Jak naładować akumulator motocyklowy i jak przedłużyć jego życie? Same rzeczowe odpowiedzi

Jak długo ładować akumulator, aby naładować do pełna?

W skrócie
  • Ładowanie akumulatora to bardzo prosta sprawa. Zanim jednak rozpoczniesz prace, pamiętaj o kilku sprawach: przede wszystkim wyjmij akumulator z motocykla i ładuj go w bezpiecznym miejscu.
  • Pamiętaj, że podłączając akumulator do ładowania najpierw zakładamy plusowy przewód, a potem minusowy. Chcąc odłączyć akumulator od instalacji lub ładowania najpierw zdejmujemy przewód masowy.
  • Jak długo ładować akumulator? Około 10-12 godzin. Może to być również znacznie dłużej - wszystko zależy od zastosowanego prądu ładowania.
  • Więcej porad motocyklowych znajdziesz na naszej stronie, jednoslad.pl!

Rozładowany akumulator w motocyklu – tego nie lubi nikt i trudno się temu dziwić. Padnięta bateria może być powodem, że w pierwszy wiosenny dzień zamiast na motocyklową wycieczkę z kumplami, udasz się samochodem do sklepu po nowy akumulator lub będziesz próbować reanimować stary. To niestety zajmuje sporo czasu. Jak długo ładować żeby to miało sens?

Niestety akumulatory motocyklowe najczęściej nie mogą się poszczycić szczególnie dużą wytrzymałością. Oczywiście, w wielu przypadkach ogromny wpływ ma na to jakość wykonania, jednak to co jest niezwykle istotne to fakt, że motocykli najczęściej nie używamy na co dzień, a nawet jeśli, to na naprawdę krótkich dystansach, co sprawia że akumulator nie zdąży się odpowiednio doładować. W tym artykule dowiesz się jak traktować akumulator, aby maksymalnie przedłużyć jego życie.

Jak naładować akumulator motocyklowy?

Ładowanie akumulatora motocyklowego to naprawdę dziecinnie prosta rzecz. Wystarczy odpowiednio podłączyć prostownik i zapomnieć o sprawie. Ale jak odpowiednio podłączyć prostownik? Odpowiadamy.

Całą operację najlepiej zacząć od wyjęcia akumulatora z motocykla. Oczywiście, możemy ją naładować bez wyjmowania, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz przepisy BHP sprawiają, że powinniśmy uwierzyć w sens tej czynności. Oczywiście należy pamiętać, że część jednośladów posiada bardzo utrudniony dostęp do akumulatora, przez co wyjmowanie jej może być bardzo problematyczne – wtedy najlepiej jest spróbować dogrzebać się do klem akumulatora i podłączyć jeśli to możliwe inteligentny prostownik (czym jest inteligentny prostownik? O tym już za chwilę).

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, to porządne wyczyszczenie styków akumulatora – duże zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na ładowanie prostownikiem, a już na pewno negatywnie wpływają na codzienne doładowywanie w trakcie jazdy.  Po wyczyszczeniu podłączamy prostownik: najpierw plus, potem minus, a na koniec włączamy prostownik. Jeśli posiadasz nowoczesny i inteligentny prostownik, to na tym Twoja rola się kończy. Jeśli jednak posiadasz prostownik starego typu z regulacją mocy ładowania, to naprawdę dobrze jest akumulator ładować możliwie jak najdłuższej – oznacza to, że w  trosce o kondycje baterii, ustawiamy prostownik na najniższy zakres pracy.

Należy również wspomnieć, że często po zimie dochodzi do całkowitego rozładowania akumulatora w motocyklu. W takim przypadku nowoczesny prostownik okaże się całkowicie nieprzydatny. Problem jest taki, że inteligentne prostowniki same rozpoznają napięcie na akumulatorze. Jeśli zatem napięcie spadnie do np. 6 Voltów (lub poniżej), prostownik rozpozna instalacje 6V i nie doładuje akumulatora do 12 V. W takim przypadku niezbędny będzie stary, brzydki prostownik zrobiony40 lat temu przez Twojego dziadka (lub każda inna marketówka, który mimo że wygląda prymitywnie, to przejdzie przez magiczną barierę 6 Voltów i doładuje baterię do wymaganego poziomu.

