Poznasz ją w kilka sekund

W skrócie
  • Zakup motocykla nie jest najprostszą sztuką. Właśnie dlatego należy pamiętać przed dokonaniem zakupu o sprawdzeniu historii. Jak to zrobić? To proste, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
  • Sprawdzamy historię motocykli sprowadzonych zza granicy.
  • Więcej porad i niesamowitych tekstów znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Jak sprawdzić historię motocykla jeszcze zanim wybierzesz się na oględziny? Dokonasz tego dzięki darmowej platformie raportującej dane dotyczące nie tylko pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ale także w wielu europejskich krajach, a także w USA i Kanadzie. 

Weryfikacja historii motocykla przed zakupem wydaje się obowiązkową czynnością przed wydaniem sporej ilości gotówki. Gdyby nie specjalnie stworzone do tej czynności platformy internetowe, byłoby to naprawdę trudne.

Coraz więcej z motocyklistów już słyszało i używa raportowania CEPiK, sprawdzając historię wzbudzającego zainteresowanie pojazdu używanego przed jego zakupem. Nie każdy jednak wie, że za pomocą platformy historiapojazdu.gov.pl można sprawdzić wiele danych dotyczących nie tylko pojazdów już zarejestrowanych na terenie kraju, ale także tych, które dopiero przyjechały z zagranicy, lub które dopiero zamierzamy sprowadzić.

Co istotne, jakiś czas temu do listy krajów, z których terenu historia pojazdów jest dostępna, dołączyły także Niemcy – jeden z najbardziej popularnych kierunków importu używanych jednośladów. Dodatkowym atutem udostępnianego przez Ministerstwo Cyfryzacji wglądu do danych jest fakt, że usługa ta jest całkowicie darmowa.

Chcesz kupić używany motocykl zza granicy? Pamiętaj o kilku sprawach:

  1. Dokładnie prześledź jego historię. Możesz do tego użyć specjalnych platform internetowych.
  2. Kupując upewnij się, że dostałeś od właściciela wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji motocykla w Polsce.
  3. Na oględziny wybierz się z osobą, która naprawdę zna się na motocyklach i w razie potrzeby ostudzi Twoją gorącą głowę.
  4. Pamiętaj, że aby zarejestrować motocykl kupiony za granicą musisz przetłumaczyć dokumenty, które otrzymałeś od poprzedniego właściciela.

Zanim kupisz, poznaj historię motocykla

Aby sprawdzić jakie informacje można uzyskać na temat danego pojazdu, należy podać jego numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Te dane można otrzymać od sprzedającego za granicą. Poprawność deklarowanych w ogłoszeniu sprzedaży informacji można w wielu przypadkach zweryfikować jeszcze przed wyjściem z domu.

Historia pojazdów z zagranicy

Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

Informacje zaprezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych i opierają się na danych uzyskiwanych przez te systemy z terenu USA, Kanady i  niektórych krajów europejskich.

  • CARFAX pozyskuje dane m.in. z Hiszpanii, Belgii, Niderlandów, Szwecji i  Norwegii
  • AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii, Danii.

Jeśli pojazdu nie ma w CEP, a chcesz sprawdzić jego dane zagraniczne – na przykład czy pojazd za granicą był kradziony, służył jako taksówka lub  był zalany – potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość.

Inne publikacje na ten temat:

Sprawdzając pojazdy z zagranicy i logując się profilem zaufanym, możesz wyszukać maksimum 20 pojazdów w ciągu godziny. To zdecydowanie więcej niż wystarczająco

Zobacz przykładowy raport ze strony historiapojazdu.gov.pl

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button