Yamaha Ténéré 700 2023: nadjeżdżają wyczekiwane modyfikacje

Informacja prasowa

W skrócie
 • Ważne modyfikacje w rodzinie motocykli Tenere 700 na rok 2023
 • Yamaha Tenere 700 będzie teraz także dostępna w wersji na prawo jazdy kategorii A2

Od momentu wejścia na rynek w 2019 roku, motocykl Ténéré 700 osiągnął nie dziwiący chyba nikogo sukces w całej Europie. 40 000 sprzedanych egzemplarzy tej szczególnej konstrukcji łączącej silnik CP2 z wytrzymałym nadwoziem o uniwersalnym przeznaczeniu. Legendarna maszyna Ténéré jest ponownie bezapelacyjnym motocyklem dla każdego podróżnika i poszukiwacza przygód, a teraz zyskuje nowe funkcjonalności.

Segment adventure został dodatkowo wzmocniony przez Ténéré 700 Rally Edition, motocykl posiadający dodatkowe wyposażenie, dedykowane dla bardziej zaawansowanych użytkowników oraz ostatnią wersję Ténéré 700 World Raid, która dzięki zwiększonemu zasięgowi, dała każdemu motocykliście możliwość dojechania jeszcze dalej, za kolejny horyzont.

Tenere 700 w najnowszej odsłonie: co się zmieni?

Prawdziwy potencjał modeli Ténéré 700 został zademonstrowany przez kierowcę fabrycznego i ambasadora marki, Pola Tarrésa, który stał się pierwszą osobą, startującą na dwucylindrowym motocyklu w ekstremalnych zawodach Erzbergrodeo, pokonując wielu motocyklistów na lekkich maszynach enduro.

Do Pola dołączył zwycięzca Tunisia Desert Challenge, Alessandro Botturi, z Ténéré World Raid Rally Team startujący w Africa Eco Race w październiku. A kiedy zespół wyścigowy pokonywał Afrykę, Nick Sanders ponownie zademonstrował niewiarygodnego ducha przygody możliwości oraz wytrzymałość i niezawodność motocykla przygodowego firmy Yamaha, ponownie okrążając ziemię swoją Ténéré 700.

Na 2023 rok Ténéré 700 i Ténéré 700 Rally Edition mają szereg ważnych modernizacji i udoskonaleń, które dodają wartość do całego pakietu i wzmacniają swoją pozycję wiodących w świecie maszyn typu dual sport. Ponadto motocykl Ténéré 700 staje się bardziej dostępny niż kiedykolwiek, dzięki wprowadzeniu wersji 35 kW na prawo jazdy kategorii A2.

5-calowy wyświetlacz TFT w stylu World Raid

Zarówno Ténéré 700 jak i Ténéré 700 Rally Edition są wyposażone w nowe 5-calowe wyświetlacze TFT. Ten wysokiej jakości kokpit zawiera wybór jednego z dwóch ekranów tematycznych, pasujących do różnych sytuacji podczas jady.

W trybie tematycznym ekranu „Explorer” w centrum uwagi jest obrotomierz, umożliwiający motocykliście koncentrację i wykorzystanie maksymalnego momentu obrotowego do skutecznego pokonywania bezdroży. Ekran tematyczny „Street” ma bardziej konwencjonalny wygląd z okrągłymi zegarami w stylu analogowym. Obydwa style tematyczne ekranu mają wyraźnie zaprojektowany układ z łatwymi do odczytania ikonami i kontrolkami ostrzegawczymi, które umożliwiają motocykliście skoncentrowanie się na drodze lub szlaku do pokonania.

 Przeczytaj też:

Yamaha Tenere 700 Rally Edition 2021: Czy warto dopłacać za rajdowe geny? [cena, zdjęcia, dane techniczne]

Łączność ze smartfonem

Pozostawanie w łączności jest teraz nawet łatwiejsze dla motocyklistów Ténéré, ponieważ modele na 2023 rok są wyposażone w jednostkę sterowania komunikacją (CCU), która umożliwia łączność ze smartfonem. W celu nawiązania łączności smartfon motocyklisty musi być najpierw połączony z motocyklem przez Bluetooth przy użyciu darmowej aplikacji MyRide firmy Yamaha. Po podłączeniu smartfona właściciel widzi powiadomienia o połączenich przychodzących, e-mailach i wiadomościach tekstowych na nowych 5-calowym ekranie TFT i może monitorować kluczowe parametry motocykla przez aplikację.

