Przepisy drogowe 2017: 7 planowanych zmian w prawie drogowym dotyczących motocyklistów

Ostatnio internet i tytuły papierowe aż grzmią od nowych pomysłów przepisów, które mają być wprowadzone w życie przez obecny rząd. Oto 7 planowanych zmian, które bezpośrednio mogą dotknąć motocyklistów.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Nie zastosujesz się do decyzji włąściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami? Dostaniesz zakaz prowadzenia pojazdów! Jeżeli zostaniesz skazany za ucieczkę przed policyjnym pościgiem – również możesz liczyć na nałożenie na ciebie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów silnikowych.

Uciekasz przed policją? Będziesz przestępcą!

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w kodeksie karnym oraz kodeksie wykroczeń, które dotyczą ucieczki przed policyjnym pościgiem. Kierowca, który mimo poleceń zatrzymania się wydawanych przez funkcjonariusza policji, będzie kontynuował jazdę może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Natomiast niezatrzymanie się do kontroli policyjnej będzie nadal jedynie wykroczeniem.

Rutynowe kontrole – legalne

Do tej pory policjant chcąc poddać kierowcę kontroli trzeźwości, musiał mieć uzasadnione podejżenia co do stanu jego trzeźwości. Ma się to zmienić, i rutynowe akcje typu “Trzeźwy Poranek” mają być w pełni legalne. Uprawnienia do badania trzeźwości kierowców (na obecność alkoholu czy środków odurzających) mieć będą nie tylko funkcjonariusze policji, ale też inspektorzy transportu drogowego, strażnicy graniczni czy żandarmi wojskowi.

Nocą też 50 km/h w terenie zabudowanym

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa proponuje ograniczenie prędkości pojazdów poruszających się nocą w terenie zabudowanym. W tej chwili – wyłączając strefy zamieszkania – w godzinach nocnych, czyli od 23:00 do 5:00 można poruszać się z prędkością do 60 km/h. Od maja 2018 r. ma być to 10 km/h mniej.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Wykroczenie przeterminuje się po 3 latach

Resort Sprawiedliwości z kolei przewiduje zmianę w kodeksie do spraw wykroczeń. Karalność za wykroczenie ma ustawać po upływie dwóch lat, ale termin ten liczony będzie od zakończenia rocznego okresu, w ciągu którego możliwe jest wszczęcie postępowania – czyli de facto w ciągu 3 lat od popełnienia wykroczenia. Obecnie, wymiar sprawiedliwości ma 2 lata na ukaranie winnego popełnienia wykroczenia, licząc od momentu popełnienia czynu zabronionego.

Zaostrzenie kar za spowodowanie poważnego wypadku “po pijaku”

Spowodujesz wypadek będąc pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, w którym ktoś zginie lub odniesie ciężki uszczerbek na zdrowiu? Obligatoryjnie idziesz do więzienia na dwa lata – to najłagodniejsza kara przewidywana przez nowe przepisy. Koniec kar w zawiasach lub kilkumiesięcznej odsiadki.

Ostrzejsza kara za naruszanie zakazu prowadzenia pojazdów

Do tej pory za niezastosowanie się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grożą maksymalnie 4 lata więzienia. Nowe przepisy zakładają podniesienie kary do 5 lat.

Jedna rzecz miała się zmienić, a nie zmieni się: będziesz mógł nadal odmówić przyjęcia mandatu

Ministerstwo Sprawiedliwości zdementowało ostatnie doniesienia o braku odmowy przyjęcia mandatów przez kierowców, które dostawaliby jakoby z automatu. Według resortu w toku nie jest żaden projekt ustawy, który zakładałby wprowadzenie takiej zasady.

 

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button