Aktualnie czytasz:
Nie będziesz musiał mieć przy sobie prawa jazdy. mDokumenty już dostępne w pilotażowym programie
3

Pilotażowy program Ministerstwa Cyfryzacji ruszył w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Wiśniczu. Zamiast wozić ze sobą dowód tożsamości, dowód rejestracyjny i OC, wszystko będzie można mieć zapisane w telefonie. 

Jak podaje CHIP, program mDokumenty działa już w wybranych rejonach Polski. System nie ma zastąpić fizycznych dokumentów, ale dzięki niemu będzie można np. podróżować po Polsce bez prawa jazdy, dowodu tożsamości, ale także dowodu rejestracyjnego czy OC. Podczas kontroli funkcjonariusz policji będzie mógł sprawdzić nasze dokumenty online. Proces jest prosty i wydaje się dość bezpieczny.

Funkcjonariusz będzie mógł pobrać nasze dane tylko dzięki kodu autoryzacyjnego, który otrzymamy SMSem. Dane w systemie mDokumenty będą także dodawane tylko z kwalifikowanych profili, plus dane przechowywane będą na serwerach rządowych, a nie bezpośrednio na telefonach.

 
Czytaj
REKLAMA

Kup motocykl Triumph i zyskaj do 25%

Wyprzedaż Triumph w ramach akcji Używany Gwarantowany. Skontaktuj się z autoryzowanym dealerem i kup sprawdzony motocykl z niewielkim przebiegiem bez ryzyka. Skorzystaj także ze specjalnych rabatów w ramach wyprzedaży nowych motocykli z rocznika 2019.

Infografika z Ministerstwa Cyfryzacji tłumacząca jak działa system.

Z rozwiązania będzie można korzystać także w urzędach. W przyszłym roku planuje się finalne wprowadzenie systemu w życie.

 
Czytaj
REKLAMA

Torba motocyklowa Junak. Kup teraz

Jesteś fanem marki Junak i szukasz uniwersalnej torby, którą możesz zabierać ze sobą wszędzie gdzie tylko zechcesz.

Dowód osobisty i prawo jazdy w telefonie

Źródło: CHIP

Jaka jest Twoja reakcja?
56%
25%
6%
0%
0%
0%
  • Ubea.pl
    25 sierpnia 2017 at 15:28

    O mDokumentach mówi się już od zeszłego roku (choćby tu https://ubea.pl/Czy-mDokumenty-zmienia-rynek-ubezpieczen%2Cartykul%2C1113/), ale jak na razie wszystko jest jeszcze w fazie testów. W pierwszych miastach sprawdzany jest na razie jedynie dowód osobisty. Na inne dokumenty poczekamy więc jeszcze dłuuugo.

  • Leszek
    27 sierpnia 2017 at 14:43

    NIe rozumiem takiej komplikacji procedury. Jeżeli mam przy sobie dowód osobisty. To wystarczy żeby sprawdzić czy mam prawo jazdy, czy to moje auto, czy ma oc, etc. I to już zadziała przy dostępnych w Policji systemach dzisiaj. Wystarczy wskazać że trzeba mieć przy sobie jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość. Tutaj rozumiem zadanie mdokumentu – dowód osobisty. Ale to nie jest bezpieczne rozwiązanie – skończy się prąd i kiszka nie mam żadnego dokumentu.