Ile kosztuje rejestracja motocykla używanego kupionego w Polsce?

Przeglądaliście ogłoszenia, szukaliście i w końcu jest – motocykl na który was stać. Pamiętajcie jednak, że sam zakup motocykla to nie koniec, a dopiero początek kosztów. Do nich na pewno trzeba doliczyć koszty rejestracji pojazdu. Policzmy zatem ile kosztuje rejestracja używanego motocykla kupionego w Polsce?

Zacznijmy od tego, że pojazd należy zarejestrować do 30 dni po jego zakupie w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, odpowiedniego do naszego miejsca zameldowania. To ważne, bo jeżeli mieszkacie np. w Gdańsku, a jesteście zameldowani w Suwałkach, to de facto powinniście do kosztów rejestracji doliczyć także koszty, przynajmniej dwukrotnego, przyjazdu (rejestracja z czasowy dowodem rej., a później odbiór tzw. twardego dowodu rej.). Oczywiście można też proces rejestracji załatwić “nieosobiście”, do czego będzie potrzebne upoważnienie. Taki dokument nie będzie wymagał opłaty skarbowej, jeżeli będzie wystawiony na małżonka, brata, ojca etc. – czyli najbliższą rodzinę. Jeżeli wystawimy go na inną osobę – koszt opłaty wyniesie 17 zł.

Pamiętać też należy o tym, że jeżeli rejestrowany pojazd będzie miał współwłaściciela, a nie będzie on obecny przy rejestracji – także będzie potrzebne pisemne upoważnienie dla osoby załatwiającej formalności.

Jeżeli zakupiony przez nas pojazd będzie zarejestrowany w tym samym mieście lub powiecie – będziemy mogli zostawić starą tablicę rejestracyjną, na którą będą musiały być tylko naklejone nowe znaczki legislacyjne. Koszt takiej operacji to 81 zł

Jeżeli musimy zmienić tablicę rejestracyjną, jej koszt wyniesie 120 zł plus 1,5 zł opłaty ewidencyjnej

Koszt rejestracji motocykla zabytkowego jest tylko nieznacznie wyższy i wynosi 130 zł plus 1,5 zł opłaty ewidencyjnej.

Brak karty pojazdu – zgubiona, nieczytelna lub po prostu jeszcze jej nie wydano do pojazdu, który właśnie nabyliśmy – kosztować nas będzie dodatkowe 75 zł.

Pamiętajmy, że do 14 dni po zakupie pojazdu, którego potwierdzeniem jest umowa kupna-sprzedaży, należy zgłosić się do urzędu skarbowego, wypełnić druki podatkowe PCC-3 i wnieść opłatę wynoszącą 2% wartości pojazdu. Urzędnik przy rejestracji pojazdu nie sprawdza, czy dopełniliśmy formalności, ale należy to zrobić, by uniknąć przykrej kary finansowej.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button