Aktualnie czytasz:
Czym jest Cepik 2.0?
0

CEPIK 2.0 to system informatyczny należący do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, który ma wejść w życie od stycznia 2017 roku. Stanie się to na bazie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Czym jest CEPiK?

CEPiK to skrót od nazwy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest to baza danych, w której znajdują się informacje o pojazdach zarejestrowanych na terenie Polski oraz  o kierowcach, którzy posiadają polskie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Spis ten został utworzony na podstawie art. 80a ust. 1 i 100a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.  „Prawo o ruchu drogowym”.

W ewidencji tej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące zagadnień podanych wyżej, m.in. są to wszystkie dane pojazdu – marka, jego model, rok produkcji, jego dane techniczne. Dodatkowo przy każdym pojeździe są informacje o jego właścicielu oraz o poprzednich właścicielach oraz zawarta jest w CEPiKu historia pojazdu: zdarzenia drogowe z jego udziałem, kradzież, wyrejestrowanie, informacje o ubezpieczeniu OC oraz o przeglądach kontrolnych.

 
Czytaj
REKLAMA

Weź udział w konkursie Motul Azja Tour. Poznaj proste zasady.

Wygraj wyprawę motocyklową po górskich szlakach Kirgistanu. Dzika przyroda, adrenalina i spartańskie warunki gwarantowane! Sprawdź swoje siły na trasie wiodącej przez kaniony, przełęcze oraz wzdłuż górskich jezior. Sprawdź również setki innych nagród od Motul.

W chwili obecnej dostęp do CEPiKU mają głównie podmioty państwowe, m.in.: Policja, sądy, prokuratura, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska.

CEPiK 2.0 – nowy system

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Kierowcy niecierpliwie czekają na CEPiK 2.0 ponieważ niesie on za sobą zmianę w postaci dostępu zwykłego obywatela do tego systemu, który obecnie jest dostępny jedynie dla podmiotów państwowych. Każdy będzie mógł bez wychodzenia z domu w systemie CEPiK 2.0 sprawdzić historię swojego pojazdu, przeczytać informacje na swój temat i mieć dostęp do szereg usług online.

Jaka jest Twoja reakcja?
100%
0%
0%