Aktualnie czytasz:
Prawo drogowe 2019: Nowe wydatki i oszczędności, koniec z adresem w prawie jazdy
0

Prawo drogowe 2019: Nowe wydatki i oszczędności, koniec z adresem w prawie jazdy

autor: Przemysław Borkowski17 stycznia 2019

W tym roku sporo zmian dla kierowców i przyszłych kierowców. Pojawią się dodatkowe opłaty, ale także kilka udogodnień. Wszystkie zmiany w prawie drogowym w jednym miejscu. 

Wolicie dobre czy złe informacje na początek? Może zacznijmy od tych gorszych - żeby mieć to już za sobą. W 2019 roku sporo wcześniej zapowiadanych zmian wchodzi w życie. W tym opłata emisyjna czy nowe kary za jazdę „na zderzaku”. 

„Jazda na zderzaku” - nowe przepisy prawa drogowego

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapowiedziała pracę na projektem, który miałby uregulować prawnie „jazdę na zderzaku”. Mandaty za tego typu, niebezpieczne zachowanie na drodze funkcjonują w zachodniej Europie. 

Biorąc pod uwagę ilość wypadków, w których jeden pojazd uderza w tył drugiego (w 2017 roku było to ponad 13% wszystkich wypadków drogowych), uregulowanie prawne jazdy na zderzaku wydaje się sensowne. Na tą chwilę takich przepisów nie ma, a funkcjonariusze – jeśli w ogóle – podciągali jazdę na zderzaku pod niezachowanie szczególnej ostrożności.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Junaka M12 Vintage 125 na prawo jazdy B

Bądź oryginalny i wyróżnij się na drodze z Junakiem M12 Vintage 125. Niezawodny silnik z wtryskiem paliwa. Szprychowe, duże koła. System hamulcowy CBS. Do tego matowe malowanie i potężna doza komfortu zarówno podczas jazdy po mieście, jak również wszędzie tam, gdzie poniesie wzrok. Spełnij swoje marzenia o nowym Junaku. Już za 9 199 PLN.

Mandaty miałyby sięgać nawet 500 zł. 

Opłata emisyjna 2019

Od 1 stycznia do 1 litra paliwa na polskich stacjach doliczane jest 8 groszy netto. To tzw. „opłata emisyjna” wprowadzona w zeszłym roku, która - w teorii - przekazywana ma być na rozwój elektromobilności w Polsce. Pieniądze z nowego podatku trafiają na konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część na stworzony od podstaw Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

 
Czytaj
REKLAMA

Poznaj Garaż BMW pełen motocykli gotowych do odbioru.

W ofercie Garaż BMW odnajdziesz fabrycznie nowy bądź używany motocykl w doskonałym stanie. Wejdź i sprawdź jak blisko jest Twój wymarzony motocykl BMW.Skorzystaj z atrakcyjnego finansowania w programie BMW 3asy ride

Koniec adresu w prawie jazdy od marca 2019 

4 marca w życie wejdzie nowelizacja ustawy, dzięki której z prawa jazdy zniknie adres zamieszkania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby które obecnie posiadają dokument nie będą zmuszone do wymiany. 

Wykreślenie adresu zamieszkania z prawa jazdy 2019 związane jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. TK orzekało ws. konieczności opłacania zmian w prawie jazdy w momencie zmiany miejsca zamieszkania – tyczyło się to także kierowców w ramach jednego urzędu.

W uzasadnieniu mówiono o tym, że z perspektywy administracyjnej adres zamieszkania w prawie jazdy jest zbędny. Dodatkowo, w krajach Europy Zachodniej funkcjonują blankiety bez adresu zamieszkania.

Rejestracja online i dodatkowe oszczędności

Kolejną dobrą wiadomością są plany zrezygnowania z karty pojazdu i naklejki legalizacyjnej na szybie pojazdu, co ma zaoszczędzić czas i pieniądze kierowców. Docelowo proces rejestracji będzie można także przeprowadzić online. Najprawdopodobniej nie całkowicie, tzn. będziemy musieli samodzielnie odebrać tablice rejestracyjne, ale nadal to dobry krok. 

Okres próbny 2019 nadal w powijakach 

Zmora młodych kierowców, okres próbny, nadal uzależniony jest od działania systemu CEPiK 2.0 i jego nowych funkcjonalności. Na ich wprowadzenie się nie zapowiada, więc i okres próbny nie wejdzie w życie tak szybko. Okres próbny obowiązywałby nie tylko młodych kierowców, ale także „piratów drogowych”, czyli osoby, które po utracie uprawnień odnowiły je. Pojawienie się okresu próbnego kończy także erę kursów minimalizujących liczbę punktów karnych.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
0%
0%
0%