Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne do motocykla w 2024 roku?

Fajnie jest się wyróżniać!

W skrócie
  • Indywidualne tablice rejestracyjne do motocykla - wszystko co musisz o nich wiedzieć
  • Wyróżnij się na drodze
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na www.jednoslad.pl

Motocykle zostawiają swojemu właścicielowi spore pole do popisu szczególnie w kwestii personalizacji, modyfikacji i innych przeróbek, które mają sprawić, że nasz jednoślad będzie wyróżniał się z tłumu. Jednym z takim elementów, który wyróżni was na skalę krajową jest indywidualna tablica rejestracyjna – jaki jest koszt jej wyrobienia w 2024 roku?

Kiedyś mogli sobie pozwolić na nią nieliczni za sprawą wysokich kosztów, a dziś coraz częściej spotykamy je rownież w pojazdach używanych do codziennego użytku. Kiedyś zarezerwowane były dla niewiarygodnie drogich supersportowych samochodów i motocykli, a dziś bez jakichkolwiek problemu również Ty możesz wejść w ich posiadanie. Mowa o indywidualnych tablicach rejestracyjnych, dzięki którym możemy ingerować nie tylko w sam ciąg, ale dobrać również cyfry i litery, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju napis.

O tym jakie są wymagania, wytyczne, koszt oraz czas oczekiwania, ale także o tym jak wygląda sprzedaż pojazdu z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi dowiesz się z tego artykułu. Zapraszam do lektury!

Najważniejsze informacje:

  1. Indywidualne tablice rejestracyjne do motocykla? Proszę bardzo! To prostsze niż Ci się może wydawać.
  2. O kosztach, wymaganiach i sprzedaży pojazdu – to wszystko powinieneś wiedzieć nim zdecydujesz się na indywidualną tablicę rejestracyjną.
  3. Wyróżnij się na drodze!

Przeczytaj również:

Po co jest katalizator w motocyklu i czy można go usunąć?

Indywidualne tablice rejestracyjne – wymogi

Te szczególne tablice rejestracyjne zostały stworzone po to, aby kierowcy stworzonym napisem, nawiązaniem czy przekazem mogli jeszcze bardziej wyróżnić się na drogach. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii ustawodawca pozostawił zmotoryzowanym całkowitą dowolność, a wnioskujący przede wszystkim musi pamiętać o wymogu rejonizacji tablic, a także ograniczeniu ze względu na liczbę znaków. Warto również wiedzieć, że na tablicach indywidualnych nie mogą się pojawić słowa obraźliwe, mogące kogoś urazić zarówno w języku polskim, jak i w językach obcych.

Indywidualna tablica rejestracyjna składa się z:

  • wyróżnika województwa – pierwszy znak to litera oznaczająca województwo, w którym pojazd został zarejestrowany, drugi znak to liczba kontrolna, którą jest cyfra od 0 do 9,
  • wyróżnik indywidualny – składa się od 3 do 5 znaków i może zawierać litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z, przy czym nie więcej niż dwa ostatnie znaki mogą być cyframi.

Kiedy, gdzie, jak i za ile?

Ustawodawca jasno określił sytuacje, w który możliwe jest wnioskowanie o indywidualne tablice rejestracyjne:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

  • rejestracja pojazdu,
  • wymiana dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • zgubienie, kradzież lub zniszczenie powodujące nieczytelność,
  • posiadanie czarnych tablic rejestracyjnych

Wówczas konieczne jest złożenie wniosku, który jest ten sam co w przypadku rejestracji wraz z resztą niezbędnych dokumentów potrzebnych do zarejestrowania pojazdu do wydziału komunikacji urzędu miastu, gminy, starostwa powiatowego lub urzędu dzielnicy w przypadku Warszawy. Koszt indywidualnej tablicy rejestracyjnej do motocykla to 500 złotych, a opłatę należy uiścić najpóźniej w dniu składania dokumentów w kasie urzędu, przelewem na konto bankowe urzędu lub przekazem pocztowym.

Po poprawnym złożeniu niezbędnej dokumentacji oraz uiszczeniu opłaty urzędnicy mają 10 dni na zaakceptowanie bądź odrzucenie zaproponowanego przez wnioskującego indywidualnego numeru rejestracyjnego. Dopiero po akceptacji rusza proces tworzenia waszych tablic, a średni czas oczekiwania wynosi około 3 tygodni. Warto wiedzieć, że w tym okresie można poruszać się pojazdem, gdyż kierowca otrzyma tymczasowe tablice rejestracyjne, które kosztują w przypadku jednośladu 37,75 zł.

Jak sprawdzić dostępność tablic rejestracyjnych?

Urzędnik ma jednak prawo, które pozwala mu na odrzucenie wzoru wybranego przez wnioskującego w przypadku, gdy zawiera obraźliwe słowa w języku polskim lub angielskim lub z ewidencji tablic rejestracyjnych wynika, że na terenie danego województwa identyczny wzór został już wydany dla innego pojazdu. Aby konieczna wizyta w urzędzie nie była potrzebna warto jest wcześniej skorzystać z dostępnych w Internecie wyszukiwarek, który pozwolą wam sprawdzić czy interesujący was ciąg cyfr i liczb nie jest już zarezerwowany. Bez problemu znajdziecie zarówno spisy urzędowe, jak i strony stworzone przez niezależne podmioty. Warto jest wspomóc się konkretnym województwem, dzięki czemu proces szukania będzie znacznie prostszy i szybszy.

Sprzedaż motocykla z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi

Rozważając zakup indywidualnych tablic rejestracyjnych należy wiedzieć, że są one przypisane do danego pojazdu, a nie do jego właściciela(!). Wobec tego w momencie sprzedaży dotychczasowy właściciel, na którego wniosek zostały wydane indywidualne tablice nie może ich zachować, ale również zamówić do innego pojazdu. Ciekawy jest jednak fakt, że nabywca może je zgodnie z prawem zatrzymać, ale jedynie w przypadku, gdy zameldowany jest na terenie tego samego województwa co osoba sprzedająca.

 

Wiktor Seredyński

Od małego oglądał się za motocyklami do tego stopnia, że kilkukrotnie nabił sobie guza na głowie na przydrożnej lampie. Fan dalekich podróży, garażowego majsterkowania, ale także wyścigowej jazdy na torze. Wszystkie rzeczy związane z motocyklami odbywają się oczywiście w akompaniamencie Dire Straits. Podróż i jazda jest celem, a motocykle sposobem na spełnione życie.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button