Aktualnie czytasz:
Prawo drogowe 2019: Nowe wydatki i oszczędności, koniec z adresem w prawie jazdy
0

Prawo drogowe 2019: Nowe wydatki i oszczędności, koniec z adresem w prawie jazdy

autor: Przemysław Borkowski17 stycznia 2019

W tym roku sporo zmian dla kierowców i przyszłych kierowców. Pojawią się dodatkowe opłaty, ale także kilka udogodnień. Wszystkie zmiany w prawie drogowym w jednym miejscu. 

Wolicie dobre czy złe informacje na początek? Może zacznijmy od tych gorszych – żeby mieć to już za sobą. W 2019 roku sporo wcześniej zapowiadanych zmian wchodzi w życie. W tym opłata emisyjna czy nowe kary za jazdę „na zderzaku”. 

„Jazda na zderzaku” – nowe przepisy prawa drogowego

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapowiedziała pracę na projektem, który miałby uregulować prawnie „jazdę na zderzaku”. Mandaty za tego typu, niebezpieczne zachowanie na drodze funkcjonują w zachodniej Europie. 

 
Czytaj
REKLAMA

MOTOCYKLE SUZUKI Z PAKIETEM TRAVEL PACK

Travel Pack to specjalna edycja popularnych i wszechstronnych motocykli Suzuki z wyposażeniem, które poprawi komfort Twojego podróżowania. Zwinny GSX-S1000F, niezawodny V-Strom 1000 XT i uniwersalny V-Strom 650 XT – teraz w wersji specjalnej z wyposażeniem w cenie.

Biorąc pod uwagę ilość wypadków, w których jeden pojazd uderza w tył drugiego (w 2017 roku było to ponad 13% wszystkich wypadków drogowych), uregulowanie prawne jazdy na zderzaku wydaje się sensowne. Na tą chwilę takich przepisów nie ma, a funkcjonariusze – jeśli w ogóle – podciągali jazdę na zderzaku pod niezachowanie szczególnej ostrożności.

Mandaty miałyby sięgać nawet 500 zł. 

 
Czytaj
REKLAMA

Kominiarka motocyklowa teraz za 10,59 PLN z tanią i szybką wysyłką

Zadbaj o swoje zdrowie na motocyklu. Kominiarka pod kask to ochrona Twoich górnych dróg oddechowych i komfort termiczny w chłodne dni. Wysyłka w 24h. Paczkomat 12,50 PLN i darmowy zwrot do 14 dni.

Opłata emisyjna 2019

Od 1 stycznia do 1 litra paliwa na polskich stacjach doliczane jest 8 groszy netto. To tzw. „opłata emisyjna” wprowadzona w zeszłym roku, która – w teorii – przekazywana ma być na rozwój elektromobilności w Polsce. Pieniądze z nowego podatku trafiają na konta Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, część na stworzony od podstaw Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

Koniec adresu w prawie jazdy od marca 2019 

4 marca w życie wejdzie nowelizacja ustawy, dzięki której z prawa jazdy zniknie adres zamieszkania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby które obecnie posiadają dokument nie będą zmuszone do wymiany. 

Wykreślenie adresu zamieszkania z prawa jazdy 2019 związane jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. TK orzekało ws. konieczności opłacania zmian w prawie jazdy w momencie zmiany miejsca zamieszkania – tyczyło się to także kierowców w ramach jednego urzędu.

W uzasadnieniu mówiono o tym, że z perspektywy administracyjnej adres zamieszkania w prawie jazdy jest zbędny. Dodatkowo, w krajach Europy Zachodniej funkcjonują blankiety bez adresu zamieszkania.

Rejestracja online i dodatkowe oszczędności

Kolejną dobrą wiadomością są plany zrezygnowania z karty pojazdu i naklejki legalizacyjnej na szybie pojazdu, co ma zaoszczędzić czas i pieniądze kierowców. Docelowo proces rejestracji będzie można także przeprowadzić online. Najprawdopodobniej nie całkowicie, tzn. będziemy musieli samodzielnie odebrać tablice rejestracyjne, ale nadal to dobry krok. 

Okres próbny 2019 nadal w powijakach 

Zmora młodych kierowców, okres próbny, nadal uzależniony jest od działania systemu CEPiK 2.0 i jego nowych funkcjonalności. Na ich wprowadzenie się nie zapowiada, więc i okres próbny nie wejdzie w życie tak szybko. Okres próbny obowiązywałby nie tylko młodych kierowców, ale także „piratów drogowych”, czyli osoby, które po utracie uprawnień odnowiły je. Pojawienie się okresu próbnego kończy także erę kursów minimalizujących liczbę punktów karnych.

 

Jaka jest Twoja reakcja?
Super!
0%
Interesujące
0%
heh...
0%
Że co?
0%
Grrrr!
0%
Smutne
0%