Przewożenie dziecka na motocyklu: to nie są żarty, o tym należy pamiętać

Podróże z dzieckiem na motocyklu są możliwe. Wystarczy wiedzieć o kilku sprawach...

W skrócie
  • Czy motocyklista może przewozić na swoim motocyklu dzieci? Odpowiadamy
  • Przewożenie dziecka na motocyklu: o tych sprawach należy pamiętać
  • Ile wynosi prędkość maksymalna w sytuacji, w której na motocyklu przewozimy dziecko?
  • Dziecko należy przewozić na siedzeniu pasażera, a nie na zbiorniku paliwa. Odpowiadamy dlaczego.
  • Dlaczego kask rowerowy nie nadaje się do jazdy na motocyklu?

Dzielenie pasji do motocykli z najmłodszymi potrafi być nie tylko świetnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu, ale przede wszystkim doskonałą nauką dla dzieci. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić jak jeździć motocyklem z dziećmi i przede wszystkim jak to robić w bezpieczny sposób. Oto kilka porad.

Chyba każdy rodzic podświadomie marzy o zaszczepieniu pasji swojemu dziecku. Nie myślę w tym przypadku tylko o motocyklach, bo przecież każdy z nas ma totalnie różne zainteresowania, ale ogólnie o pasji i możliwości wspólnego spędzania czasu, robiąc przy tym to co się uwielbia. W przypadku motocykli niestety dochodzi obawa rodzica o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Na szczęście na rynku dostaniemy całą masę sprzętu, który sprawi, że młodociany motocyklista będzie bezpieczniejszy.

Zacznijmy jednak od prawa i przepisów ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami ustanowionymi przez polskiego prawodawcę, motocyklem może podróżować każde dziecko, które ukończyło 7 lat. Jeśli jest młodsze, to również możesz zabrać je na przejażdżkę z tym, że zostaje na Ciebie nałożone dodatkowe ograniczenie prędkości- 40 km/h! Dodatkowo musimy pamiętać, że każda osoba przewożona na motocyklu musi posiadać kask, ale to w zasadzie wydaje się oczywiste.

Przewożenie dziecka na motocyklu. Najważniejsze informacje:

1. Czy przewożenie dziecka na motocyklu jest legalne?

Jeżdżenie z dzieckiem na motocyklu jest oczywiście legalne. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach

2. Od jakiego wieku mogę wozić dziecko na motocyklu?

Polski ustawodawca nie ogranicza minimalnego wieku, od którego dziecko może być przewożone na motocyklu. Prawo reguluje jedyne prędkość maksymalną z jaką można się poruszać motocyklem, w sytuacji przewożenia dziecka w wieku do 7 lat.

3. Czy dozwolone jest przewożenie dziecka na motocyklu z przodu (przed kierowcą)?

Przewożenie dziecka na motocyklu siedzącego przed kierowcą jest zabronione. Dziecko może podróżować tylko i wyłącznie na siedzeniu pasażera!

4. Z jaką prędkością mogę jeździć przewożąc dziecko na motocyklu?

Polskie prawo reguluje prędkość maksymalną poruszania się motocykle w sytuacji, w której na siedzeniu pasażera przewożone jest dziecko do 7 roku życia. Kierowca w takim przypadku może jechać z prędkością maksymalną wynoszącą 40 km/h.

5. Czy dziecko musi posiadać ubrania motocyklowe?

Dziecko przewożone na motocyklu powinno być ubrane w bezpieczny sprzęt motocyklowy. Jedynym wymogiem opisanym przez ustawodawcę jest stosowanie kasku motocyklowego. Pamiętajmy, że kask rowerowy nie jest kaskiem motocyklowym.

Przeczytaj również:

Nowy taryfikator mandatów i punktów karnych od 2022: lista zmian. Tabela mandatów

Przewożenie dziecka na motocyklu a sprzęt

Dobre ubranie i odpowiedni kask wydają się kluczowe dla bezpiecznego przewożenia dzieci na motocyklu. Zakup sprzętu obecnie nie tylko jest możliwy, ale nie jest ani trudny, ani bardzo kosztowny. Jest z tym jednak mały problem: o ile ubrania dopasujemy na oko, o tyle kwestia doboru odpowiedniego kasku jest sprawą bardziej skomplikowaną i tutaj nieodzowne okaże się doświadczenie sprzedawcy – niestety dzieci mogą zwyczajnie nie widzieć, że coś jest nie tak i kask leży źle. Dodatkowo warto pamiętać, aby wybrane przez nas ubrania posiadały możliwość “powiększania”. Bardzo często w nogawkach czy rękawach ukryte są specjalne suwaki, po rozpięciu, których otrzymujemy dodatkowe centymetry materiału, a to sprawia, że nie będziemy musieli po kilku miesiącach kupować nowego zestawu.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Przeraża mnie nieco fakt, że część z nas przewozi dzieci w kaskach rowerowych czy kaskach pożyczonych od znajomych. Kask rowerowy praktycznie w ogóle nie ochroni Twojego motocyklisty w razie upadku, a poza tym tego typu kaski nie zakrywają twarzy – wystarczy uderzenie większego owada, a fajna wycieczka może zakończyć się płaczem i zgrzytaniem zębami, a tego przecież nie chcemy. Porządne, dziecięce kaski motocyklowe są dostępne praktycznie w każdym sklepie motocyklowym – na tym nie warto oszczędzać.