Po odpowiednim skonfigurowaniu system może także powiadamiać motocyklistę o jakimkolwiek problemie technicznym wykrytym w motocyklu Ténéré oraz przesłać powiadomienie e-mailem do dilera lub innej osoby wyznaczonej przez siebie.

Aplikacja MyRide oferuje także wiele innych przydatnych funkcji, łącznie z monitorowaniem wszystkich kluczowych parametrów motocykla, śledzeniem pokonywanej trasy oraz rejestrowaniem pokonanego dystansu, przyspieszenia, prędkości maksymalnej, zmian wysokości i wielu innych parametrów. Dane mogą być udostępniane w mediach społecznościowych, porównywane i omawiane z innymi motocyklistami Yamahy na jednym z wielu for internetowych i dedykowanych grupach mediów społecznościowych.

Udoskonalone tryby ABS

System ABS w poprzednim modelu oferował wybór trybów ON lub OFF, a na 2023 rok zarówno Ténéré 700 jak i Ténéré 700 Rally Edition są wyposażone w udoskonalony 3-trybowy ABS. Ten poprawiony system, zastosowany już w modelu World Raid, umożliwia motocykliście wybranie pełnego trybu ABS działającego na obydwa koła; trybu ABS działającego na przednie koło; i trybu ABS OFF, czyli całkowicie wyłączonego systemu ABS.

Pełny tryb ABS jest obowiązkowy podczas jazdy ulicą, tryb ABS działajacy na przednie koło służy do umiarkowanej jazdy po bezdrożach, kiedy przyczepność jest różna, a tryb ABS całkowicie wyłączony jest odpowiedni do bardziej ekstremalnej jazdy terenowej.

 

Wiązka elektryczna przygotowana do instalacji quickshiftera

Motocykle Ténéré 700 i Ténéré 700 Rally Edition mają wstępnie przygotowaną wiązke do zamontowania opcjonalnego systemu quickshiftera, który jest teraz dostępny jako oryginalne akcesorium Yamahy.

 

Przemodelowana dźwignia hamulca przedniego, nowe gniazdo USB, kierunkowskazy LED

Dla zwiększenia wytrzymałości dźwignia hamulca przedniego została przeprojektowana, aby wytrzymała przypadkowe uszkodzenie w razie przewrócenia motocykla. Do innych unowocześnień należy gniazdo USB montowane w miejsce dotychczasowego gniazda 12 V oraz kierunkowskazy LED

Unowocześnienia na 2023 rok w Ténéré 700 i Ténéré 700 Rally Edition

 • Dostępne także w wersji 35 kW
 • 5-calowy, dwutematyczny wyświetlacz TFT
 • Łączność ze smartfonem
 • 3-trybowy ABS
 • Nowe kolory i grafika – Icon Blue i Tech Kamo (Ténéré 700)
 • Gniazdo USB
 • Kierunkowskazy LED
 • Nowa dźwignia hamulca przedniego
 • Wiązka elektryczna przygotowana do instalacji quickshiftera

Kolory

Na 2023 rok motocykl Ténéré 700 otrzymuje unowocześnioną grafikę i nowe kolory: Icon Blue i Tech Kamo.

Maszyna Ténéré 700 Rally Edition będzie nadal dostępna w kolorze Heritage White.

Piotr Ganczarski

Z wykształcenia inżynier mechaniki i budowy maszyn. Motocykle są jego życiowym przekleństwem i chorą miłością. Buduje, przerabia i remontuje jednoślady. Zarówno te nowsze, jak i starsze. Fan motoryzacji i podróżowania na różne sposoby. Oprócz tego lubi pohasać na rowerze i przeczytać dobrą książkę.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button