Kupiłeś używany motocykl? Ważne zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku

Musisz wiedzieć o nowych zmianach

W skrócie
  • Nowy rok - nowe przepisy
  • Kolejna nowelizacja dotyczącą kwestii obowiązków po sprzedaży lub kupnie motocykla zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku
  • Koniecznie musisz zapoznać się ze zmianami, aby uniknąć wysokich kar finansowych

Okres zimowy to najlepszy czas, aby zmienić coś w swoim garażu i dotychczasowy motocykl zastąpić czymś nieco nowszym lub innym. Jeżeli w najbliższym czasie planujecie zakup pojazdu używanego to musicie koniecznie wiedzieć, że już od 1 stycznia obowiązywać będą zupełnie nowe przepisy, które bezpośrednio dotyczyć będą czynności związanych z przerejestrowaniem motocykla lub samochodu.

Moment zakupu nowego motocykla to czas pełen wrażeń, emocji i stresu, a wszystko za sprawą kłopotliwej papierologii, która może przysporzyć nam wielu problemów. Przede wszystkim należy wypełnić ją wyjątkowo starannie, a także sprawdzać poszczególne podpunkty i obligatoryjne płatności, które pozwolą nam uniknąć dodatkowego mandatu oraz pozwolą na utrzymanie ciągłości umów, które są niezbędne przy odsprzedaży. Przepisy w tej kwestii zmieniają się dosyć często, a wszystko po to, aby zaślepić wszystkie kruczki prawne, które pozwalają na obejście obowiązujących zasad i tym samym wielu opłat.

Nowelizacje szczególnie dotyczą obszaru zakupu i sprzedaży pojazdów używanych, które obecnie w Polsce są stanowią największą część motocykli oraz samochodów jeżdżących po naszych drogach. W związku z zakupem lub sprzedażą konieczna jest wizyta w urzędzie, a z nią wiąże się wyjątkowo uciążliwa papierologia. Rządzący w tej kwestii po raz kolejny wprowadzają zmiany, które zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2024 roku. Wszystko po to, aby sprzedający i kupujący byli jeszcze lepiej chronieni.

Najważniejsze informacje:

  1. Stoisz przed zakupem używanego motocykla? Już od 1 stycznia 2024 roku w życie wejdzie kolejna nowelizacja przepisów w tej kwestii.
  2. Zmiana przepisów dotyczyć będzie zarówno sprzedających, jak i kupujących – rządzący przygotowali nowe obowiązki po zawarciu transakcji.
  3. Ustawodawca przewidział również spore kary finansowe za niewywiązanie się z obowiązków, które towarzyszyć będą sprzedaży lub kupnie motocykla.

Przed zakupem używanego motocykla koniecznie przeczytaj nasz poradnik:

Poradnik sapera – czyli jak przy zakupie motocykla używanego nie zostać posiadaczem przysłowiowej miny?

W Dzienniku Ustaw z dnia 11 grudnia 2023 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. Nowelizacja ta w wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku i oznacza, że zarówno kupujący, jak i sprzedający będzie musiał wykonać zupełnie nowe obowiązki, które związane są z transakcją pojazdu używanego.

Na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wydane zostało i opublikowane w Dzienniku Ustaw z dnia 11 grudnia 2023 r. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie, które wprowadza kilka nowych czynności w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach. Najważniejszą kwestią jest zniesienie przepisu, który dotyczy zawiadomienia starosty o zakupie motocykla lub samochodu osobowego, który jest zarejestrowany w Polsce, jednakże zastąpi je nowa czynność obowiązkowa – każdy kierowca w przypadku zakupu będzie zobowiązany do zarejestrowania pojazdu i tym samym organ rejestrujący nie będzie już przyjmować zawiadomień o nabyciu auta zarejestrowanego. Tym samym dane nowego właściciela nie trafią do bazy CEPiK.

Owe zmiany zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2024 roku i od nowego roku nabywca pojazdu używanego, który jest już zarejestrowany w Polsce będzie musiał obowiązkowo dokonać (w ciągu 30 dni – w przypadku osoby prywatnej i 90 dni – przedsiębiorcy od dnia nabycia pojazdu) w wydziale komunikacji rejestracji. Jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie zostanie na niego nałożona kara, która wynosi odpowiednio 1000 zł i 2000 zł za brak wymaganej rejestracji, nawet w przypadku, gdy fakt sprzedaży zostanie zgłoszony przez sprzedającego. Opłaty te również ulegają 1 stycznia 2024 roku znacznie podwyżce, jednakże należy dodać, że wszystkie transakcje, które zostaną zawarte przed tym terminie nadal podlegać będą dotychczas obowiązującym przepisom.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Nie takie te nowe zmiany straszne, ale mają za zadanie po prostu zmusić kierowców do przerejestrowywania pojazdów, aby ukrócić bardzo popularny w Polsce proceder jazdy na dokumentach należących do poprzedniego właściciela i tym samym uniknięcie kosztów związanych z przerejestrowaniem. Uważam, że to dobra nowelizacja, dzięki której bezpieczniejsi będą sprzedający pojazdy używane.

Inne publikacje na ten temat:

1 opinia

  1. nie za bardzo rozumiem ale cos bylo ze nie trzeba przerejestrowac pojazdu i mozna utrzymac rejestracje poprzednika. To trzeba na nowo rejestrowac czy nie trzeba bo w tym art. i w kodeksie/nowelizacji napisano ze trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button