Aktualnie czytasz:
Prawo jazdy 2020. Łatwiej stracisz je poza terenem zabudowanym
0

Prawo jazdy 2020. Łatwiej stracisz je poza terenem zabudowanym

autor: Przemysław Borkowski17 stycznia 2020

Premier Morawiecki chce wprowadzić przepisy, które umożliwiałyby zabieranie kierowcom prawa jazdy za prędkość także poza terenem zabudowanym.

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy prawa drogowego, które obniżą prędkość w terenie zabudowanym do 50 km/h także w nocy. Na liście zmian mają znaleźć się także wyższe mandaty oraz możliwość odbierania praw jazdy poza terenem zabudowany. O zmianach premier Morawiecki mówił wielokrotnie, argumentując konieczność ich wprowadzenia poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach.

Utrata prawa jazdy poza terenem zabudowanym

W ramach powyższego pakietu zmian kierowca traciłby prawda jazdy poza terenem zabudowanym za przekroczenie prędkości o 50 km/h. W praktyce oznacza to, że kierowca tracił by uprawnienia jadąc 141 km/h na ograniczeniu do 90 km/h lub jadąc 161 km/h na drodze ekspresowej z ograniczeniem do 110 km/h. Najprawdopodobniej – tak samo jak w przypadku utraty prawa jazdy w terenie zabudowanym – z uprawnieniami kierowca żegnałby się na trzy miesiące. 

W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia. Po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę. Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym również będzie można odebrać prawo jazdy – komentował premier Morawiecki podczas edukacyjnej imprezy dla kierowców organizowanej przez PKN Orlen.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

Obecnie kierowca przekraczający prędkość o 50 km/h poza terenem zabudowanym może otrzymać mandat w wysokości 500 zł i 10 pkt. karnych. 

E-prawo jazdy od 2020?

Na początku stycznia minister Marek Zagórski zapowiedział, że do połowy roku w życie wejdzie tzw. e-prawo jazdy. To kolejne rozwiązanie mające na celu ułatwienie życie kierowcom. W zeszłym roku dzięki aplikacji mPojazd w domu możemy zostawić dowodów rejestracyjny i potwierdzenie zawarcia polisy OC. W tym roku na liście pojawić ma się także e-prawo jazdy.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%