Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych 2016: mandaty w górę! Od kiedy wejdzie w życie?

Taryfikator mandatów za niektóre wykroczenia ma ulec zmianie. Kiedy to nastąpi – nie wiadomo. Obecnie projekt powstały w październiku 2015 roku wciąż jest konsultowany i opiniowany przez poszczególne resorty. Jakie kary czekają kierowców łamiących przepisy?

Zmiany w taryfikatorze mandatów zostały zaproponowane w październiku 2015 roku. Od tej pory projekt ten jest konsultowany przez specjalistów z odpowiednich resortów. Nie wiadomo jeszcze kiedy nowy taryfikator wejdzie w życie, ale że to nastąpi jest pewne. Już wiemy co w nim się zmieni.

Główne zmiany polegające na zaostrzeniu kar pieniężnych dotkną kierowców aut, a dokładnie tych, którzy nie zapinają pasów (100 zł, 2 pkt -> 300 zł, 4 pkt) i nie pilnują by przewożeni przez nich pasażerowie mieli je zapięte (100 zł -> 300 zł), oraz tych którzy niewłaściwie przewożą dzieci (150 zł -> 500 zł). Wzrosną też mandaty, które my, motocykliści też możemy „zarobić” – za wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, a piesi i rowerzyści według nowych przepisów będą mogli liczyć na jeszcze większą ochronę.

Kierowców w obronę bierze Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Finansów. To drugie sugeruje, że kwoty mandatów są zbyt wysokie, argumentując to tym, że najwyższy w tej chwili możliwy mandat wysokości 500 zł powinien być nakładany tylko w sytuacjach najcięższego naruszenia przepisów, a przede wszystkim wtedy, gdy stworzono zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

Wzrosną kary w sytuacjach, gdy zagrożone zostanie życie lub zdrowie pieszych i rowerzystów. Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych, albo na nim kosztować będzie 500 zł, nie jak dotychczas 200. To samo tyczyć się będzie wyprzedzania na lub przed przejazdem dla rowerów. Liczba punktów karnych nie zmieni się i pozostanie na pułapie 10. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu lub w czasie skręcania w drogę poprzeczną , przy przejeżdżaniu przez chodnik albo plac z ruchem pieszych kosztować będzie kierowcę od 350 zł do 500 zł oraz 6 punktów karnych, nie jak dotychczas maksymalnie 350 zł i 6 punktów. Tak samo taryfikator traktować będzie kierowców łamiących odpowiednio przepisy wobec rowerzystów.

Bądź zawsze na bieżąco dzięki Jednoślad.pl News

Częste wykroczenie motocyklistów, czyli jazda pojazdem silnikowym wzdłuż chodnika, do tej pory karana mandatem 250 zł bez punktów, wg nowej ustawy kosztować będzie 250 – 500 zł i punktów karnych 5.

Lepiej nie zatrzymywać się i nie parkować na przejazdach dla rowerów i przejściach dla pieszych oraz do 10 metrów od nich. Kara za to wykroczenie wzrasta z 100-300 zł do 200 – 500 zł.

Za zatrzymanie pojazdu na pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub w śluzie rowerowej kosztować będzie kierowcę100 – 200 zł, a zatrzymanie na chodniku w niedozwolonym miejscu 100 – 300 zł. Wjazd między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe zagrożone będzie mandatem 200 – 500 zł.

Kara za niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienie przejścia osobie niepełnosprawnej, która używa specjalnego znaku albo też osobie o ograniczonej sprawności ruchowej będzie wynosiła 350 – 500 zł.

Nie mamy jeszcze informacji kiedy nowe przepisy wejdą w życie, ale stanie się to na pewno – przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo, a także o większe wpływy do budżetu.

Michał Brzozowski

Motocyklami jeżdżę od 2000 roku. Choć przez lata pojawiały się kolejne pasje i zainteresowania, to jednak jednoślady z silnikiem zawsze opierały się nowościom i w moim sercu do tej pory mają pierwszeństwo. Obecnie reprezentuję barwy Szybkiej Turystyki (CBR1100XX) na zmianę z Supermoto i Enduro (DRZ450E SM).

Inne publikacje na ten temat:

2 opinii

  1. się oparło budżet państwa na mandatach i zmusza policjantów do ostrych kontroli (pod zarzutem zdegradowania mało efektywnej pracy) to tak jest…

  2. Czy ktoś z was został złapany za jazdę bez pasów?
    Jezdze od 10 lat bez pasów i mandatu nie dostałem 🙂
    Po prostu nienawidzę jezdzic z pasami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button