Aktualnie czytasz:
Jazda motocyklem bez prawa jazdy. Jakie są konsekwencje w 2019?
2

Jazda motocyklem bez prawa jazdy. Jakie są konsekwencje w 2019?

autor: Przemysław Borkowski22 stycznia 2019

Niestety jazda bez uprawnień nadal jest dużym problem na polskich drogach. Na liście są także motocykliści, którzy np. dosiadają jednośladów o większej pojemności niż powinni. 

W przypadku motocyklistów sprawę komplikuje fakt aż 4 kategorii prawa jazdy – AM, A1, A2 i A. Każda z nich odpowiada innemu topowi jednośladów, podzielonych ze względu na pojemność i moc. Często zdarza się, że motocykliści posiadający prawo jazdy niższej kategorii dosiadają mocniejszego motocykla. Trzeba jednak wiedzieć: w świetle prawa to tak jakbyśmy jechali bez prawa jazdy! 

Ok, może nieco przesadziłem. Jeżdżąc bez prawa jazdy danej kategorii konsekwencje są minimalnie niższe niż poruszając się motocyklem np. bez posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy lub z sądowym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. W każdym z przypadków jednak występuje regres ubezpieczeniowy i realne narażenie się na ogromne konsekwencje.

To teraz kolejno: jeśli nie posiadamy prawa jazdy przy sobie – zapłacimy 50 zł. Za brak danej kategorii grozi nam od 500 do 5000 zł grzywny oraz odholowanie pojazdu. Straciłeś prawo jazdy na 3 miesiące, ale nadal jeździsz? Grzywna do 5000 zł oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Nadal jeździsz, mimo sądowego zakazu? Takiemu motocykliście grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. 

 
Czytaj
REKLAMA

PRZESIĄDŹ SIĘ NA MIEJSKĄ 125!


Odbierz pakiet akcesoriów o wartości 400 zł i ruszaj w miasto.

Jazda motocyklem bez prawa jazdy 2019:

  1. Mamy prawo jazdy, ale nie posiadamy dokumentu przy sobie = 50 zł / dokument
  2. Nie posiadamy prawa jazdy danej kategorii lub w ogóle = 500 zł mandatu LUB grzywna do 5000 zł PLUS koszty odholowania pojazdu
  3. Odebrano nam prawo jazdy, ale nadal jeździmy = od 50 do 5000 zł grzywny PLUS sądowy zakaz prowadzenia pojazdów
  4. Mamy sądowy zakaz prowadzenia pojazdów = od 3 miesięcy do 5 lat więzienia PLUS grzywna

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
7%
Interesujące
3%
heh...
1%
Że co?
9%
Grrrr!
19%
Smutne
60%