Aktualnie czytasz:
Polskie tablice rejestracyjne: 5 rzeczy których nie wiesz o „blachach”
0

Widzisz ich tysiące, każdego dnia. Są praktycznie wszędzie, dlatego prawdopodobnie nie zwracasz na nie w ogóle uwagi. Co takiego? Tablice rejestracyjne. Zdradzamy 5 szczegółów, których na pewno o nich nie wiesz…

1. Jest aż 6 rodzajów polskich tablic rejestracyjnych… Spróbujesz je wymienić? Na pewno część ci się uda. A oto pełna lista: zwyczajne, tymczasowe, indywidualne, zabytkowe, dyplomatyczne i służb specjalnych.

2. Pierwsza litera w oznaczeniu tablicy wskazuje województwo, a jedna lub też dwie następne określają powiat. Jeżeli zastosowana jest jedna litera, znaczy to, że pojazd zarejestrowany jest w mieście na prawach powiatu (lub ewentualnie w dzielnicy Warszawy), jeżeli litery są dwie – oznaczają powiat ziemski (są jednak czasem odstępstwa od tej reguły).

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 15%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka.

3. W niektórych wzorach zasobów (kombinacji cyfr i liter) tablic, po wyróżniku powiatu następuje literowy wyróżnik pojazdu. Nie stosuje się w nim jednak liter B, D, I, O, Z, gdyż są za bardzo podobne do cyfr 8, 0, 1, 0, 2.

4. Tablice z wyróżnikami dwu- i trzyliterowymi umożliwiają w sumie 2 214 198 różnych kombinacji.

 
Czytaj
REKLAMA

WYPRZEDAŻ! SHELL ADVANCE AX7 4T 10W 40 teraz za 25,90 PLN

Zapewnia doskonałe smarowanie w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Doskonała czystość tłoków. Wysoka ochrona silników i skrzyń biegów. Przewyższa specyfikacje: API - SM i JASO MA2.

5. Istnieją 4 rodzaje wymiarów tablic rejestracyjnych, stosowanych odpowiednio w danych pojazdach:

  • samochodowe (również dla przyczep) jednorzędowe – 520×114 mm
  • samochodowe dwurzędowe (stosowane tylko jako tylne) – 305×214 mm
  • motocyklowe (stosowane także dla ciągników rolniczych) – 190×150 mm
  • motorowerowe – 140×114 mm
Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
20%
Interesujące
40%
heh...
20%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
20%