Kiedy należy wymienić tablice rejestracyjne w motocyklu? [KOSZTY REJESTRACJI, WYMOGI, PRZEPISY, TERMINY]

Nowy pakiet deregulacyjny, który został wprowadzony pod koniec 2022 roku ma ułatwić proces rejestracji pojazdów

W skrócie
  • Nowe zmiany dotyczące przerejestrowywania pojazdów weszły w życie 31 stycznia 2022 roku
  • Kierowcy mają możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego, ale przepis ten dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce i wyposażonych w tablice zgodnie z obowiązujących wzorem
  • Ile można zaoszczędzić przy przerejestrowywaniu motocykla?

W styczniu 2022 roku w życie weszły nowe przepisy, które zmodernizowały sposób oraz wymagania przy rejestracji pojazdu. Wszystko po to, aby proces ten stał się zdecydowanie prostszy, a świeżo upieczeni nabywcy spędzili mniej czasu w wydziale komunikacji. Czy nadal należy wymieniać tablice rejestracyjne?

Kolejny pakiet zmian tym razem obejmował czynności związane z zarejestrowaniem lub przerejestrowaniem pojazdu. Kierowcy co rusz zaznaczali, że proces ten nie tylko jest bardzo kosztowny, ale wymaga spędzenia sporo czasu w urzędach i bardzo często wiązał się z koniecznością wzięcia dnia wolnego w pracy. Wobec tego pakiet deregulacyjny miał wprowadzić kilka ułatwień, o których systematycznie wspominali zmotoryzowani. W życie weszły przepisy, dzięki którym zniknęły naklejki umieszczane na szybie czołowej, wycofano obowiązkowe karty pojazdów, które zostały w pełni zastąpione systemem CEPiK, a także wprowadzono możliwość czasowego wyrejestrowania na potrzeby poważnej naprawy.

W artykule 73 ustawy Prawo o ruchu drogowym możemy przeczytać:

1a. Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 rozporządzenia w sprawie warunków i trybu rejestracji pojazdów oraz dystrybucji blankietów ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. Jeżeli tablice (tablica) rejestracyjne nie są zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76rozporządzenia w sprawie warunków i trybu rejestracji pojazdów oraz dystrybucji blankietów ust. 1 pkt 1 lit. a albo nie są utrzymane w należytym stanie, albo nie są czytelne, stosuje się przepis ust. 1.

Tablice rejestracyjne

Jedną z ważniejszych zmian, która w dużej mierze pozwoli nam nieco zaoszczędzić przy przerejestrowywaniu pojazdu jest możliwość pozostawienia tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela. Od momentu wprowadzenia nowych przepisów nie mamy już obowiązku zakładania nowych tablic z określonymi znakami lokalizacyjnymi, więc oznacza to, że pojazd przez cały swój okres użytkowania może posiadać jedne numery. Wobec tego początkowe oznaczenia literowe, które dotychczas oznaczały miasto lub powiat tracą znaczenie w przypadku samochodów lub motocykli używanych, jednakże nadal zgodnie z tą zasadą będą nadawane w przypadku nowych pojazdów. Kierowcy otrzymali zatem możliwość wyboru, czy przerejestrowując swój jednoślad zmienią numery rejestracyjne czy zostaną przy poprzednich.

Ma być taniej

Owa zmiana podyktowana jest przede wszystkim możliwością zredukowania kosztów związanych z rejestracją pojazdów. Ile zatem kierowca może zaoszczędzić po wprowadzeniu nowego pakietu deregulacyjnego? Brak konieczności zakupu nalepki na szybę kontrolną to kwota 18 złotych, karta pojazdu natomiast kosztowała 75 złotych, a tablice rejestracyjne dla samochodu osobowego to koszt 80 złotych i 40 złotych w przypadku motocykla. Oznacza to, że nowy nabywca samochodu zaoszczędzi 173 złote, natomiast motocyklista 135 złotych. W momencie przerejestrowywania pojazdu nadal opłacić należy koszty związane z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego oraz w przypadku pozostawienia poprzednich tablic, nowej nalepki kontrolnej.

W jakim przypadku musimy wymienić tablice rejestracyjne?

Aby jednak poprzednie numery rejestracyjne mogły pozostać należy spełnić kilka ważnych warunków. Ustawodawca przewidział jednak kilka sytuacji, w których kierowca nie ma możliwości wyboru i konieczne jest wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych.

Tablice musimy wymienić gdy:

  • W samochodzie lub motocyklu są tzw. “czarne tablice rejestracyjne” wydawane przed rokiem 2000.
  • W samochodzie lub motocyklu są zamontowane tzw. “tablice przejściowe”, czyli “blachy” z flagą Polski a nie Unii Europejskiej oraz orzełkiem.
  • Tablice są zniszczone, uszkodzone lub nieczytelne (przynajmniej jedna)

W jakim terminie należy przerejestrować pojazd?

Nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Czas ten liczony jest od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy też darowizny. W przypadku samochodu lub motocykla sprowadzonego z Unii Europejskiej lub krajów nienależących do UE jego nowy właściciel ma obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button