100 nieoznakowanych, nowych radiowozów dla policji. Spokojnie, szybko się zwróci: mandat 5 tys. zł od 1 stycznia

Policja będzie łatać dziurę budżetową z kieszeni podatników?

W skrócie
  • Polska Policja ogłosiła przetarg na zakup 100 nowych, nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w kamery i wideorejestratory.
  • Inwestycja zostanie podzielona na trzy części. Dwie z nich dotyczą aut wyposażonych w kamery, trzecia część dotyczy aut wyposażonych w wideorejestratory.
  • Auta do polskiej drogówki mają trafić do 9 grudnia 2022 roku.
  • Więcej newsów i informacji motocyklowych znajdziesz na naszej stronie głównej, jednoslad.pl

Funkcjonariusze drogówki otrzymają w najbliższym czasie 100 nowych i przede wszystkim nieoznakowanych radiowozów. Inwestycja pochłonie masę państwowych pieniędzy, ale spokojnie – zakup szybko się zwróci. Od stycznia policjant będzie mógł ukarać kierowcę mandatem karnym w wysokości 5 tys. zł.

Jeszcze nie tak dawno złorzeczyliśmy na straż miejską, w związku z tym, że głównym jej zadaniem było nabijanie kiesy urzędom gminy. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – teraz Policja przejęła niechlubną pałeczkę. Jednak z drugiej strony przepisy są po to, aby poruszać się w ich ramach. Nie chcesz płacić? Nie łam przepisów ruchu drogowego. Wydaje się proste, chociaż niech pierwszy rzuci kamień ten kto nigdy nie złamał przepisów ruchu drogowego. Od 1 stycznie policjant będzie mógł ukarać kierowcę mandatem karnym w wysokości 5 tysięcy zł.

100 nowych nieoznakowanych radiowozów z kamerami

Polska policja zbroi się do walki z piratami drogowymi i bardzo dobrze – nie pochwalamy łamania przepisów ruchu drogowego i z całą mocą karalibyśmy piratów, którzy swoimi popisami narażają życie innych uczestników ruchu. Problem jednak jest bardzo prosty. Olbrzymia inwestycja zaskakująco dokładnie pokrywa się z drastycznym zaostrzeniem kar dla kierowców popełniających drogowe przewinienia. Nowe radiowozy trafią do służby w pełnej liczbie -jak ustalił dziennik.pl – już w roku 2022 roku. To dosyć szybko zważywszy na to, że takie inwestycje najczęściej wdrażane są długofalowo.

Czy możemy domniemać, że policyjne zakupy są wkomponowane w drastyczne podniesienie kar dla kierowców i łatanie mitycznej dziury budżetowej? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Nowe nieoznakowane radiowozy dla policji. Najważniejsze informacje:

  1. Polska Drogówka otrzyma 100 nowych nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w kamery i wideorejestratory.
  2. Oferty przetargowe policja będzie przyjmować do połowy stycznia 2022
  3. Zwycięzca przetargu zobowiązuje się do dostarczenia w pełni wyposażonych radiowozów (w zgodzie ze specyfikacją) do 9 grudnia 2022 roku.
  4. Nowe auta muszą posiadać minimum 4-cylindrowe silniki, dysponować mocą 272 KM i osiągać prędkość minimum 250 km/h.
  5. Zakup nowych aut pokrywa się z radykalnym zaostrzeniem przepisów ruchu drogowego i wprowadzeniem dużo wyższych mandatów karnych.

Zmiana przepisów ruchu drogowego: nawet 5 tys. zł. mandatu

Obecnie Państwo Polskie boryka się z całą masą problemów politycznych oraz gospodarczych. Wdrożenie drastycznego zaostrzenia przepisów ruchu drogowego idealnie wpisuje się w potrzeby państwa, które w obliczu kryzysu musi się zasilać. 1 stycznia 2022 roku do życia wejdą nowe przepisy w myśl których policjant będzie mógł ukarać kierowcę mandatem karnym nawet w wysokości 5000 zł. To nie wszystko: 800 zł wyniesie mandat za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h! Warto w tym miejscu przypomnieć, że jest to najczęściej notowane przekroczenie prędkości na polskich drogach. To z kolei potwierdza, że drastycznie zaostrzenie kar nie jest tylko krzykliwym nagłówkiem, a na mandat 5000 zł naprawdę trzeba się napracować.

