Za jakie wykroczenia drogowe otrzymasz 15 punktów karnych? [TARYFIKATOR, PRZEPISY]

Kierowco strzeż się!

W skrócie
  • Czy wiesz za jakie wykroczenia na drodze grozi ci 15 punktów karnych?
  • Zaktualizowany taryfikator, czyli o nowym bacie na kierowców
  • Zbieraj punkty, odbierz rower!

Jeszcze do niedawna za wykroczenia popełnione na drodze policjant mógł nałożyć na kierującego mandat karny, ale także na jego konto jednorazowo mogło trafić maksymalnie 10 punktów karnych. Przepisy zmieniły się jednak 17 września 2022 roku i wówczas górny limit został zwiększony do 15 punktów. 

Rządzący robią wszystko, żeby kolejne wprowadzane nowelizacje przepisów poprawiły bezpieczeństwo na drogach, ale kwestia ta leży również w gestii inżynierów i uczonych, którzy zagadnieniem tym zajmują się od zupełnie innej strony. Wobec tego na rynku co rusz pojawiają się zupełnie nowe podzespoły lub dodatkowe części jak chociażby dodatkowe światło stop w kolorze zielonym, które miałby na celu informować pozostałych uczestników ruchu drogowego o rozpoczęciu hamowania. Sposób równie prosty, co skuteczny, a udowodniły to badania, które odbywały się na dystansie ponad 38 milionów kilometrów.

Wprowadzenie jednak dodatkowego oświetlenia lub innego systemu do pojazdów to jednak bardzo długi i przede wszystkim kosztowny proces. Wobec tego konieczne jest rozpoczęcie zmian od samych przepisów oraz taryfikatora, który niejako ma być batem na piratów drogowych. Władze doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wzrost kwot mandatów karnych, a także zwiększenie liczby punktów karnych za poszczególne wykroczenia może sprawić, że zmotoryzowani zwolnią i będą stosować się od obowiązujących przepisów.

Najważniejsze informacje:

  1. Zmodernizowany taryfikator ma być nową bronią na piratów drogowych!
  2. Od niedawna maksymalna liczba punktów karnych możliwa do nałożenia przez policjanta wzrosła z 10 do 15.
  3. Czy wiesz za jakie wykroczenia na twoje kontro trafi 15 punktów karnych?

W ostatnim czasie znacznie zmieniły się przepisy ruchu drogowego, a zdecydowanie największym echem odbiła się nowa zasada w Kodeksie drogowym, dzięki której piesi otrzymali pierwszeństwo na przejściu dla pieszych, ale także w momencie zbliżania się do niego. Dodatkowo zmodernizowane zostały kursy reedukacyjne, jednakże rząd szybko zrezygnował z nowelizacji i powrócił do zasad sprzed kilku lat. Nad kierowcami jednak systematycznie pojawia się widmo wysokich mandatów karnych i dużej liczby punktów karnych. Za jakie wykroczenia grozi nam 15 punktów karnych?

Od 17 września ubiegłego roku policjant lub sąd może ukarać nas maksymalnie 15 punktami karnymi (wcześniej było 10), jednakże nadal jest spora liczba wykroczeń, za które otrzymamy ich zdecydowanie mniej. 10 punktów karnych trafi na nasze kontro chociażby za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi, wyprzedzanie na zakręcie, przejazdach kolejowych i skrzyżowaniach czy kierowanie pojazdem bez uprawnień dla tego typu pojazdu. Nieco więcej, bo 12 punktów karnych otrzymamy między innymi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez drogę, w którą skręcasz.

 

 

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Lista wykroczeń, za które grozi 15 punktów karnych:

  • Spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym, bezpośredniego zagrożenia katastrofą ruchową lub wypadku,
  • Kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub podobnie działającym środkiem,
  • Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
  • Brak udzielenia pomocy ofiarom wypadku,
  • Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób w pojeździe lub poza nim,
  • Omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym,
  • Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub tuż przed nimi,
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub niezatrzymanie się, gdy osoba niepełnosprawna lub osoba o ograniczonej sprawności ruchowej wchodzi na jezdnię z widocznym znakiem,
  • Niezatrzymanie się w reakcji na sygnał kontroli ruchu drogowego, nakazujący zatrzymanie pojazdu w celu kontroli,
  • Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych,
  • Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem drogowym,
  • Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego,
  • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 70 km/h,
  • Naruszenie zakazu wyprzedzania oznaczonego znakiem B-25 lub B-26,
  • Naruszenie zakazu omijania opuszczonych zapór oraz wjazdu na przejazd kolejowy, gdy zapory są opuszczane, opuszczone lub nie zakończyło się ich podnoszenie,
  • Naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuacji jazdy,
  • Jazda w przeciwnym kierunku na autostradzie lub drodze ekspresowej, sprzecznie z przepisami lub znakami drogowymi,
  • Przewożenie więcej niż dwóch dzieci w pojeździe, naruszając przepisy,
  • Przewożenie osób pojazdem, który nie jest przewidziany ani dostosowany do tego celu lub przewożenie liczby osób przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub wynikająca z przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji, jeśli przewożonych jest 10 osób lub więcej.

Limit punktów karnych i kursy reedukacyjne

Obecnie na konto doświadczonego kierowcy mogą trafić maksymalnie 24 punkty karne, natomiast w przypadku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami do 1 roku liczba ta wynosi 20. Prawo i Sprawiedliwość w walce z piratami drogowymi chciało nie tylko samych zmian w taryfikatorze, ale także zmodernizowany został system naliczania się oraz ważności punktów karnych – w myśl nowych przepisów ważne były one 24 miesiące od momentu zapłaty mandatu karnego i dodatkowo zlikwidowane zostały kursy reedukacyjne, które pozwalały usunąć z naszego konta sześć oczek. Sposób drastyczny, ale jakże skuteczny. Z niewiadomych jednak względów PiS postanowił wycofać się z wprowadzonej zmiany i już od 17 września 2023 roku ponownie obowiązują stare przepisy – 12 miesięcy punkty są ważne od momentu wystawienia mandatu, a uczestnictwo w kursie jest możliwe raz na 6 miesięcy.

O kursie reedukacyjnym i zmianach przeczytasz tutaj:

Kursy redukujące liczbę punktów karnych prawnie zostaną przywrócone, ale nadal nie można się na nie zapisać

Recydywa

Nie zapominajmy również o kolejnej ważnej zmianie, która niejako łączy się bezpośrednio z nowym taryfikatorem i została opisana w Kodeksie wykroczeń art. 38 paragraf 2:

Kierującemu pojazdem mechanicznym ukaranemu za wykroczenie określone w art. 86 § 1a i 2, art. 86b § 1, art. 87 § 1 art. 92 § 2, art. 92a § 2, art. 92b, art. 94 § 1 albo art. 97a, który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełnia to samo wykroczenie wymierza się karę grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia.

To kolejny bat na kierowców, który skutecznie działa. Zgodnie z powyższymi przepisami recydywista przyłapany na łamaniu prawa po raz kolejny, zapłaci za swój czyn podwójną stawkę.

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button