Nowe prawo drogowe 2022, o którym nie mówi nikt. Będzie taniej…

Koniec z kartą pojazdu i naklejką na szybę samochodową. Będzie łatwiej i taniej!

W skrócie
  • Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło zmiany w prawie dzięki którym rejestracja pojazdu będzie tańsza i łatwiejsza.
  • Główne zmiany to likwidacja karty pojazdy oraz zniesienie obowiązku posiadania nalepki na przedniej szybie
  • Więcej o zmianach w prawie przeczytasz na naszej stronie, jednoslad.pl.

Z początkiem września zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym w świetle, której właściciel pojazdu nie będzie musiał posiadać karty pojazdu. Dodatkowo kierowcy aut nie będą zobligowani do naklejania na szybę nalepki kontrolnej. Ta zmiana bezpośrednio przełoży się na finalną cenę rejestracji pojazdu – urząd nie będzie pobierać opłat. Jak informuje resort nie będzie pobierana opłata nawet w wysokości 94.50 zł!

Nowe prawo dotyczące rejestracji pojazdów zaczęło obowiązywać 4 września 2022 roku. Dzięki zmianom w prawie, urzędy nie będą wydawać karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Powodem zmian jest wszechobecny dostęp organów rejestrujących do centralnej ewidencji pojazdów. Dostęp do platformy internetowej mają nie tylko urzędnicy, ale i organy kontroli ruchu drogowego. Poza tym właściciel pojazdu może na własną rękę sprawdzić wszystkie niezbędne informacje w aplikacji mPojazd, w tym jego historię za sprawą portalu historiapojazdu.gov.pl.

Zmiany w prawie. Będzie taniej?

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 4 września tego roku, to kolejny element ułatwień dla kierowców i właścicieli pojazdów. Dzięki tym zmianom sukcesywnie zmniejszają się też obciążenia finansowe, które każdy właściciel ponosi przy rejestracji pojazdu. Dotychczas wprowadziliśmy szereg ułatwień, które powodują m.in., że nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, a pojazd można zarejestrować w miejscu czasowego zamieszkania. Dodatkowo oszczędzimy, jeśli nie będziemy zmieniać po zakupie samochodu dotychczasowych tablic rejestracyjnych, a formalności związane z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy załatwi za nas salon sprzedaży autoryzowany przez producenta

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Mowa o sporych różnicach w finalnej kwocie, którą musimy wyłożyć za przerejestrowania motocykla czy samochodu. Do tej pory za sprowadzony pojazd z zagranicy, np. samochód osobowy musieliśmy zapłacić za wydanie karty pojazdu (75 zł), za nalepkę kontrolną (18.5 zł) oraz dorzucić do tego opłatę ewidencyjną w kwocie 1 zł. W przypadku jeśli pojazd był zarejestrowany na terenie RP i zmienialiśmy mu tablicę rejestracyjną, właściciel był zobligowany do wyłożenia na poczet opłat rejestracyjnych 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).

Osoba, która nie będzie chciała zachować na przedniej szybie pojazdu nalepki kontrolnej, z dniem 4 września 2022 r. będzie mogła ją usunąć. Od tego dnia nie będzie również obowiązku przekazywania karty pojazdu w przypadku przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego pojazdu.

– poinformował PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Od 4 września 2022 koszt zarejestrowania np. samochodu osobowego w ww. przypadkach wyniesie 161,50 zł (obecnie koszt zarejestrowania samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy to 256 zł, a koszt zarejestrowania samochodu osobowego wcześniej zarejestrowanego na terytorium RP bez zachowania dotychczasowych tablic – 180,5 zł).

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Od 31 stycznia 2022 r. można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Zmiany wprowadzone 31 stycznia br. pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. W takim przypadku rejestrując samochód właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej).

Warto wspomnieć również o innej istotnej kwestii: koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu już istniejących tablic rejestracyjnych wynosi 81 zł. Z kolei jeśli zbędne jest wydanie pozwolenia czasowego na jazdę pojazdem po polskich drogach, wtedy koszt rejestracji wynosi zaledwie 67 zł. Z kolei wydanie motocyklowej tablicy rejestracyjnej to koszt zaledwie 40 zł. Za tablicę motorowerową zapłacimy 30 zł.

Tablice rejestracyjne na całe życie? Tak, ale nie czarne i z flagą PL

Istotną zmianą wprowadzoną już jakiś czas temu jest brak obowiązku wymiany tablicy rejestracyjnej na nową w momencie przerejestrowania motocykla lub samochodu po jego zakupie.

– Możliwe jest zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL – wyjaśnił resort infrastruktury.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button