Należy jednak podkreślić, że kierowcy mają proste wyjście z tej opresji – nie łamać przepisów ruchu drogowego. Brzmi jak protest doskonały!

Policja powiększy liczbę nieoznakowanych radiowozów o 100 aut!

Komenda Główna Policji rozpisała duży przetarg na dostawę 100 nowych, nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory. Auta te trafią do funkcjonariuszy drogówki i będą patrolować polskie drogi. Przetarg podzielono na trzy części: dwie z nich mają dotyczyć 46 samochodów z kamerami, a trzecia będzie dotyczyć 8 aut wyposażonych w wideorejestratory.

Obecnie nie ma jeszcze informacji jakie auta dołączą do floty policyjnych aut. W specyfikacji dotyczącej przetargu możemy znaleźć informacje z których wynika, że auta muszą dysponować mocą przynajmniej 200 kW, czyli 272 KM, mieć napęd 4×4 i osiągać prędkość maksymalną wynoszącą minimum 250 km/h. Dodatkowo w specyfikacji opisano również, że w autach muszą się znajdować przynajmniej 4-cylindrowe silniki o pojemności minimum 2 litrów i posiadać automatyczną skrzynię biegów. Z przetargu wykluczono wszelkiego rodzaju hybrydy. Auta, które dołączą do polskiej drogówki nie będą posiadały wspomagania prądem.

Przeczytaj również:

Nowy taryfikator mandatów 2022: będzie drożej, a punkty karne zostaną na dwa lata. Tabela mandatów – powinieneś ją poznać

Wiemy również, że w grę wchodzą nadwozia sedan oraz liftback i tylko w stonowanych kolorystykach, co wydaje się całkiem logicznym posunięciem. Specyfikacja dosyć dokładnie opisuje również wymagany rozmiar auta. Pojazd musi mieć przynamniej 17-calowe koła i przynajmniej 4750 mm długości, rozstaw osi min 2750 i wysokość nie większą nić 1500 mm.

Nowe prawo = nowe radiowozy

Wszystko wskazuje na to, że auta dosyć szybko dołączą do floty pojazdów policyjnych, gdyż policja czeka na oferty przetargowe zaledwie do połowy stycznia 2022, chociaż według założeń przetargowych zwycięzca przetargu będzie zobligowany do dostarczenia nowych pojazdów do 9 grudnia 2022. Musimy jednak pamiętać, że jest to data graniczna. Do tej pory służby otrzymywały auta wcześniej. Pamiętajmy również, że przetarg podzielony jest na transze. Pierwsze na pewno zaczną spływać szybciej niż pod koniec roku 2022.

Wydaje się, że do wprowadzenia nowych aut do obiegu pozostało jeszcze sporo czasu, jednak pamiętajmy, że flota pojazdów policyjnych, w tym radiowozów nieoznakowanych jest dosyć bogata, a z dniem 1 stycznia 2022 roku w życie wchodzi pakiet zmian w prawie, które mają sprawić, że na polskich drogach będzie bezpieczniej. Drogą do osiągnięcia tego celu będzie drastyczne podniesienie mandatów. W myśl nowych przepisów mundurowy będzie mógł ukarać kierowcę mandatem karnym w wysokości 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń nawet mandatem wynoszącym 6 tys. zł. Za przekroczenie prędkości maksymalnej 30 km/h zapłacimy 800 zł. Jednak jedną z najbardziej dotkliwych zmian będzie wdrożenie punktów karnych z dwuletnim terminem ważności i uzależnienie wysokości składki OC od ilości posiadanych punktów karnych.

 

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button