Kupujesz motocykl używany? Będziesz mógł zaoszczędzić przy rejestracji

Już na początku 2022 roku ma wejść w życie zapowiadana zmiana w przepisach dotyczących rejestrowania pojazdów na terenie kraju

W skrócie
  • Będziesz przerejestrowywać używany samochód? Jeśli był już zarejestrowany w Polsce to będziesz mógł zachować obecne tablice rejestracyjne
  • Zmiany w przepisach mają wejść w życie od 31 stycznia 2022 roku

Polacy kupujący motocykle “z drugiej ręki” zaoszczędzą czas i pieniądze. Od 31 stycznia 2022 roku ma wejść w życie przepis pozwalający zachować stare tablice rejestracyjne.

W przyszłym roku ma wejść w życie kolejny element “pakietu deregulacyjnego” – uchwalonych w poprzednim roku przepisów, z których część wchodząc w życie, znacznie ułatwiła funkcjonowanie zmotoryzowanej części naszego społeczeństwa. Tym razem ma to być możliwość pozostawienia tablicy rejestracyjnej pojazdu w przypadku jego sprzedaży poza powiat, w którym był on dotychczas zarejestrowany.

Przerejestrowanie motocykla bez zmiany tablic? Od lutego 2022 będzie to możliwe

Każde województwo i miasto ma przydzielony specjalny kod który pojawia się na początku każdej tablicy rejestracyjnej. Wynikało to z chęci uporządkowania kwestii puli numerów rejestracyjnych tak aby różni urzędnicy w różnych miejscach w kraju nie przydzielili różnym pojazdom tych samych numerów rejestracyjnych.

W związku z tym nabywca używanego pojazdu, który już wcześniej był zarejestrowany w Polsce, podczas przerejestrowania pojazdu na siebie oprócz dowodu rejestracyjnego, musi zmienić też tablice rejestracyjne, co wiązało się również z dodatkowymi kosztami.

Przeczytaj też:

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? Nie dla motocykli

Z obowiązku tego są zwolnieni kupujący pojazdy jeżdżące wcześniej na blachach z miejsca zamieszkania kupującego. W 2020 r. w polskich urzędach dokonano rejestracji 3 mln pojazdów.

Jak wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2020 r. w polskich urzędach dokonano rejestracji 3 mln pojazdów z czego aż  1,8 mln rejestracji to ponowne rejestracje pojazdów już wcześniej zarejestrowanych w kraju.

Kiedy będziesz mógł skorzystać z obecnej tablicy?

Art. 73.1a mówi: “Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…)”
Oznacza to, że będzie można zachować tablice rejestracyjne nawet wtedy kiedy kupimy używany pojazd nawet z drugiego końca Polski. Są jednak warunki. Tablice które chcemy zostawić muszą być w bardzo dobrym stanie. Urzędnik może zakwestionować tablice zniszczone, brudne, wyblakłe czy w każdym inny stanie zmniejszającym ich czytelność . Zachowane blachy muszą też spełniać standardy aktualnie obowiązujących, nie będziemy mogli zostawić czarnych blach czy białych tylko z flagą Polski zamiast symbolu Unii Europejskiej.

Jeśli urzędnik zaakceptuje dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, wydana zostanie decyzja o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny. Dokonana zostanie również legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych a kierowca zapłaci o 80 zł mniej niż dziś.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przemysław Borkowski

Kocha wszystko co ma dwa koła i silnik - nawet ten elektryczny. Gdyby wiertarka miała koła, też by na niej jeździł. Prywatnie fan dobrego rockowego brzmienia i kultur orientalnych.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button