Polskie tablice rejestracyjne: 5 rzeczy których nie wiesz o "blachach"

Widzisz ich tysiące, każdego dnia. Są praktycznie wszędzie, dlatego prawdopodobnie nie zwracasz na nie w ogóle uwagi. Co takiego? Tablice rejestracyjne. Zdradzamy 5 szczegółów, których na pewno o nich nie wiesz...

1. Jest aż 6 rodzajów polskich tablic rejestracyjnych... Spróbujesz je wymienić? Na pewno część ci się uda. A oto pełna lista: zwyczajne, tymczasowe, indywidualne, zabytkowe, dyplomatyczne i służb specjalnych.

2. Pierwsza litera w oznaczeniu tablicy wskazuje województwo, a jedna lub też dwie następne określają powiat. Jeżeli zastosowana jest jedna litera, znaczy to, że pojazd zarejestrowany jest w mieście na prawach powiatu (lub ewentualnie w dzielnicy Warszawy), jeżeli litery są dwie – oznaczają powiat ziemski (są jednak czasem odstępstwa od tej reguły).

3. W niektórych wzorach zasobów (kombinacji cyfr i liter) tablic, po wyróżniku powiatu następuje literowy wyróżnik pojazdu. Nie stosuje się w nim jednak liter B, D, I, O, Z, gdyż są za bardzo podobne do cyfr 8, 0, 1, 0, 2.

REKLAMA

Zontes U1 125: Poczuj wszechstronność i moc

Poznaj nowy Zontes U1 125 z najbogatszym wyposażeniem w klasie. Odkryj moc systemu oświetlenia full LED. Poczuj osiągi silnika 14.6 KM. Doceń niesamowitą wszechstronność. Przyjrzyj się z bliska każdemu detalowi.

4. Tablice z wyróżnikami dwu- i trzyliterowymi umożliwiają w sumie 2 214 198 różnych kombinacji.

5. Istnieją 4 rodzaje wymiarów tablic rejestracyjnych, stosowanych odpowiednio w danych pojazdach:

  • samochodowe (również dla przyczep) jednorzędowe – 520×114 mm
  • samochodowe dwurzędowe (stosowane tylko jako tylne) – 305×214 mm
  • motocyklowe (stosowane także dla ciągników rolniczych) – 190×150 mm
  • motorowerowe – 140×114 mm

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button