Aktualnie czytasz:
Polskie tablice rejestracyjne: 5 rzeczy których nie wiesz o „blachach”
0

Widzisz ich tysiące, każdego dnia. Są praktycznie wszędzie, dlatego prawdopodobnie nie zwracasz na nie w ogóle uwagi. Co takiego? Tablice rejestracyjne. Zdradzamy 5 szczegółów, których na pewno o nich nie wiesz…

1. Jest aż 6 rodzajów polskich tablic rejestracyjnych… Spróbujesz je wymienić? Na pewno część ci się uda. A oto pełna lista: zwyczajne, tymczasowe, indywidualne, zabytkowe, dyplomatyczne i służb specjalnych.

2. Pierwsza litera w oznaczeniu tablicy wskazuje województwo, a jedna lub też dwie następne określają powiat. Jeżeli zastosowana jest jedna litera, znaczy to, że pojazd zarejestrowany jest w mieście na prawach powiatu (lub ewentualnie w dzielnicy Warszawy), jeżeli litery są dwie – oznaczają powiat ziemski (są jednak czasem odstępstwa od tej reguły).

3. W niektórych wzorach zasobów (kombinacji cyfr i liter) tablic, po wyróżniku powiatu następuje literowy wyróżnik pojazdu. Nie stosuje się w nim jednak liter B, D, I, O, Z, gdyż są za bardzo podobne do cyfr 8, 0, 1, 0, 2.

 
Czytaj
REKLAMA

Pokochaj całą rodzinę Suzuki GSX-S

Sezon w Suzuki trwa przez cały rok. Dlatego już teraz skorzystaj z wyjątkowej oferty na zakup dowolnego motocykla z rodziny GSX-S z rabatem do 5000 zł!Przyjmij zaproszenie do naszego grona dzięki GSX-S 125 na prawo jazdy B. Polub inspirowanego sportowymi emocjami GSX-S 750. Pokochaj bezkompromisowego GSX-S 1000.Advertisement

4. Tablice z wyróżnikami dwu- i trzyliterowymi umożliwiają w sumie 2 214 198 różnych kombinacji.

5. Istnieją 4 rodzaje wymiarów tablic rejestracyjnych, stosowanych odpowiednio w danych pojazdach:

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

  • samochodowe (również dla przyczep) jednorzędowe – 520×114 mm
  • samochodowe dwurzędowe (stosowane tylko jako tylne) – 305×214 mm
  • motocyklowe (stosowane także dla ciągników rolniczych) – 190×150 mm
  • motorowerowe – 140×114 mm
Jaka jest Twoja reakcja?
20%
0%
20%