Jak naładować akumulator motocyklowy? siedem kroków

  1. Nasze prace zacznijmy od odłączenia akumulatora od instalacji motocykla. Jeśli to trudne lub skomplikowane wystarczy zdjęcie kabla masowego (czarny(-)). Jeśli odłączasz akumulator, najpierw zdejmij masę.
  2. Powinniśmy pamiętać, żeby zawsze wyjmować akumulator z motocykla i ładować go w bezpiecznym miejscu.
  3. Pomieszczenie, w którym ładujemy akumulator powinno mieć przewiew.
  4. Pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu ogniw
  5. Sprawdzamy poziom elektrolitu oraz odkręcamy przed ładowaniem korki zabezpieczające.
  6. Podłączamy prostownik: najpierw plus, potem minus.
  7. Włączamy prostownik i ustalamy moc ładowania.

Inteligentne prostowniki to szrot? Ładujemy akumulator motocyklowy

Nie możemy tak powiedzieć. To przede wszystkim bardzo bezpieczne i zaawansowane urządzenia, które po prostu często poprzez swoje zabezpieczenia nie pozwalają na wykonanie niektórych czynności. Taki prostownik idealnie nadaje się do podłączenia do akumulatora motocyklowego na całą zimę. Po odpowiednim ustawieniu (w tryb zimowy) nie musimy się martwić, że akumulator pod wpływem nieużytkowania czy mrozu zostanie doprowadzony do swoim granic. To z kolei sprawi, że nie będziesz zmuszony do tak częstego wymieniania akumulatora jak w sytuacji, w której dochodzi do całkowitego rozładowania.

Przeczytaj również:

Ciąg dalszy pod materiałem wideo

Jaki akumulator do skutera? Oto jedno z najczęstszych wiosennych pytań [opinie]

Warto zapamiętać, że całkowite rozładowanie akumulatora może go po prostu uszkodzić lub zwyczajnie dramatycznie pogorszyć jego właściwości.

Użytkowanie inteligentnych prostowników to również możliwość ładowania akumulatora bez wyjmowania go z motocykla i pewność, że w wyniku ładowania nie powstanie zbyt dużo ciepła, nie dojdzie do zwarcia czy innych niechcianych sytuacji.

Jak długo ładować akumulator motocyklowy?

Jedną z najważniejszych spraw dotyczących utrzymania akumulatora motocyklowego w dobrej kondycji jest wiedza o tym jak zachowuje się bateria motocyklowa w różnych temperaturach. Przykładem niech będzie wartość 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach akumulator dysponuje pojemnością 100 %. W temperaturze zera stopni pojemność akumulatora spada o 20%. Z kolei w naprawdę niskich temperaturach rzędu -26 jego nominalna sprawność to zaledwie 60% wartości. To wszystko oczywiście uzależnione jest od stanu naładowania akumulatora oraz stopnia jego zużycia.

Fakty pozostają takie, że chcąc utrzymać akumulator w dobre kondycji i nie doprowadzić do jego rozładowania, powinniśmy go co jakiś czas doładować – szczególnie jeśli w sezonie zimowym nie korzystamy z motocykla. Jak długo ładować akumulator?

Przyjmuje się, że czas potrzebny do naładowania akumulatora samochodowego to około 10-12 godzin. Po takim czasie możemy uznać, że akumulator jest naładowany do pełna. Oczywiście, akumulator motocyklowy jest mniejszy – jak długo go ładować żeby mieć pewność, że się naładował?

Aby uniknąć jego uszkodzenia i nie chcemy ryzykować, to najlepiej jest podłączyć zwykły prostownik na kilka chwil – tak aby napięcie na akumulatorze skoczyło ponad 6V, a potem doładować go inteligentnym prostownikiem, który sam rozpozna stopień naładowania. Jeśli jednak chcemy to zrobić w sposób całkowicie manualny, to należy prąd ładowania ustawić na dwukrotnie mniejszy od znamionowego. Jeśli zatem przedmiotem ładowania jest akumulator o pojemności 10 Ah, to ładujemy go prądem o wartości 0,5 Ah przez 20 godzin. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że to bardzo długo, ale używanie niskiego prądu ładowania jest bezpieczniejsze dla akumulatora i nie niesie za sobą żądnego ryzyka. Z kolei przeładowanie może zakończyć się ugotowaniem baterii i całkowitym jej uszkodzeniem,

Nasz najnowszy film:

Inne publikacje na ten temat:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button