CEPiK 2.0 – co to jest, jak działa i jakie dane gromadzi?

To zbiór najważniejszych informacji dla każdego kierowcy

W skrócie
  • CEPiK 2.0 - zbiór najważniejszych informacji dla wszystkich zmotoryzowanych
  • Czy wyszukiwanie informacji na temat pojazdów w CEPiK 2.0 jest darmowe?
  • Więcej porad i ciekawych artykułów znajdziesz na www.jednoslad.pl

Sam pomysł stworzenia ogólnokrajowej bazy danych dla kierowców i pojazdów pojawił się już ponad 20 lat temu, jednakże wtedy komputery nie były na tyle dobrze rozwinięte, aby móc wprowadzić najnowocześniejsze rozwiązanie, które gromadziłoby najważniejsze informacje dotyczące zmotoryzowanych. Pracę rozpoczęły się w 2003 roku, a najnowsze jego wcielenie weszły w życie w 2017 roku pod nazwą CEPiK 2.0.

Po raz pierwszy prace nad stworzeniem bazy danych rozpoczęły się w 2003 roku i zaledwie rok później powstał system centralnej ewidencji pojazdów, natomiast w 2005 roku został wzbogacony o system ewidencji kierowców. Systematycznie baza była rozwijana i finalnie korzystać z niej mogli nie tylko chociażby diagności, ale również sami kierowcy. Wprowadzenie jednak takich zmian wymagało zastosowania najnowocześniejszych technologii, a to z kolei w obecnym wcieleniu możliwe było dopiero w 2017 roku, gdy ogólnokrajowa baza została przystosowana do użytku również przez osoby prywatne oraz firmy.

Wówczas pojawiła się oficjalna strona internetowa cepik.gov.pl, a wszyscy zmotoryzowani otrzymali potężną garść informacji zarówno na temat samego dokumentu prawa jazdy, ale również wszystkich pojazdów, które zarejestrowane są w Polsce.

Najważniejsze informacje:

  1. CEPiK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – w tej ogromnej bazie danych znajdują się informacje dotyczące zarówno kierowców, jak i pojazdów zarejestrowanych w Polsce.
  2. W skład CEPiK 2.0 wchodzi CEK (Centralna Ewidencja Kierowców) oraz CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów).
  3. Jakie funkcje wchodzą w skład bazy danych CEPiK i czy korzystanie z państwowego systemu jest darmowe?

Przeczytaj również:

Ile kosztuje badanie techniczne motocykla w 2024 roku?

Co to jest CEPiK 2.0?

CEPiK to skrót od nazwy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jest to baza danych, w której znajdują się informacje o pojazdach zarejestrowanych na terenie Polski oraz o kierowcach, którzy posiadają polskie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Spis ten został utworzony na podstawie art. 80a ust. 1 i 100a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.  „Prawo o ruchu drogowym”. System zarządzany jest przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji i używany jest zarówno przez organy państwowe, ale także zwykłych obywateli, którzy mogą chociażby sprawdzić historię potencjalnie kupowanego motocykla czy samochodu. Jednakże w ich przypadku liczba informacji jest jednakże zdecydowanie mniejsza niż w przypadku służb.

W skład CEPiK 2.0 wchodzi CEK, czyli Centralna Ewidencja Kierowców oraz CEP – Centralna Ewidencja Pojazdów. Pierwsza z nich zawiera wszystkie dane dotyczące kierowców, a także historię posiadanych pojazdów, uprawnień, otrzymanych mandatów i wykroczeń drogowych. Warto wiedzieć, że zarówno osoby fizyczne, jak i firmy nie mają dostępu do pełnej bazy ze względu na ochronę danych osobowych. Z kolei druga baza odnosi się bezpośrednio do wszystkich danych, które dotyczą pojazdów i w tym przypadku zmotoryzowani mogą sprawdzić zdecydowaną większość informacji.

Jakie informacje znajdziesz w CEPiK 2.0?

Stworzenia najnowszej wersji CEPiK 2.0 to fantastyczne źródło informacji zarówno dla służb, ale również dla wszystkich osób, które planują zakup pojazdu używanego. System ten nie tylko odpowiedzialny jest za funkcję rejestracyjną, ale także ma wspomóc kupujących w momencie zakupu, ponieważ każdy ma dostęp do kompleksowych danych o pojeździe – znajdziecie w nim numer rejestracyjny, markę, model, rok produkcji, pojemność silnika, rodzaj paliwa czy masę własną. Kierowcom jednak z pewnością spodoba się to, że dostępne są również informacje na temat badania technicznego, ubezpieczenia OC oraz przebiegu, który odnotowywany i zapisywany jest podczas każdej wizyty w SKP.

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Dodatkowo w bazie CEPiK znajdują się również informacje na temat uprawnień, a w tym kategorii prawa jazdy, daty wydania dokumentu, a także ewentualne ograniczenia z nim związane, które są niezbędne zarówno dla pracodawców, jak i również służb. W systemie widnieją zatem osoby posiadające dokument prawa jazdy oraz którym cofnięto uprawnienia, ale również takie, które nie posiadają uprawnień lub mają zakaz prowadzenia pojazdów.

Skład CEPiK 2.0 dla obywateli i przedsiębiorców

  • Historia Pojazdu – to bezpłatna i zarazem najważniejsza usługa dla kierowców, dzięki której poznasz historię pojazdu przed zakupem. Pozwala na dostęp do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dzięki którym upewnisz się czy informacje przedstawione przez sprzedawcę są zgodne z informacjami w państwowej ewidencji.
  • Bezpieczny autobus – sprawdź bezpłatnie autobus, którym właśnie wybierasz się na wycieczkę lub którym codziennie dojeżdżasz do pracy lub szkoły.
  • Punkty karne online – E-usługa “Sprawdź swoje punkty karne” to możliwość kontroli posiadanych punktów karnych bez wychodzenia z domu i za darmo – warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego.
  • Mój Pojazd – masz samochód lub motocykl? Potrzebujesz danych z dowodu rejestracyjnego? Interesuje cię stan licznika z ostatniego badania technicznego? Sprawdź dane o pojazdach, których jesteś właścicielem lub posiadaczem.
  • Wniosek o udostępnienie danych – jeśli chcesz uzyskać dane na temat konkretnego pojazdu, właściciela pojazdu czy kierowcy złóż wniosek o udostępnienie danych.
  • Wniosek o dane statystyczne – jeśli chcesz uzyskać dane statystyczne na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce złóż wniosek. Dane mogą być wykorzystane zarówno do celów niekomercyjnych, jak i komercyjnych.

Czy CEPiK jest bezpłatny?

Wszystkie informacje, do których dotrzeć możemy bezpośrednio poprzez stronę internetową są bezpłatne. Oznacza to, że bez żadnych dodatkowych kosztów sprawdzicie pełną historię pojazdu, ważność ubezpieczenia OC oraz badania technicznego, ale również przebieg. Jeżeli jednak zależy wam na uzyskaniu bardziej szczegółowych danych, które bezpośrednio dotyczą kierowcy lub samochodu konieczne jest pobranie wniosku, a następnie uzupełnienie go danymi wraz z uzasadnieniem potrzeby uzyskania wrażliwych danych. Dodatkowo konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 30,40 zł.

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button