Pamiętajmy również, żeby przed każdą jazdą sprawdzić zapięcie kasku – młodzieży zdarza się o tym zapominać. Poza tym warto kontrolować napięcie sprzączki. Nie może być ściągnięta za bardzo, ale również nie może być luźna.

Wyposażenie latorośli w kask integralny oraz ubrania motocyklowe wydaje się bardzo ważne również z punktu widzenia komfortu i zdrowia. Podmuchy wiatru potrafią szybko wykończyć dorosłego nie wspominając o dzieciach. Poza tym musimy pamiętać, że dzieci dużo szybciej się wychładzają i szybko może dojść do wyziębienia, a następnie do przeziębienia, a tego przecież nie chcemy.

Przewożenie dziecka na motocyklu. Przed sobą, czy za sobą?

Odpowiedź jest prosta. Zawsze za sobą! Oczywiście rozsądnym wydaje się ulokowanie dziecka przed sobą – dzięki temu możemy je stale kontrolować i praktycznie mamy pewność, że nie zsunie się na bok (ograniczają je nasze ręce). Niestety, maluch siedzący przed nami solidnie ogranicza sterowanie motocyklem, a w sytuacji awaryjnego hamowania, dzieciak nie ma szans na utrzymanie się na jednośladzie (ze względu na to, że jedynym elementem, którego może się trzymać jest zbiornik motocykla). Oczywiście możemy zapewniać wszystkich dookoła, że utrzymamy je ręką, ale prawie na pewno wpłynie to na naszą reakcje na zagrożenie na drodze, co w dużym skrócie może spowodować wywrotkę.

Bezpieczne przewożenie dziecka na motocyklu

W sytuacji, w której mały człowieczek siedzi za kierowcą, w razie ostrego hamowania oprze się o plecy kierowcy. To rozwiązanie również nie jest idealne: może dojść do sytuacji, w której maluch zaśnie i zsunie się z siedzenia, ale przy dynamicznym przyspieszaniu “fiknie” do tyłu. Właśnie dlatego w sprzedaży dostępne są specjalne pasy, które zabezpieczają dzieci przed takimi przygodami. Kolejną sprawą jest odległość stóp brzdąca od podnóżków. Wielu rodziców nawet nie zwraca na to uwagi, ale tylko stabilne ułożenie stopy na podnóżku daje pewność, że stopa nie wpadnie w niechciane miejsce. Pamiętajmy również, że możemy dostać specjalne foteliki motocyklowe, które zapewnią pełne bezpieczeństwo małego motocyklisty.

Przewożenie dziecka na motocyklu lub skuterze a przepisy. Dozwolone czy zabronione?

Na koniec zostawiliśmy jeszcze dwie kwestie. Pierwsza to popisy. Naszym zadaniem jako rodzica jest (jeśli tego chcemy) zachęcenie dziecka do jazdy. Jeśli Twój syn lub córka zobaczą jakąś niebezpieczną sytuację związaną z Tobą i motocyklami, to szybko może się zrazić do jednośladów i każda przejażdżka będzie dla małego motocyklisty ogromnym stresem. Finalnie może zakończyć się to skargą u żony i każdorazowymi przebojami przed wyjazdem z garażu. Druga kwestia to fakt, że dzieci lubią naśladować rodziców – powinniśmy dawać dobry przykład. Dlatego jazda bez kasku i pełnego umundurowania nie powinna wchodzić w grę.

 

Tobiasz Kukieła

Dziennikarz motoryzacyjny, fotograf, reportażysta. Na motocyklach jeździ od dzieciaka i cały czas odczuwa potrzebę rozwijania swoich umiejętności jeździeckich. Jest złomiarzem z powołania - zdecydowanie częściej kupuje motocykle niż je sprzedaje. Czy to jego problem?

1 opinia

  1. Mój syn lat 11 już odwiedził parę zlotów A przez koronaświrusa jest w tym roku zawiedzony. Zresztą ja też. Kto to “g” wymyślił jest geniuszem, a ludzie totalnie głupi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button